واکنش روحانی به ترامپ: یک موجود مزاحم از برجام خارج شد

رئیس جمهور بلافاصله پس از اعلام نظر همتای آمریکایی خود مبنی بر خروج این کشور از برجام، به وزارت خارجه دستور داد ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره شود تا اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام بمانیم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری‎ها، حجت الاسلام حسن روحانی پس از سخنان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام گفت: از این پس برجام توافقی بین ایران و 5 کشور امضا کننده آن خواهد بود. تصمیم ترامپ آغاز یک جنگ روانی علیه ایران بود و مردم قهرمان ما تحت تاثیر این جنگ روانی قرار نخواهند گرفت.

وی اظهار داشت: از این لحظه برجام توافق 5+1 نخواهد بود بلکه تنها توافق ایران و 5 کشور است. روسیه، فرانسه، چین، آلمان و انگلیس پنج کشور امضا کننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) هستند.

رییس شورای امنیت ملی کشور افزود: ملت ایران طبق اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهد خود وفادار بود؛ دولت ایران به همه تعهداتی که دربرجام بوده عمل کرده است اما امروز شاهد آن هستیم که کشوری که به تعهدات بین المللی احترام نمی گذارد کیست؟ برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می شود. برجام یک توافق چند جانبه و بین المللی بوده است.

رئیس جمهوری گفت: برجام توافقی است که مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه 2231 قرار گرفته است؛ آمریکا رسما اعلام کرد به تعهدات بین المللی توجهی ندارد؛ قبل از برجام هم آقای ترامپ تعهدات خود را نسبت به تغییرات آب و هوایی پاریس اعلام کرد و از این تعهد مهم و مفید برای محیط زیست جهانی خارج شد؛ توافق های دیگری هم بود مثل توافق های تجاری که از آن خارج شد؛ بنابر این این امر سابقه دار است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: مردم ما در این دقایق شاهد بودند که تنها رژیمی که از مواضع ترامپ حمایت کرد رژیم نامشروع صهیونیستی بود؛ همان رژیمی که دانشمندان هسته ای ما را به شهادت رساند؛ همان رژیمی که روزی نیست که در تاریخ سیاسی و زندگی اش ظلم و جنایت علیه مردم منطقه و به ویژه ملت بزرگ فلسطین نکرده باشد.

روحانی اضافه کرد: از این لحظه، توافق برجام بین ایران و پنج کشور است و از این لحظه توافق 1+5 ، یک را از دست داده است؛ در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که 6 کشور بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل می کنند.

رئیس جمهوری افزود: من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده، با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ روسیه و چین، رایزنی ها ، هماهنگی ها و مذاکرات لازم را انجام دهد؛ اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه، ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علی رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش های آنها و حرف های بی نزاکت امشب ترامپ، برجام پایدار خواهد ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم‌های خود را برداریم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تاریخ گذشته 40 ساله ما و قبل از آن به خوبی به ما گفته است که امریکایی ها نسبت به ملت بزرگ ایران و نسبت به ملت های منطقه همواره رفتار خصمانه ای داشتند. امشب شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم برهمان سخنی که از 40 سال پیش آن را می گفتیم و تکرارمی کردیم و اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است و امریکا کشوری است که هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

روحانی گفت: اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد بزودی من با مردم صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می رسانم.

وی تاکید کرد: مردم ما باید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور نداشته باشند و ما ازهفته ها و ماهها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ وفادار به تعهدات بین المللی نیست و از جمله وفادار به برجام نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی اتخاذ کردیم.

وی اظهار داشت: تصمیمی که نسبت به مسایل ارزی اتخاذ شد بر این مبنا بود و ما با برجام بدون امریکا روبرو هستیم ومردم شاهد خواهند بود که رشد اقتصادی وآرامش و ثبات بازار ادامه خواهد یافت و ارز مورد نیاز کشور را در شرایط آینده به خوبی تامین خواهیم کرد و در کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هیچگونه نگرانی نباید وجود داشته باشد.

رییس جمهوری گفت: ملت ایران از امشب مصمم تر و متحد تر از گذشته است کار ترامپ یک جنگ روانی و فشار اقتصادی بود و ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی و یا فشار اقتصادی به ملت ایران موفق شود.

روحانی گفت: تاریخ نشان خواهد داد که همانگونه ملت در برابر همه توطئه ها پیروز بوده و در این ماجرا هم پیروز خواهد بود و به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند تا در صورتی که مورد نیاز باشد غنی سازی صنعتی خود را بدون محدودیت اغاز کنیم.

وی افزود: ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می کنیم و با دوستان و متحدان خود و با اعضایی که پای برجام امضا کرده اند و وفادار خواهند بود به رایزنی می پردازیم همه چیز وابسته به منافع ملی ما است.

رییس جمهوری گفت: اگر منافع ملت ما در برجام تامین باشد این روند را ادامه خواهیم داد و اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون اینکه منافع کشور را تضمین کند آنگاه راه بسیار روشنی پیش روی خود داریم.

روحانی افزود: به مردم ایران اطمینان می دهم دولت از ماهها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده کرده و مشکل حادی پیش رو به هیچ عنوان نخواهیم داشت و از این مقطع تاریخی با اتحاد و هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: مردم ما مشکلاتی را در زندگی روزمره خود در هفته های اینده و ماه ها و سال های اینده به حول و قوه الهی احساس نخواهند کرد.

رییس جمهوری گفت: من از امشب از یک نظر متاسف هستم که مردم امریکا که مردم بزرگی هستند گرفتار زمامدارانی شده اند که حیثیت انها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است و بی تردید راه خود را با موفقیت ادامه می دهیم و بزودی در یک مصاحبه مفصل با مردم صحبت خواهم کرد.
6464

کد خبر 775765

برچسب‌ها