روزنامه سازندگی در گفتگو با علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طرح تعطیلات زمستانی را بررسی کرده است؛

چه شد كه تعطیلات زمستانی كه قبلا هم گفته شده بوده و به مرحله اجرا نرسیده بوده، حالا دوباره مطرح شده است؟
این كه این طرح در گذشته به نتیجه نرسیده دلایل زیادی داشته و شاید به جنبه‌های مختلف آن پرداخته نشده یا زیادی بزرگ دیده شده بوده و دستگاه‌های متعددی باید هماهنگ می‌شدند؛ اما چیزی كه به معاونت محترم رییس‌جمهور ارائه كرده‌ایم و خوشبختانه به كمیسیون اجتماعی دولت ارجاع شده است، این است كه مدارس پانزده روز زودتر شروع می‌شوند و در عوض پانزده روز انتهای دی ماه دانش‌آموزان تعطیل شوند. این طرح صرفا برای دانش‌آموزان است، نه تعداد تعطیلات بیشتر می‌شود، نه از زمان تحصیل دانش‌آموزان كاسته می‌شود و نه اتفاقی می‌افتد كه دستگاه‌های مختلف بخواهند با آن مخالفت كنند.

نظر آموزش و پرورش درباره این موضوع چیست؟
با آموزش و پرورش خوشبختانه به توافق رسیده‌ایم و بعید می‌دانم مانع خاصی وجود داشته باشد. اگر وزارت علوم هم همراهی كرد می‌تواند شامل دانشجویان هم بشود.

ادارات چطور؟ یعنی تعطیلات زمستانی شامل ادارات نمی‌شود؟
نه این طرح را اگر می‌خواستیم بزرگ كنیم، به موانع قانونی برخورد می‌كرد و موضوع بزرگ می‌شد و دوباره روی زمین می‌ماند. ضمن این كه كارمندان ادارات به اندازه كافی مرخصی دارند، وقتی بچه‌ها پانزده روز زمستان تعطیل باشند، والدین آنها می‌توانند از این فرصت برای گرفتن مرخصی استفاده كنند و سفرها اتفاق می‌افتد كه باعث رونق گردشگری می‌شود.

پیش‌بینی می‌كنید این طرح از چه زمانی قابل اجرا باشد؟
مشخص نیست. امیدواریم در كمیسیون اجتماعی دولت با فوریت به تصویب برسد و در اولویت دستورات دولت قرار می‌گیرد كه مصوب شود.

مساله‌ای كه وجود دارد این است كه در این طرح گفته شده مدارس زودتر شروع شوند، اما شرایط اقلیمی بعضی استان‌ها طوری نیست كه دو هفته زودتر بچه‌ها بتوانند به مدرسه بروند؛ مسائلی مانند گرمای هوا وجود دارد. برای آنها هم فكری شده؟
پانزده روز آنقدر زمان زیادی نیست كه تاثیر چندانی در وضعیت گرمای هوا داشته باشد و دانش‌آموزها به مشكل بخورند. اگر می‌خواستیم این ملاحظات جزئی را در نظر بگیریم باز هم طرح دچار مشكلات قبلی می‌شد كه تاكنون به نتیجه نرسیده‌اند.

با این تعطیلی چه تغییری در وضعیت گردشگری اتفاق می‌افتد؟
در صورت موافقت با این طرح، موجی از گردشگری را در نیمه دوم سال و در شرایطی خواهیم داشت كه هوای مناطق جنوبی كشور كاملا مطبوع است و می‌توان به این مناطق سفر كرد. با تعطیلی این پانزده روز امیدواریم آمار گردشگری افزایش پیدا كند و اقتصاد مناطق مركزی و جنوبی و حتی شمال و شمال غرب بر اثر ورود گردشگر بهبود پیدا می‌كند.

استان‌های گرمسیر، ظرفیت پذیرش مسافر زیاد را دارند؟ زیرساخت‌ها برای ورود گردشگر تعبیه شده؟
استان‌های گرمسیر در ایام نوروز هم پذیرای گردشگران هستند، تعطیلات زمستانی از نوروز جلو نمی‌زند. نوروز امسال بوشهر سومین استان به عنوان پذیرش گردشگر بوده و مشكلی نداشتیم، بله این آمادگی پذیرش وجود دارد و مخصوصا بومگردی كمك زیادی در این زمینه است.

فكر می‌كنید این تصمیم تاثیری بر كاهش سفرهای نوروزی یا تابستانی هم داشته باشد؟
نه فكر می‌كنم به صورت معناداری كاهش سفر تابستانی را نداریم اما در عین حال افزایش سفرهای زمستانی داریم و به این ترتیب، سفرهای داخلی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

دو دهه پیش تجربه شروع مدارس از پانزده شهریور را داشتیم كه در دولت اصلاحات اتفاق افتاد. از آن تجربه هم در این طرح استفاده كرده‌اید؟
بله توجه شده و در كمیسیون اجتماعی دولت باز هم به این مساله توجه خواهد شد. اما مساله اینجاست كه بالاخره هر كاری نقاط ضعفی هم دارد اما باید ببینیم مزیت آن بر معایبش ترجیح دارد یا نه. در این طرح تعطیلات زمستانی، مزایای آن بسیار بیشتر از معایب كوچكی است كه ممكن است وجود داشته باشد.

این طرح احتیاج به تصویب مجلس دارد یا در اختیار دولت است؟
فكر می‌كنم مصوبه دولت كفایت كند اما باید معاونت حقوقی هم نظر بدهد كه مصوبه مجلس را لازم دارد یا نه.

این طرح بار مالی برای دولت ندارد؟
نه‌تنها بار مالی ندارد بلكه می‌تواند گردش مالی زیادی را در كشور ایجاد كند. برآورد ما برای نوروز، حدود ده هزار میلیارد تومان گردش مالی بود، بیش از هفتاد میلیون نفر اقامت - شهر داشتیم و اگر به ازای هر نفر روزی 150 هزار تومان در نظر بگیریم، عدد ده هزار میلیارد تومان را رد می‌كند. بنابراین اگر تعطیلات زمستانی را هم اضافه كنیم، گردش مالی زیادی ایجاد می‌شود، به ایجاد شغل كمك می‌كند، به گردشگری در مناطق محروم كمك می‌كند، بخش‌های تولیدی را دارای رونق می‌كند و ...

این پانزده روز تعطیلات زمستانی به افزایش سفرهای خارج از كشور مخصوصا كشورهای حاشیه خلیج فارس منجر نمی‌شود؟
بعید می‌دانم. به نظر ما این تعطیلات بیشتر از این كه به سفر خارج از كشور منجر شود، سفرهای داخلی را رونق می‌دهد.

نكته دیگری كه وجود دارد این است كه در ایران فقط یك روز آخر هفته تعطیل است در حالی كه به نظر می‌رسد اگر دو روز تعطیلات پایان هفته وجود داشته باشد، ممكن است به افزایش سفرها كمك شود. مجلس در این زمینه طرح‌هایی داشته، با آنها در این جهت هماهنگی‌هایی داشته اید؟
بله ما تعطیلات رسمی زیادی در كشورمان نداریم و این كه پنجشنبه‌ها تعطیل شود می‌تواند به حوزه گردشگری كمك كند. در سفری كه به استان بوشهر داشتم، استاندار می‌گفت اگر پنجشنبه‌ها تعطیل شود مسافران زیادی را از استان فارس خواهند داشت و استان‌های پیرامونی می‌توانند با همدیگر تبادل گردشگر داشته باشند. با همه اینها، فعلا تمركز ما بر تعطیلات زمستانی برای دانش‌آموزان است، آن را به نتیجه برسانیم و بعد سراغ طرح‌های دیگر می‌رویم.

۴۷۴۷

کد خبر 775817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حمید A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  11 1
  با سلام جای بسی تاسف است که برای آموزش وپروش کسانی تصمیم می گیرند که حتی سابقه حضور یکروز در مدرسه و کلاس درس را ندارند.
 • جلال A1 ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  1 1
  بسیاری از دانش آموزان مناطق روستایی در شهریور ماه مشغول کار و کمک به خانواده هستند . حتی در صورت حضور در مدارس دچار خستگی مفرط و افت در یادگیری خواهند شد. امیدوارم مسولان به این امر نوجه داشته باشند. در واقع شروع سال تحصیلی در این مقطع سال بر اساس کار کارشناسی خوبی است که در ابتدای امر انجام شده است. خواهشا این یک مورد را دستکاری نکنید. در مورد سفر به مناطق جنوبی هم یکی از دلایلی که می تواند گردشگر را به آنجا بکشاند بحث جذابیت منطقه است و صد البته که جذاببت این مناطق در زمستان بیشتر است اما آیا مردم در تابستان به دوبی که طبیعت گرم دارند نمی روند؟
 • بابک A1 ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  1 3
  به عنوان یک معلم با این طرح مخالفم.. بسیاری از معلمان به علت کمبودهای مالی و حقوقی در تابستان به شغل دوم و نمام وقت روی می اورند و با انجام این طرح در معیشت آنها اختلال ایجاد می کنید .. مسولان محترم که قدمی در راه بهبود معیشت معلمان برنمی دارند لطفا اوضاع انها را خرابتر نکنند. در واقع معلمان به دلیل این طرح به شدت از وزیر ناراضی هستند
 • بی نام A1 ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  3 0
  وقتي اولياء و پدران مشغول كار و در محل كار باشند،،كدوم گردشگري و رونق،،كدوم پول،،دلت خوشه، فقط براي دبي و تركيه حال ميده كه اونهم مختص پول دارهاست؟؟
 • بی نام IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  1 0
  اگر می‌خواستیم این ملاحظات جزئی را در نظر بگیریم باز هم طرح دچار مشكلات قبلی می‌شد كه تاكنون به نتیجه نرسیده‌اند.این یعنی فقط می خواهیم این کار انجام بشود.معلوم نیست به چه میزان هتل دارانپ789
 • بی نام IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  1 0
  اگر می‌خواستیم این ملاحظات جزئی را در نظر بگیریم باز هم طرح دچار مشكلات قبلی می‌شد كه تاكنون به نتیجه نرسیده‌اند. این یعنی ما فقط می خواهیم این کار بشود و به بقیه چیز هاش کاری نداریم.حالا این اقا به من معلم که باید دو هفته بیشتر توی گرمای شهریور ماه بدون امکانات با دانش اموزان سر کلاس برم کاری نداره.اگه خود این اقا تونست یک روز با این شرایط بره سر کلاس اون وقت راست میگه.این وسط حالا چقدر لابی گری هتلدار مطرح بوده الله اعلم.
 • بی نام IT ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  0 1
  دو هفته تعطیلی باعث میشه بچه ها بیشتر درسها رو فراموش کنن بعدشم از نیمه شهریور رفتن به مدرسه هنوز هوا گرمه و بیشتر همکارا باید برن روستا اصلا کار غیر منطقی هست گرما و....