ایرنا نوشت: الیستر برت معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه روز دوشنبه با انتشار پیامی در توییتر از گفت ‌و گوی خود با سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان در بروکسل در باره برجام خبر داد و آن را مفید خواند.

 برت در پیام خود آورده است که در این دیدار موضع لندن مبنی بر اهمیت برجام برای امنیت مشترک انگلیس و ایران را مورد تأکید قرار داده است.


او در ادامه پیام خود افزود که لندن به حفظ برجام متعهد خواهد بود.
برت پیشتر در مصاحبه با ایرنا گفته بود: موضع ما روشن است و مصمم به تداوم برجام هستیم. برت ضمن اعلام وفاداری لندن به حفظ توافق با ایران تصریح کرد: در این زمینه به همکاری با سایر طرف‌های باقیمانده در برجام ادامه خواهیم داد.
او اولین مقام انگلیسی است که نسبت به خروج آمریکا از برجام علاوه بر تأسف، ابراز «نگرانی» کرد و اظهار داشت که «این توافق مطابق باهدفی که برای آن طراحی‌شده بود عمل کرده است.»


معاون وزیرخارجه انگلیس در پاسخ به سؤالی درباره تضمینی که ایران برای ماندن در برجام خواسته گفت: ما از ایران انتظار داریم که به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند؛ هم‌ زمان با شرکای اروپایی خود درباره گام‌هایی که تداوم بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی لغو تحریم‌ها را تضمین کند همکاری خواهیم کرد.


برت در ادامه اظهار داشت که لندن از آمریکا خواسته تا به دستاوردهایی که برجام درزمینهٔ خلع تسلیحات اتمی به دست آورده لطمه‌ای وارد نسازد و از هرگونه اقدامی که مانع پایبندی طرف‌های باقیمانده به برجام شود خودداری کند.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه گذشته 18اردیبهشت (8 مه) واشنگتن را از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 شامل روسیه، آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا که در سال 2015 به دست آمد و به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) مشهور شد، خارج کرد.


در پی خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، 'فدریکا موگرینی' مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست، اجازه ندهد برجام از بین برود. همچنین سران انگلیس، فرانسه و آلمان نیز در بیانیه‌ای بر پایبندی خود به توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرده و از ایران خواستند تا در مقابل تصمیم آمریکا خویشتن‌داری نشان دهد.


«حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران نیز به وزارت خارجه دستور داد تا ظرف چند هفته آینده با اروپا و روسیه و چین رایزنی‌ها و مذاکرات لازم را انجام دهد و اگر در پایان این مهلت کوتاه، ایران به این نتیجه رسید که با همکاری 5 کشور، خواست ملت ایران به دست می‌آید، به‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی، برجام باقی خواهد ماند.


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بر مبنای دستورالعمل رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، به‌منظور رایزنی و تبادل‌نظر با اروپا و دیگر طرف‌های برجام و بررسی امکان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران، از شنبه‌شب سفر فشرده‌ای را به چین، روسیه و بلژیک آغاز کرده است.

وزیر امور خارجه پس از دیدار با مقامات ارشد چینی، راهی مسکو شد و فردا با حضور در بروکسل در نشستی با حضور وزرای خارجه E3 (فرانسه، آلمان و انگلستان) و خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت می‌کند.

49310

کد خبر 776870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =