توزیع گازوییل یورو 4 در سراسر کشور قرار است از ابتدای خرداد ماه آغاز شود تا گام بلندی برای کنترل آلودگی هوای خودروهای دیزلی برداشته شود.

به گزارش خبرآنلاین وحيد حسيني مشاور سازمان حفاظت محيط زيست كشوردر اين باره گفت: يكي از منابع اصلي آلودگي هواي كشور به ویژه در کلانشهرها، خودروهاي ديزلي هستند كه تاكنون فاقد استانداردهاي لازم آلايندگي بوده اند و هيچ‌گونه فيلتري براي كاهش آلودگي منتشره نداشته اند.


به گفته اين استاد دانشگاه صنعتي شريف، از 2 سال پيش دولت مصوبه اي را گذراند كه خودروسازان موظف هستند خودروهاي ديزلي که از ابتداي سال 96 به بعد پلاك مي‌شوند را به تجهيزات كنترل آلودگي مجهز كنند. مشكلي كه در مسير اجراي اين مصوبه هست اينكه تجهيزات مذكور در خودروهاي ديزلي داراي با استفاده از گازوييل كمتر از استاندارد يورو4 از بين مي‌روند و علی رغم نصب فیلتر به دلیل كيفيت بد گازوييل فیلتر دچار مشکل شده و از بین می‌رود. براي رفع اين معضل، پيگيري‌هاي متعددي در كارگروه ملي آلودگي هواي كشور انجام شد و پس از حمايت وزارت نفت قرار شد همين گازوييل باكيفيت توزيعي در كشور كه يورو 4 هست علاوه بر 8 كلانشهر كشور در ساير نقاط كشور نيز توزيع شوند تا خودروهاي جديد كه وارد چرخه مصرف مي شوند، دسترسي به سوخت با كيفيت داشته باشند و اين تجهيزات تخريب نشوند.


حسيني تاكيد كرد: تفاهم نامه اي كه اخيرا دراين رابطه انجام شده مربوط به بحث پايش است كه توزيع گازوييل توسط وزارت نفت انجام شود و سازمان حفاظت محيط زيست كشور هم سوخت را پايش كند تا تخطي از حدود مجاز يورو4 صورت نگيرد. البته اين برنامه قرار بود از آبان سال95 اجرايي شود. بدين ترتيب قرار بود ابتدا موضوع توزيع حل شود و بعد تجهيز وسايل به فيلتر انجام شود اما مشكلات عملياتي در مسير اجرا بوده و پس از اين تاخير، كار در خرداد امسال تكميل مي شود.


مشاور سازمان حفاظت محيط زيست كشور در ادامه درباره سيستم اجراي تفاهم‌نامه و نظارت بر توزيع گازوييل يورو4 اظهار داشت: پس از انجام پايش‌هاي منظم و نمونه گيري از جايگاه‌ها و بررسي در آزمايشگاه‌هاي تاييد شده، قرار است نتايج آزمايش‌ها در سايت سازمان حفاظت محيط زيست كشور در اختيار عموم مردم قرار گيرد و تخطي از آن صورت نگيرد. قانون هواي پاك پيش بيني كرده كه اگر صدمه اي در مسير توليد آلودگي هوا به مردم زده شود، با جرم انگاري مي توان از آن شكايت كرد و جريمه‌هايي نيز در اين زمينه تعيين شده است. در حال حاضر220 جايگاه در كلانشهرها و 200 جايگاه ديگر در ساير نقاط كشور وجود دارند كه اگر تخطي صورت گيرد، اعلام جرم و مراحل بعدي قضايي پيگيري خواهد شد.


آنگونه كه حسيني گفته، خودروي ديزلي آلودگي زيادي از منظر ذرات معلق دارند و بسياري از شهرهاي بزرگ دنيا اعلام كرده ورود آنها از سال 2020 و 2025 كاملا به شهرها ممنوع است. ما هم بايد در برابر آلايندگي اين وسايل نقليه سنگين تجهيزات و سوخت مناسبي داشته باشيم. از طرفي گازوييل يورو 4 گوگرد پاييني دارد و بعد هم به صورت يك آلاينده ثانويه وارد هوا نمي‌شود و تجهيزات كنترل دوده ديزل‌ها را هم حفظ خواهد كرد. بنابراين تلاش مي کنیم مسئله توزيع يورو4 در كشور حل شود.


وي درباره تفاوت‌هاي گازوييل يورو 4 با ساير گازوييل ها خاطرنشان كرد: گازوييل غير استاندارد يورو 4 زرد رنگ، بد بو و چرب هست اما گازوييل يورو 4 شفاف، سفيد و شبيه بنزين است و از ظاهر آن هم مي توان نوع آن را فهميد. ما اميدواريم وزارت نفت بتواند پوشش كشوري كه از 55 ميليون ليتر مصرفي، حدود 30 ميليون ليتر يورو4 است را با توسعه ظرفيت هاي پالايشگاهي پيشرفت دهد و در كلانشهرها حتما سوخت يورو4 توزيع شود.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 777032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =