در جریان سفر یکروزه عباس آخوندی،وزیر راه و شهرسازی به استان مرکزی که دوشنبه 24 اردیبهشت ماه صورت گرفت، از روند اجرای چندین پروژه راه و شهرسازی استان بازدید به عمل آمد.

به گزارش خبرآنلاین استان مرکزی ، در جریان این سفر قرارداد تولید ٥٠ دستگاه لوکوموتیو بین شرکت های واگن پارس ، دالیان چین و شرکت البرز نیرو با حضور وزیر راه امضا شد.مراسم امضای تفاهم نامه ساخت و احداث قطار شهری اراک به مهاجران و شهرجدید امیرکبیر نیز با حضور وزیر برگزار شد. این تفاهم نامه که بین شرکت عمران شهرهای جدید ، راه آهن جمهوری اسلامی و استانداری مرکزی منعقد شد ، به گفته طاهرخانی ،معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور ، سومین تفاهم نامه در سطح کشور است و مرکزی توانسته است به عنوان یکی از اولین استان های کشور ، سیاست توسعه قطارهای حومه ای را اجرا کند
به گزارش خبرآنلاین ، در ادامه نیز از اولین پروژه مربوط به اجرای طرح ملی بازآفرینی پایدار شهری (امید ) در استان مرکزی بازدید شد که احداث مجتمع مسکونی تجاری ۳۳۶ واحدی مهر و ماه ، در کوی سجادیه اراک می باشد .
وزیر راه در حاشیه بازدید از این پروژه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برنامه ملي بازآفريني شهري ، زمینه ایجاد يك چرخه مناسب براي احيا و ساماندهی بافت های غيررسمي و فرسوده شهری را فراهم می کند افزود : پروژه مهر و ماه يكي از نمونه هاي طرح بازآفريني شهري با مشاركت بخش خصوصي است که با توجه به اهداف پیش بینی شده در اجرای این طرح ملی ، واحدهاي شامل اسكان غيررسمي در این منطقه به اين پروژه منتقل و اراضي آزاد شده نيز مجددا بازسازي و نوسازي مي شوند و ادامه مسیر احیای این نوع از بافت های شهری می تواند به درستی طی شود.
آخوندی به این نکته هم اشاره کرد که طبق هماهنگي صورت گرفته با قوه قضاييه و بر اساس ماده ٩ قانون حمايت از توليد مسكن ، مي توان براي واحددهای مسکونی در مناطقی كه با طرح تفضيلي شهرها سازگار است ، سند مالکیت صادر كرد و خوشبختانه این انديشه كه بتوان بافت شهري و كيفيت زندگي را ارتقا داد ، در حال محقق شدن است .
وی در بخش دیگری از سخنان خود به امضاي تفاهم نامه احداث قطار حومه اي شهر اميركبير- اراك - مهاجران ، اشاره کرد و گفت : راه اندازی قطار حومه ای در این مسیر ، كاهش زمان تردد و كاهش آلودگي هوا را به دنبال دارد و راهگشاي بسيار خوبي براي اين دو شهر جديد خواهد بود.

وی همچنین در بازدید از روند انجام پروژه تقاطع غیر هم سطح فرمهین، تصریح کرد: احداث این پروژه بسیار طولانی شده که امیداریم در سال جاری ، موانع و مشکلات موجود برطرف شده و با تخصیص مناسب اعتبارات، به بهره برداری برسد.

آغاز عملیات اجرایی احداث آزاد راه کنار گذر شمالی اراک که حدفاصل ملک آباد تا سه راهی شهرستان شازند قرار داد ، از دیگر برنامه های سفر وزیر راه به استان مرکزی بود. دوره مطالعات و احداث این پروژه ۳۶ ماهه و زمان بهره برداری آزاد راه ۱۴۰۰ ، با دوره بهره برداری ۱۵ ساله در نظر گرفته شده و هزینه احداث کنارگذر شمالی اراک ، ۳۶۵۰ میلیارد ریال براورد شده است.

آخوندی در جریان آغاز عملیات اجرایی این پروژه ، با اشاره به اینکه کنارگذر اراک تبدیل به آزاد راه شده و ۷۰ درصدآن توسط بخش خصوصی و ۳۰ درصد هم توسط بخش دئلتی در حال انجام است ادامه داد: این پروژه از سمت بروجرد-خرم آباد ، درحال انجام عملیات نهایی است و از سمت اراک نیز ۳۲ کیلومتر آن وارد فاز اجرایی شده . این پروژه بسیار بزرگ بوده و با حدود هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار در حال انجام است.

وزیر راه در بخش پایانی صحبت های خود در این سفر ، عملکرد اداره کل راه و شهرسازی را مثبت ارزیابی کرد و بیان کرد : مجموعه وزارت خانه در تصویب بودجه ها و رفع مشکلات موجود برای تسریع در اجرای پروژه های راه و شهرسازی در استان ها ، تلاش می کند تا با وجود تنگناهای موجود ، حمایت های لازم را داشته باشد و لازم است از پیگیری های استاندار محترم و نمایندگان استان در مجلس دهم به خاطر کمک به رفع گره های موجود و اختصاص اعتبارات تشکر کنم.

گفتنی است در جریان این سفر که با همراهی استاندار مرکزی ، نمایندگان مجلس ، مدیر کل راه و شهرسازی استان انجام شد، از عملیات اجرایی تقاطع غیر هم سطح سنجان که با اعتباری بالغ بر ۱۰۲ میلیارد ریال در ورودی غربی اراک در دست ساخت بوده و در حال حاضر دارای ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی است ، نیز بازدید نمود. احداث باند دوم محور ازنا-شازند و محل تقاطع دوراهی راهجرد نیز از دیگر پروژه هایی بود که مورد بازدید وزیر قرار گرفت.

46

کد خبر 777081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =