۰ نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای رایزنی درباره ادامه توافق هسته ای به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده است، با دیدیه ریندزر همتای بلژیکی خود نیز دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دکتر ظریف در ابتدای این دیدار ضمن تشریح آخرین وضعیت فلسطین اشغالی لزوم توقف جنایات توسط رژیم اشغالگر قدس را یادآور شد. ایشان با اشاره به تلاش های دیپلماتیک ایران و کشورهای اسلامی در سطوح منطقه ای و بین المللی تلاش جامعه بین المللی برای فشار بر رژیم صهیونیستی را خواستار شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تشریح آخرین وضعیت رایزنی های برجامی پس از خروج دولت آمریکا از آن، اظهار داشت آنچه جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تامین منافع ملت ایران از این توافق است.

وزیر امور خارجه بلژیک هم با اشاره به اهمیت برجام لزوم بقا و اجرای آن به عنوان یک توافق جهانی را مورد تاکید قرارداد و افزود: اتحادیه اروپا در حال رایزنی و بررسی راههای حفظ این توافق بدون حضور آمریکاست.

تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی از دیگر محورهای گفتگوی دو وزیر در این دیدار بود.

 

 

ظریف پیش از این با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در محل شورای اروپا درباره برجام دیدار و گفت وگو کرد. او پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: در این دیدار، بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط تمام طرف های باقیمانده، ارائه تضمین به ایران برای بهره مندی از منافع برجام و اینکه تضمین بشود این بهره مندی ها نظر مشترک ایران و اتحادیه اروپا می باشد، تاکید شد.

ظریف اظهار داشت که درباره نحوه اقدام و چگونگی رسیدن به تضمین ها، کارها شروع شده است.
وی تصریح کرد: برجام دارای منافع برای تمام طرف ها است و ما بایستی اطمینان حاصل کنیم که یک کشور با خروج غیر قانونی اش نمی تواند از این اقدام منفعتی ببرد.

 

وزیرخارجه کشورمان بعد از ظهر امروز قرار است در نشستی با حضور وزرای خارجه انگلیس، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند.
همزمان با سفر ظریف به بروکسل برای انجام مذاکراتی سونوشت ساز با مقام های اروپایی درخصوص برجام ، 'سرگئی ریابکوف' معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که ادامه حیات برجام به هنر و توانایی اروپایی ها برای محافظت از شرکت های تجاری خود در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران بستگی دارد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال هم روز سه شنبه به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا، از ادامه همکاری های این اتحادیه با ایران در بخش انرژی به رغم احتمال اعمال مجدد تحریم های آمریکا خبر داد.

این دیدار در راستای دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران، به منظور رایزنی و تبادل نظر با اروپا و دیگر طرف های توافق هسته ای و بررسی امکان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران انجام می شود.

در پی اعلام خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام، وزارت خارجه رایزنی ها برای ادامه برجام بدون آمریکا را در دستور کار قرار داده است.

پیش از این رییس جمهوری در تماس های تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه خواستار تضمین دقیق، صریح و مشخص منافع تهران در برجام شد و از اتحادیه اروپایی بویژه آلمان، فرانسه و انگلستان خواست در فرصت محدود، موضع قاطع خود را درباره چگونگی تامین و تضمین منافع ایران در برجام پس از خروج آمریکا از این توافق، اعلام کنند.

5252

کد خبر 777169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =