۰ نفر
۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۳:۱۶

فردی با کلاه شاپو و کت و شلوار قهوه‌ای قدیمی، تسبیح به دست و اثر یک زخم بر چهره، برای ثبت‌نام به وزارت‌کشور آمده بود

یاسر فاتحی
ستاد انتخابات کشور صبح دیروز با دستور وزیر کشور به طور رسمی کار خود را با ثبت نام از داوطلبان ریاست جمهوری آغاز کرد. به گزارش «خبر» ستاد انتخابات کشور در اولین روز از ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری چهره شاخص و برجسته‌ای را به خود ندید و تمام صحنه‌های ثبت نام داوطلبان انتخابات‌های ریاست جمهوری گذشته که به تهیه فیلم و سپس پخش سی دی آن منجر شده بود، تکرار شد. در میان افرادی که دیروز برای ثبت نام به ستاد انتخابات کشور مراجعه کردند همه نوع چهره‌ای می‌توانستیم ببینیم. از دبیرکل مجمع متخصصین تا پرستار و نقشه کش ساختمان. آنچه که به یقین می‌توان در این رابطه گفت این است که تقریباً قصد هیچ کدام از این افراد، ریاست جمهوری نبود، چه که هر کدام از آنان با مشکلی بزرگ (مادی و معنوی) دست به گریبان بودند.

  در میان انبوه دوربین‌های فیلمبرداری و عکاسی خبرنگاران متوقف می‌شود. سریعا لوگوهای شبکه‌های تلویزیونی ایرانی و خارجی جلوی چشمانش سبز می‌شود. محسن هادی نجف‌آبادی نخستین ثبت نام‌کننده سودای ریاست جمهوری بود. وی که لیسانس حقوق بود به برنامه‌های انتخاباتی خود اشاره و گفت: ‌عدالت محوری، حمایت از روحانیت، تقویت ارکان نظام، توجه به امنیت کشور و مبارزه با افراطی‌گری از جمله برنامه‌های من است چرا که افراطی‌گری لطمه‌های زیادی به کشور زده است و اگر من رئیس‌جمهور شوم هرگز به دولت هشت ساله دوم خرداد برنمی‌گردیم چرا که در آن زمان انحرافاتی زیادی داشتیم. این داوطلب ریاست جمهوری با بیان اینکه قصد دارد پس از ریاست جمهوری عدالتخانه تشکیل دهد، در خصوص مسائل هسته‌ای کشور گفت: مسئله هسته‌ای را با جدیت دنبال می‌کنم و برای مذاکره با آمریکا هرگز عجله نخواهم کرد چراکه آمریکا باید به خاطر ظلم‌هایی که به ایران کرده پاسخگو باشد. وی در پاسخ به سؤالی در خصوص مهمترین رقیبش پس از تأیید صلاحیت، از دوم خردادی‌ها به عنوان مهمترین رقبای خود نام برد.

 شاخص‌ترین داوطلب
دبیرکل مجمع متخصصین ایران شاخص‌ترین فردی بود که صبح دیروز برای ثبت نام به ستاد انتخابات کشور مراجعه کرد. خسرو نصیر‌زاده تحقق سیاست‌های کلی برنامه چهارم توسعه و اجرایی شدن سیاست‌های اصل 44 و کوچک‌سازی دولت را از اهداف حضورش در ستاد انتخابات وزارت کشور دانست و گفت: شعار مورد نظر من نیز دولت مشارکت عمومی است. معتقدم در کابینه باید زنان حضور جدی داشته باشند و به همین دلیل در جایگاه معاون اولی یک زن فرهیخته را خواهم گمارد. وی با بیان این که اگر به مرحله دوم انتخابات راه یابد هفت تا هشت میلیون رأی خواهد داشت، تصریح کرد: به نفع هیچ کدام از نامزدهای مطرح کنار نمی‌روم و تا آخر در صحنه باقی می‌مانم.

 اولین زن داوطلب
می‌گفت شغلش پرستاری است و به جهت اعتراض به شروط در نظر گرفته شده برای داوطلبان شرکت کرده. تقی‌پور، پرستار چهل ساله شروط قانونی برای داوطلبان ریاست جمهوری را محدود‌کننده دانست و افزود: در این بند از قانون که از رجال سیاسی مذهبی سخن می‌گوید جنسیت مطرح نیست بلکه منظور قانون‌گذار چهره بودن فرد است. این داوطلب تصریح کرد: قوی‌ترین فکر نه جنسیت می‌شناسد و نه مذهب و حتی احتیاج ندارد که حتماً اهل سیاست باشد. برتری انسانیت جنسیت نیست بلکه تفکر نو است.

 جذاب‌ترین داوطلب
شاید جذاب‌ترین فردی که در روز اول ثبت نام به ستاد وزارت کشور مراجعه کرد شهرام بود. طرز لباس پوشیدنش ما را به یاد گنده لات‌های چال میدون می‌انداخت. کلاه شاپو و یک دست کت و شلوار قهوه‌ای قدیمی به تن، تسبیح به دست و اثر یک زخم بر چهره که به گفته وی سر آن محبت است. این داوطلب در واکنش به ازدحام خبرنگارانی که از مشاهده‌اش شگفت زده شده بودند، گفت: از لحظه ورود تا این‌جا با چهار نفر دعوا کرد‌م. خاک پای همه‌تان هستم. سؤال‌های‌تان را تک تک بپرسید. وقتی از او در مورد رجل سیاسی بودنش پرسیده شد، گفت: هیچ‌کس از هیچ‌کس بالاتر نیست مگر در عمل. باید به طبقه مستضعف رسیدگی شود. کار من این است که هیچ فقیری وجود نداشته باشد. خلیج‌فارس برای فارسی زبانان است و ان‌شاءالله با آقای احمدی‌نژاد بتوانیم اقدام مناسب در مورد خلیج‌فارس داشته باشیم. شهرام پیام سیاسی خود را فرزند نیک، سیره درست و کردار نیک عنوان کرد و گفت که مهمترین برنامه‌اش این است که ایران در کل کره‌زمین به اوج برسد. وی همچنین یک دهن برای از خستگی در آوردن خبرنگاران خواند که با استقبال خبرنگاران مواجه شد.

 اقتصادی‌ترین داوطلب
پیام احمدی کاشانی 31 ساله از تهران، دلیل اصلی حضور در ستاد انتخابات کشور برای کاندیداتوری را رسیدن موج بحران بزرگ اقتصادی جهان به مرزهای ایران عنوان کرد و گفت: باید برای مقابله با تبعات گسترده مشکلات اقتصادی ناشی از بحران تیم بزرگ اقتصادی با برنامه‌های کارشناسی حاکم شود. وی کاندیداتوری برای ریاست جمهوری را حق هر ایرانی دانست و افزود: هر ایرانی حق دارد خودش را برای ریاست جمهوری کاندیدا کند و با توجه به گذشته خود که کاندیدای دور قبل شورای شهر تهران با 3 هزار و 698 رأی بودم، برای انتخابات ریاست جمهوری نیز به میدان آمدم و مجموعه‌ای از دوستان همکارم قرار است مرا در این دور از انتخابات همراهی کنند .

 هسته‌ای‌ترین داوطلب
نماینده دوره‌های دوم، سوم و ششم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه اهر و هریس با 74 سال به نام قاسم معماری با حضور میان خبرنگاران راجع به مسائل هسته‌ای گفت: حسن روحانی حق نداشت ان پی تی را امضا کند، بسیاری از کشورها مثل کره شمالی، هندوستان، پاکستان آن را امضا نکردند. وی با بیان اینکه به محض رسیدن به پست ریاست جمهوری از معاهده ان پی تی خارج می‌شود، گفت: ما انقلاب نکردیم که تابع زور باشیم. انقلاب کردن شرط نیست، انقلابی عمل کردن شرط است.

 نگهبان‌ترین داوطلب
ابوالقاسم خاکی اردکانی نگهبان کارخانه کاشی که اهل روستای شاهجان‌آباد میبد است نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم ثبت‌نام کرد. وی در پیشنهادی به وزارت کشور برای تبلیغات انتخابات گفت: پیشنهاد می‌کنم که از بلندگوهای سیار برای تبلیغات استفاده شود تا دیوارهای شهر به خاطر چسباندن پوسترها کثیف نشود. این نگهبان کارخانه کاشی با اشاره به اینکه در دوره نهم انتخابات نیز ثبت‌نام کرده‌ اما رد صلاحیت شده است، از شورای نگهبان خواست تا در صورت رد صلاحیت مجدد، دلایل این موضوع به وی اعلام شود.

 و یک افسوس
اولین سؤالی که به ذهن خبرنگارانی که دیروز در زیرزمین ساختمان وزارت کشور در خیابان فاطمی، در ستاد انتخابات کشور حضور داشتند این بود که چرا باید ما هر سال شاهد تکرار چنین صحنه‌هایی باشیم.

گرچه با اعلام اینکه بیش از هزار نفر از طریق اینترنت داوطلب ریاست جمهوری شدند و نیز مرور خاطرات ثبت نام کنندگان سال گذشته، نباید کسی از خلق این صحنه‌ها تعجب کند، ولی ته تمام این لبخند‌ها یک افسوس است که چرا عده‌ای از مردم عزیزمان جلوی دوربین‌های خارجی موجب تمسخر شوند. دوربین‌هایی که از سراسر دنیا با خبرنگاران مسلط به فارسی هر ساله روانه ستاد انتخابات می‌شوند و با پایان مراحل ثبت نام هر داوطلب به سوی او هجوم برده و با طرح سؤالاتی صحنه‌هایی را به تصویر می‌کشند که شاید سرگرم‌کننده بینندگان‌شان است.

قانون شرایط ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری را چنان آسان گرفته که تقریباً تمام آنانکه تبعیت جمهوری اسلامی داشته و ایرانی‌الاصل هستند می‌توانند ثبت نام کنند. به همین دلیل در آستانه انتخابات‌های ریاست جمهوری ما شاهد خیل عظیم متقاضیان ثبت نام به عنوان رئیس‌جمهور هستیم که ملاحظه بیشتر مسئولان در این بابت را می‌طلبد.

کد خبر 7774

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۸۸/۰۲/۱۷
    0 0
    ای تعصف دارد که همه چیز را به شوخی برگزار کنیم.