۰ نفر
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۵

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری روسیه در دیدار با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در سوچی اعلام کرد: زمان احیای اقتصاد سوریه فرارسیده است و باید با همکاری دولت سوریه در این خصوص برنامه ریزی کنیم.

 

به گزارش کاخ کرملین، «ولادیمیر پوتین» افزود: اکنون پس از موفقیت های نظامی بدست آمده، بدون تردید شرایط برای احیای رویه های همه جانبه سیاسی فراهم شده است.

رئیس جمهوری روسیه گفت: طی روند آستانه و گفت وگوهای ملی سوریه اقدامات زیادی برای حل وفصل بحران سوریه صورت گرفته است؛ اکنون ما می توانیم گام های بعدی را به همراه سوریه برداریم و وظیفه بعدی قطعا احیای اقتصاد و رساندن کمک های بشردوستانه به مردمی است که به شرایط سختی دچار شده اند.

پوتین در ادامه به بشار اسد موفقیت های ارتش سوریه در مبارزه با گروه های تروریستی را تبریک گفت و افزود: به دلیل تلاش هایی که از سوی نظامیان سوریه صورت گرفته است گام های بزرگی در راستای تحکیم حاکمیت قانون برداشته شده است.

وی همچنین تاکید کرد که تروریست ها در نقاط کلیدی از سوریه (نزدیک به پایتخت) سلاح های خود را بر زمین گذاشته اند که امکان احیای زیرساخت های اقتصادی در سوریه را فراهم می کند.

رئیس جمهوری روسیه افزود که مسکو با همه طرف های این رویه پیچیده (حل و فصل بحران در سوریه) از جمله استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه در ارتباط است.
پوتین همچنین ضمن تبریک ماه مبارک رمضان به بشار اسد از حضور او در روسیه برای این دیدار ابراز خرسندی کرد و پیشنهاد داد تا درخصوص اقدامات مشترک بعدی بحث و گفت وگو کنند.

خبرگزاری تاس نیز گزارش داد: در جریان این دیدار پوتین خطاب به بشار اسد گفت که روی خروج نیروهای نظامی از خاک سوریه حساب می کند چرا که به عقیده کرملین به دلیل پیروزی ها و موفقیت های ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم و آغاز رویه حل وفصل سیاسی به طور فعال، نیروهای نظامی از خاک سوریه خارج خواهند شد.

به گزارش روسیا الیوم ، در این دیدار که وزیران دفاع و خارجه روسیه نیز حضور داشتند، رئیس جمهوری سوریه گفت: اوضاع در کشورش نسبت به گذشته باثبات تر شده است.

به گزارش ایرنا، چندی پیش سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «دیدیه ریندرس» وزیرخارجه بلژیک با انتقاد از عملکرد آمریکا در سوریه گفت: اقدام های یکجانبه آمریکا در سوریه برای جدایی بخش بزرگی از این کشور و ایجاد حکومت جدایی طلب در آن هدف گیری شده است.
«این اقدام ها بیشتر به تلاش برای ایجاد تشکیلاتی شبیه حکومت در محدوده وسیعی از قلمرو سوریه از ساحل شرقی رودخانه فرات تا مرز عراق شباهت دارد.»

وی با بیان اینکه آمریکا تلاشی برای کسب تفاهم جمعی در سوریه نمی کند بلکه از راه های پرخطر سعی دارد به اهداف خود برسد، افزود: این اقدام های آمریکا بیشتر تلاش در راستای ضربه زدن به تمامیت ارضی سوریه را تداعی می کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: در این مناطق سوریه، نهادهای حکومتی خارج از کنترل دمشق ایجاد و منابع مالی به آنها واگذار می شود تا مستقل از دولت سوریه فعالیت کرده و گروه های مسلح را هم تغذیه کنند در واقع با حمایت آمریکا در مناطق خارج از کنترل دولت مرکزی دمشق، نهادهای امنیتی ایجاد می شود.

وزیر خارجه روسیه گفت: بارها در این باره از آمریکا پاسخ خواسته ایم و هیچ جواب قانع کننده ای دریافت نکرده ایم، هر بار کلی گویی می کنند و می گویند که روسیه نباید نگران باشد چرا که آمریکا نیز خواهان حفظ تمامیت ارضی سوریه است؛ اما در واقع وضعیت واقعی به گونه دیگری است.

لاوروف خاطرنشان کرد: امیدوارم که سازمان ملل که مسئول اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت درباره سوریه و برقراری گفت وگوهای ملی سوری است، پس از تحرک بزرگی که کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی به روند حل و فصل بحران این کشور داد، به این مسائل توجه کند.
وی گفت: از سازمان ملل می خواهیم در اقدام های خود به طور کامل به ضرورت جلوگیری از هر گونه اقدام بازیگران خارجی که به روند حل و فصل سیاسی پیش بینی شده در آن قطعنامه ضربه می زند، توجه کند.

وزیر خارجه روسیه با انتقاد از عملکرد آمریکا در سوریه گفت: انتقادهای زیادی در مورد اقدام های آمریکا در سوریه داریم، آنها بدون دعوت دمشق در سوریه فعالیت می کنند و متاسفانه تمامی اقدام های ائتلاف آمریکایی این وضعیت را دارد.
وی افزود: طرف آمریکایی می گوید که نیروهای نظامی این کشور تا زمانی که به اهداف نظامی دست نیافته و حل و فصل سیاسی پایدار در سوریه که مورد تایید همه باشد دیده نشود، در سوریه می ماند.

لاوروف گفت: شواهد نشان می دهد که آمریکا می خواهد مدت طولانی یا حتی برای همیشه در سوریه بماند.
کنگره گفت وگو های ملی سوریه در نتیجه دیدار سه جانبه سران ایران، روسیه وترکیه بدست آمد و ایران، ترکیه و روسیه کشورهای ضامن آتش بس سوریه هستند که در قالب روند آستانه تاکنون 9 نشست در این خصوص برگزار شده است.

در آخرین نشست آستانه که چند روز پیش برگزار شد، کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه مشترک بار دیگر بر پایبندی به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند.

5252

کد خبر 777702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =