۰ نفر
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۱

ایسنا نوشت: عربستان ضمن تکذیب هرگونه دخالتی در روند تشکیل کابینه آتی لبنان، تاکید کرد این روند از امور داخلی لبنان است.

به گزارش روسیا الیوم، نزار العلولا، مشاور پادشاه عربستان در امور لبنان در مراسم افطاری در سفارت عربستان در بیروت که با حضور سعد حریری، نخست وزیر لبنان برگزار شد، گفت: عربستان هیچ ارتباطی با تشکیل کابینه جدید لبنان نداشته و این مساله از امور داخلی لبنان است.

العلولا در پاسخ به سوالی درباره مشارکت حزب الله در کابینه جدید گفت: ما هرگز پیش از تشکیل کابینه گفت‌وگویی نخواهیم داشت و باید منتظر معرفی نخست وزیر جدید باشیم.

این مسئول عربستانی در ادامه با اشاره به اینکه پس تشکیل دولت جدید، سفیر عربستان در لبنان معرفی خواهد شد، تاکید کرد: پس از معرفی نخست وزیر جدید گردشگران از منطقه خلیج‌فارس به لبنان خواهند آمد.

از اوت ۲۰۱۴ عربستان سفیری برای خود در لبنان تعیین نکرده است. آخرین سفیر این کشور در لبنان علی عواض عسیری بود که دوره ماموریتش به پایان رسید. ریاض پس از او ولید البخاری را به عنوان کاردار سفارت خود در بیروت تعیین کرد تا زمان تعیین سفیر جدید به امور سفارتخانه رسیدگی کند.

لبنان روز سه‌شنبه آتی رئیس پارلمان را انتخاب کرده و روند تشکیل کابینه جدید در این کشور آغاز می‌شود.

حزب الله لبنان که عربستان آن را سازمانی "تروریستی" می‌خواند، پیروزی چشمگیری در انتخابات پارلمانی ششم مه لبنان داشت.

این حزب به همراه همپیمانش، جریان ملی آزاد توانستند کرسی‌های اختصاص یافته به جریان خود در پارلمان را کسب کنند. در این میان جریان المستقبل به ریاست حریری و نزدیک به عربستان ۱۳ کرسی را از دست داده و تنها ۲۱ کرسی از مجموع ۱۲۸ کرسی را به دست آورد.

عربستان چهارشنبه گذشته به همراه آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس پنج تن از رهبران حزب الله از جمله سیدحسن نصرالله، دبیرکل این حزب و نعیم قاسم، معاون وی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.


حریری: عربیت لبنان خط قرمز است/ تاریخ ما با عربستان پر از دوستی و همکاری است

همچنین نخست‌وزیر لبنان تأکید کرد که عربیت این کشور خط قرمزی است که عبور از آن جایز نیست.

به گزارش روسیا الیوم، سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در مراسم افطار در سفارت عربستان در بیروت گفت: خانه عربستان همواره لبنانی‌ها را گردهم می‌آورد نه اینکه آن‌ها را متفرق کند. این چیزی است که از عربستان می‌دانیم و عربستان همین را برای لبنان می‌خواهد. اینکه در مقابله با چالش‌ها وحدت و عربیت خود را حفظ کنیم و به توافق طائف پایبند باشیم.

وی گفت: تاریخ عربستان با لبنان پر از خیر و محبت و همکاری است و ما با تمامی افراد شریف در کشور به این تاریخ و به بهترین روابط با کشورهای عربی متعهد هستیم. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در سخت‌ترین شرایط در کنار لبنان بودند و هیچ گاه در امور ما مداخله نکردند. ما بهتر است در مقابل در امور این کشورها مداخله نکنیم. عربیت لبنان خط قرمزی است که خروج از آن ممکن نیست.

حریری گفت: امیدواریم این دیدار پیام خیر و همبستگی با لبنان باشد. ما از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به خطر حمایتش از لبنان تشکر می‌کنیم و با تمامی کشورهای دوستی که خواهان بازسازی و صلح و ثبات لبنان هستند به همکاری ادامه می‌دهیم.

52310

کد خبر 778179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =