ایسنا نوشت:سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی با تاکید بر اینکه گزینه قطعی این فراکسیون برای ریاست در سال سوم مجلس دهم علی لاریجانی است، گفت: در صورت همراهی دو فراکسیون امید و ولایی، ما آمادگی داریم از نایب رییسی آقایان پزشکیان و مطهری حمایت کنیم.

مهرداد لاهوتی در توضیح نظر فراکسیون مستقلین ولایی درباره انتخابات هیات رییسه مجلس دهم در سال سوم کاری، گفت: فراکسیون مستقلین ولایی در جلسه صبح روز چهارشنبه (۲ خرداد) جمع‌بندی نهایی خود را اعلام می‌کند. نگاه فراکسیون مستقلین این است که برای ارائه لیست مشترک با دو فراکسیون دیگر به اجماع برسد البته این فراکسیون معتقد است که برای ریاست مجلس گزینه قوی‌تر و بادرایت‌تر از آقای لاریجانی وجود ندارد بنابراین قطعا گزینه ما برای ریاست، ایشان است.

لاهوتی ادامه داد: درباره نواب و ۹ دبیر و کارپرداز دو گزینه وجود دارد؛ گزینه اول آن است که همچون دوره گذشته با دو فراکسیون دیگر به اجماع و لیست مشترک برسیم. در این شرایط ما آمادگی داریم که به دلیل عملکرد خوب آقای پزشکیان و آقای مطهری از نایب رییسی آنها حمایت کنیم. بعد می‌توان طبق مدل ۳-۳-۳ هر کدام از فراکسیون‌ها سه گزینه برای دبیر و کارپرداز ارائه کنند.

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی خاطرنشان کرد: اگر دو فراکسیون دیگر به اجماع برای ارائه لیست مشترک نرسند و همراهی نکنند، آنگاه ما هم لیست مستقل خود را ارائه خواهیم داد.

شرط فراکسیون امید برای ارائه لیست ائتلافی 

محمدرضا تابش عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های این فراکسیون برای انتخابات هیئت‌رئیسه پارلمان در سال سوم مجلس دهم، گفت: قرار است ائتلافی بین فراکسیون‌های «امید»، «مستقلان ولایی» و «نمایندگان ولایی» برای انتخابات هیئت‌رئیسه پارلمان شکل بگیرد، اما هنوز این ائتلاف قطعی نیست.

وی با بیان اینکه هنوز جزئیات چگونگی ائتلاف فراکسیون‌ها برای انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس مشخص نیست، اظهار داشت: اگر ما در فراکسیون امید در این ائتلاف برای انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس به تفاهم رسیدیم، لیست مشترک می‌دهیم، در غیر این صورت در فراکسیون امید و هر فراکسیون دیگر، کاندیداهای مدنظر خود را برای انتخابات هیئت‌رئیسه پارلمان معرفی می‌کنیم.

عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) مجلس با تأکید بر اینکه اگر در این ائتلاف به توافق نرسیدیم، به‌ طور قطع از سوی فراکسیون امید، لیست مستقل برای انتخابات هیئت‌رئیسه ارائه می‌دهیم، گفت: طبعا هر فراکسیونی برای انتخابات هیئت‌رئیسه پارلمان، لیست کامل دارد.

تابش، همچنین به برنامه‌های «محمدرضا عارف» رئیس فراکسیون امید برای انتخابات هیئت‌رئیسه پارلمان اشاره و تأکید کرد: هنوز در فراکسیون امید، برای انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس، وارد مصادیق نشدیم. بعد از اینکه تکلیف ائتلاف مشخص شود، درباره مصادیق در فراکسیون بحث و تبادل نظر می‌شود و به آن ورود می‌کنیم؛ راجع‌به مصادیق در فراکسیون هنوز صحبتی نشده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا فراکسیون امید با دیگر فراکسیون‌‌ها برای انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس ائتلاف می‌کند یا خیر؟، افزود: اینکه برای انتخابات هیئت‌رئیسه با دیگر فراکسیون‌ها ائتلاف می‌کنیم یا خیر را نتیجه ائتلاف مشخص می‌کند.هنوز چیزی مشخص نیست.

عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) مجلس احتمال ائتلاف فراکسیون امید با فراکسیون‌های دیگر برای انتخابات هیئت‌رئیسه را مشروط دانست و خاطر نشان کرد: اگر مبنای ائتلاف بین فراکسیون‌ها برای انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس، منطق و عقلانیت باشد و سهم‌خواهی نباشد، براساس وزن فراکسیون‌ها، می‌توانیم ائتلاف انجام دهیم.

فراکسیون «نمایندگان ولایی» به طور مستقل وارد انتخابات هیئت رئیسه مجلس می‌شود

میزان نوشت: جبار کوچکی‌نژادبا اشاره به جلسه عصر روز یکشنبه فراکسیون «نمایندگان ولایی» مجلس گفت: این جلسه با دستور «انتخابات هیئت رئیسه مجلس» برگزار شد. فراکسیون «نمایندگان ولایی» مجلس در نهایت و با توجه به چند جلسه بحث و گفت‌وگو به این نتیجه دست یافت که امسال در انتخابات هیئت رئیسه مجلس با هیچ فراکسیونی ائتلاف نداشته باشد و به‌طور مستقل وارد عمل شود.

عضو فراکسیون «نمایندگان ولایی» مجلس درباره دلایل حضور مستقلانه این فراکسیون در انتخابات هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: سال گذشته ما با مستقلین ائتلاف کردیم ولی آن‌ها در نهایت با امیدی‌ها همراه شدند و بسیاری از عناوین هیئت رئیسه را از آن خود و امیدی‌ها کردند؛ لذا این مسئله باعث شد تا ما به‌طور مستقل در انتخابات ورود کنیم.

45214

کد خبر 778490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =