ایسنا به نقل از ساینس الرت نوشت: ناسا در نظر دارد با ارسال دستگاهی به ایستگاه فضایی بین‌المللی، سردترین دما را در فضا ایجاد کند.

ناسا قصد دارد دستگاهی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند تا دمایی 10 میلیارد برابر سردتر از زمین به وجود آورد.

این دستگاه موسوم به "آزمایشگاه سرد اتم" (CAL)، ابزاری در اندازه یک جعبه یخ است که به همراه موشک "سیگنوس"(Cygnus) شرکت آمریکایی "اوربیتال ای‌تی‌کی" (Orbital ATK) به فضا پرتاب خواهد شد تا به دانشمندان در مشاهده ویژگی‌های کوانتومی عجیب اتم‌های بسیار سرد کمک کند.

برای سرد کردن فضای ابری اتم‌ها، ترکیبی از لیزر و آهن‌ربا در کسری بالاتر از صفر مطلق(منفی 273.15 درجه سلسیوس یا منفی 459.67 درجه فارنهایت) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

صفر مطلق، سردترین دمای جهان و امکان دسترسی به آن، غیرممکن است زیرا اتم‌ها در این نقطه، از حرکت می‌ایستند اما دستگاه CAL می‌تواند فضای ابری اتم‌ها را تا یک دهم میلیارد درجه بالای صفر مطلق سرد کند و در نتیجه، موجب حرکت بسیار آهسته آنها و نمایش پدیده کوانتومی میکروسکوپی شود.

این فضاهای ابری موسوم به "چگالش بوز-اینشتین"(BEC) را می‌توان روی زمین به وجود آورد اما روی زمین، نیروی جاذبه وجود دارد. نیروی جاذبه، فضاهای ابری را با سرعت بسیار زیاد به سمت پایین می‌برد؛ بنابراین می‌توان آنها را تنها در کسری از ثانیه مشاهده کرد.

محیط ریزگرانشی بیرون از ایستگاه فضایی بین‌المللی، بر این مشکل مشخص غلبه خواهد کرد و به دانشمندان این امکان را خواهد داد که از روی زمین، تجهیزات مورد نظر را کنترل و اتم‌ها را تا مدت زمان 10 ثانیه مشاهده کنند.

پرتاب موشک سیگنوس، برای دوشنبه ساعت 13:9 دقیقه به وقت تهران برنامه‌ریزی شده است.

5656

 

کد خبر 778508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محسن DE ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  12 3
  عدد ۱۰ میلیارد برابر سرمای زمین از کجا آمده که توی متن نیست؟
 • بی نام IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  5 6
  دقیقا پاراگراف دوم آمده است. اظهار نظر بدون خواندن متن کار صحیحی نیست! "ناسا قصد دارد دستگاهی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند تا دمایی 10 میلیارد برابر سردتر از زمین به وجود آورد."