تصاویر | کل استان دمشق امن و عاری از تروریسم شد

ارتش سوریه پرونده غوطه غربیه را بست و دمشق و ریف آن خالی از تروریسم اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه اعلام کرد، پس از سلسله عملیات‌های نظامی، منطقه الحجر الاسود و اطراف آن واقع در جنوب شهر دمشق به شکل کامل از گروه‌های مسلح پاکسازی شدند.

برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ ارتش سوریه اعلام کرد، دمشق و اطراف آن یعنی ریف و شهرک‌های آن همگی مناطق کاملا امن شده‌اند. این بعد از بازپس‌گیری غوطه شرقی از ماه‌ها پیش بود در حالی که ارتش سوریه عملیات نظامی خود در جنوب دمشق را هم تکمیل کرد و محله‌های القدم، التضامن، الحجر الاسود و اردوگاه آوارگان فلسطینی الیرموک را پس گرفت.

اکنون ارتش عملیات خود را در کل استان دمشق تکمیل کرده و آن کاملا امن شده است.

فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد، یگان‌هایی از نیروهای مسلح سوریه و نیروهای هم‌پیمان آنها پس از سلسله عملیات‌های نظامی، موفق به پاکسازی کامل منطقه الحجر الاسود و اطراف آن واقع در جنوب شهر دمشق شدند. به این ترتیب ارتش سوریه پرونده غوطه غربی را بست و دمشق و ریف آن را خالی از تروریسم  اعلام کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است، در این عملیات‌ها تعداد زیادی از داعشی‌ها کشته شده و در نهایت ارتش سوریه کنترل کامل منطقه الحجر الاسود و اردوگاه الیرموک و قبل از آن یلدا، ببیلا و بیت سحم را به دست گرفت.

همچنین در بیانیه مذکور آمده است، این عملیات منجر به پاکسازی کامل تمامی شهرک‌های دو غوطه شرقی و غربی از خطر تروریست‌های مسلح با تمامی عناوین‌ و اشکال‌ و نابودی تمامی پایگاه‌های آنها در این مناطق شد.

فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در ادامه تاکید کرد، کنترل بر منطقه الحجر الاسود و اردوگاه الیرموک موفقیت و دستاوردی است که از منظر نابودی کامل بر بدترین تشکل‌های مسلح اهمیت دارد.

ارتش سوریه چند هفته‌ای عملیاتی نظامی را در جنوب دمشق به ویژه در اردوگاه الیرموک و الحجر الاسود در چندین محور علیه داعش با هدف بازپس‌گیری کنترل کامل دمشق و برقراری امنیت مناطق اطراف آن آغاز کرده بودند.

در طول نبردهای صورت گرفته که یکی از بی سابقه ترین بمباران ها و گلوله باران های چند سال اخیر در یک منطقه مسکونی محدود صورت گرفت، عملا چیزی از محلات مذکور باقی نمانده تا به این ترتیب تروریست های داعشی که جز ویرانی میراثی از خود بر جای نگذاشته اند، به سمت بیابان های حمص و دیرالزور بروند تا جنگ نهایی را در آنجا صورت دهند.

یکی از دلایل طولانی شدن این جنگ، نبرد خانه به خانه تروریست های داعشی بود که با استفاده از تجربیات همه جنگ های گذشته در رقه، دیرالزور، موصل و ده ها نقطه دیگر یکی از پیچیده ترین نبردهای شهری تاریخ را در این سه محله رقم زدند که ارتش سوریه فقط با تلفات سنگین انسانی موفق به پاکسازی آن شد. یک بار روس ها گفتند که به دلیل خبره نبودن نیروهای عمل کننده در این منطقه (گارد ریاست جمهوری) جنگ طول کشیده است!!

با این حال با پاکسازی خونین جنوب پایتخت، دمشق پس از هفت سال امن شد. البته باید مراقب بقایای داعش بود که معمولا برای ترور، بمبگذازی و ناامن کردن پایتخت و مناطق پیرامونی همواره طرح و برنامه دارند. بازسازی مناطق ویران شده، به اندازه بازسازی یک کشور هزینه خواهد داشت، اما سوری ها خوب می دانند که باید چگونه این کارها را به سرانجام برسانند.

52310

کد خبر 778716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =