پایان جلسه علنی امروز مجلس همچون همیشه توام با تذکراتی از سوی نمایندگان بود.

به گزارش خبرآنلاین، حسینعلی حاجی دلیگانی در اخطاری با استناد به  اصل ۱۳۸ قانون اساسی بیان کرد: دولت اخیرا مصوبه‌ای در زمینه واردات صد دستگاه خودروی نعش کش به داخل کشور داشته است. متاسفانه این مصوبه علیرغم اینکه مغایر با فرمایش مقام معظم رهبری است، مغایر قوانین مصوب مجلس دررابطه با قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی کشور است.

مطهری که اداره جلسه را برعهده داشت، در پاسخ به این اخطار تصریح کرد: ما این مسئله را به هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارجاع می دهیم تا موضوع مشخص شود.

تلاش‌ها برای ریاست پزشکیان بر مجلس

مهر نوشت: کمیته‌ای فرا فراکسیونی در مجلس در حال تدوین لیستی برای انتخابات ریاست مجلس با محوریت مسعود پزشکیان است.

در حالیکه فراکسیون‌های مجلس برای تصمیم گیری درمورد نحوه ورود به انتخابات هیات رئیسه مجلس جلسات متعددی را تشکیل می دهند، تعدادی از نمایندگان در هر سه فراکسیون در حال رایزنی برای ارائه لیست ادغامی هستند. کمیته‌ای از نمایندگان به دنبال ریاست پزشکیان بر خانه ملت در سومین دوره انتخابات و در حال رایزنی با گزینه هایی جهت نائب رئیسی مجلس است.

بر این اساس محمد دهقان،‌ علی مطهری،‌ کاظم جلالی،‌ مصطفی کواکبیان و حمیدرضا حاجی بابایی از گزینه های نائب رئیسی این کمیته هستند که در حال رایزنی با گزینه های خود می‌باشند.

سردار سلیمانی نماد موفقیت‌ ایران

ایلنا نوشت: علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در حاشیه جلسه صحن علنی امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا کمیسیون امنیت ملی گزارشی را در مورد لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم آماده نکرده است، اظهار داشت: ما اگر می‌خواستیم لایحه را رد کنیم راحت‌تر بود و یک کلمه به عنوان «رد» می‌توانست خروجی کمیسیون امنیت ملی باشد، ولی از جایی که این موضوع مهمی بود و با منافع ملی گره خورده بود طبیعتاً با یک کلمه نمی‌توانستیم پاسخ هیات رئیسه را بدهیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: نکته‌ای که آقای لاریجانی درخصوص اختصاص زمان فراوان به این لایحه مطرح کردند قبول دارم و  دلایلم را خدمت ایشان مطرح کردم اما به صورت علنی قابل طرح نیست. با این وجود یکشنبه آینده این موضوع در دستور کار کمیسیون قرار دادیم و از نهادهای ذی ربط دعوت کردیم و امیدواریم در حداقل زمان ممکن گزارش خود را به مجلس تقدیم کنیم.

وی در خصوص لایحه FATF گفت: در FATF هم خروجی کار کمیسیون مشروط بر این خواهد بود که حق تحفظ در آن قید شود.

بروجردی با بیان اینکه مذاکرات ایران با اروپایی‌ها اتمام حجت است و این سه کشور در معرض یک آزمون مهم تاریخی هستند، ادامه داد: قرار نیست برای همیشه در جهان کشوری مانند آمریکا با سیاست‌های مستکبرانه و زورگویانه حاکم بر جهان باشد، اروپا باید نشان دهد که توان حفظ منافع خود را دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات وزیر خارجه آمریکا شبیه به نوع برخورد این کشور با کره شمالی نیست تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران را نباید با کره شمالی مقایسه کرد. ایران تنها کشوری است که در مقابل آمریکا ایستاده و سرباز آمریکایی که وارد آب های ایران شد را دستگیر کرده و پهپاد آمریکایی ها را از آسمان به زمین آورد، این در حالی است که همسایه شرقی ایران که دارای بمب هسته ای است توسط پهپادهای آمریکایی بمباران می شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص اینکه چرا مقامات آمریکایی از سردار سلیمانی اسم می آورند، گفت: سردار سلیمانی نماد موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران است و مهمترین چهره در شکست طرح آمریکا در منطقه است.

2727

کد خبر 778813

برچسب‌ها