جدول مقایسه آرای مطهری و پزشکیان برای نواب رئیسی؛ ریزش ۲۰ رای به سبد رقبا

پس از آنکه ریاست علی لاریجانی برای سومین سال پیاپی در مجلس دهم رئیس شد، نواب رئیسی پزشکیان و مطهری نیز بار دیگر با رای نمایندگان تمدید شد تا ساکنین این سه کرسی در سه سال از عمر چهار ساله مجلس ثابت بمانند.

به گزارش خبرآنلاین، در انتخابات هيات رئيسه سومين سال از مجلس دهم، به دور دوم کشیده شدن انتخاب رئیس، خبرسازترین رخداد بود. رقابتی که در نهایت علی لاریجانی با 147 رای از عارف و حاجی بابایی پیشی گرفت. (اینجا) 

در انتخابات هيات رئيسه سومين سال از مجلس دهم، علي مطهري و مسعود پزشکيان از سوي فراکسيون اميد و عبدالرضا مصری از فراکسيون ولايي و هادي قوامي از فراکسيون مستقلين براي کرسي‎هاي نايب رئيسي مجلس رقابت کردند.

در این رقابت از 279 رای ماخوذه، مطهری 143 رای، پزشکیان 157رای، مصری 134 رای و 81 قوامی رای کسب کردند. به این ترتیب مطهری و پزشکیان بر رقبایشان پیشی گرفتند.

سال گذشته نیز آقايان علي مطهري و مسعود پزشکيان از سوي فراکسيون اميد و حميدرضا حاجي بابايي از فراکسيون ولايي و هادي قوامي از فراکسيون مستقلين براي کرسي‎هاي نايب رئيسي مجلس رقابت کردند. در نتیجه انتخابات پارسال پزشکيان و مطهري به ترتيب با کسب 179 و 163 راي به عنوان نواب رئيس اول و دوم انتخاب شدند. از ميان 253 راي ماخوذه در اين انتخابات، حاجي بابايي و قوامي به ترتيب با 107 و 67 راي، رقابت را به نامزدهاي فراکسيون اميد واگذار کردند. فاصله آراي آنان گوياي شکست سنگين فراکسيون ولايي و فراکسيون مستقلين در برابر فراکسيون اميد بود.

پیش از آن نیز پزشکیان و مطهری در دو انتخابات هیات رئیسه موقت و هیات رئیسه دائم سال اول مجلس دهم نيز نامزدهای فراکسیون امید بودند و حاجی بابایی و دهقان نیز رقبای آنها در هر دو انتخابات گذشته از فراکسیون ولایی به شمار می‎رفتند. رقابتی که در مرحله اول (انتخابات هیات رئیسه موقت) با نتیجه یک-یک، مساوی به پایان رسید و دو روز بعد -11 خرداد سال 95- در انتخابات هیات رئیسه دائم، با نتیجه دو بر یک به نفع فراکسیون امید خاتمه یافت. (اینجا)

مقایسه آرای دو نواب رئیس اجلاسیه سوم مجلس دهم، گویای ریزش آرای هر دو آنهاست. پزشکیان 22 رای و مطهری 20 رای کمتر از سال گذشته کسب کردند. 20 رایی که مستقیما به سبد آرای رقبایشان رفته بود. چرا که مصری و قوامی نیز با همین نسبت رشد آرا داشتند.

در جدول زیر چهار دوره رقابت برای کسب کرسی نواب رئیس در مجلس دهم با یکدیگر مقایسه شده‎اند:

اسامی انتخابات

نامزدهای پیروز/ آرا

نامزدهای مغلوب/ آرا

هیات رئیسه موقت مجلس دهم

پزشکیان/ 154

دهقان/ 136

مطهری/ 132

حاجی بابایی/ 122

هیات رئیسه دائم سال اول

پزشکیان/ 158

مطهری/ 133

حاجی بابایی/ 123

دهقان/ 118

هیات رئیسه دائم سال دوم

پزشکيان/179

مطهري/163

حاجي بابايي/107

قوامي/67

هیات رئیسه دائم سال سوم

پزشکيان/157

مطهري/143

مصری/ 134 رای

قوامی/81 رای


2727

کد خبر 779598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • عرفان IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  4 1
  خوب که چی... الان انتظار دارید مردم هیجانی شوند و دو قطبی ایجاد بشه... نه عمو تموم شد... مردم بهشون ثابت شده این مجلس دو ریال نفعی براشون نداره... چه اصولگرایش چه لیست به اصطلاح امید و چه مستقل هایش همه دنبال نفع خودشون هستند.. فقط موقع انتخابات یاد مردم می افتند... هیچ اهمتی نداره کی رئیس شده...
 • بی نام A1 ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  2 2
  اصلاح طلبان تشکیلاتی عمل می کنند اما اصولگرایان بر اساس اجتهاد شخصی رای میدهند برای همین در مقابل اصلاح طلبان ضعیف می شوند.