علی لاریجانی برای چهاردهمین بار رئیس مجلس شد

لاریجانی تاکنون ۱۴ بار به‌عنوان «رئیس مجلس» از نمایندگان ۳ مجلس رأی اعتماد گرفته است. او امروز نیز با کسب ۱۴۷ رای از ۲۷۹ رای ماخوذه ریاستش را در مجلس دهم تمدید کرد.

نسرین وزیری: علاوه بر اينکه او سه بار به عنوان رئيس موقت در مجالس هشتم، نهم و دهم انتخاب شد، در طول 8 سال عمر دو مجلس هشتم و نهم نيز هر سال به عنوان رئيس دائم مجلس راي آورد. او امروز هم براي چهاردهمين بار در معرض اين راي گيري قرار گرفت و با کسب 147راي از 279 راي ماخوذه براي سومين سال متوالي رئيس مجلس دهم شد. در انتخابات سال گذشته 64 راي باطله در اين انتخابات به صندوق ریخته شد و امسال نیز 9 رای باطله وجود داشت. 

لاریجانی در انتخابات مجلس هشتم رقيبي براي رياست نداشت ولي در مجلس نهم با غلامعلي حدادعادل و در مجلس دهم نیز با محمدرضا عارف در انتخابات هيات رئيسه موقت و با مصطفي کواکبيان در انتخابات هيات رئيسه دائم رقابت کرد. او در انتخابات هيات رئيسه موقت مجلس دهم، با کسب 173 راي از عارف با 103 راي پيشي گرفت و در انتخابات هيات رئيسه دائم نخستين سال فعاليت مجلس دهم نیز با کسب 237 راي از کواکبيان با 11 راي، جلو افتاد. او در دومین سال از انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم نيز تنها نامزد رياست مجلس بود و هيچ يک از نمايندگان با او وارد رقابت نشدند. اما آرایش کمتر سال دوم بود و از 237 رای به 204 رای رسید.

اما انتخاب رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم، به سادگی دو سال گذشته نبود. علی لاریجانی، محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی‎بابایی از سوی سه فراکسیون مستقلین، امید و ولایی نامزد ریاست مجلس بودند. در دور اول رقابت، از مجموع 272 رای ماخوذه، لاریجانی با 101 رای، عارف با 114 رای و حاجی بابایی با 54 رای این انتخابات را پشت سر گذاشتند. به این ترتیب انتخابات رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم به دور دوم کشیده شد. البته حاجی‌بابایی به نفع آقای لاریجانی انصراف داد تا لاریجانی و عارف وارد دور دوم رقابت شوند و برای ریاست مجلس رقابت کنند. (اینجا)

در دور دوم انتخاب نیز رئیس مجلس در سومین سال کاری مجلس دهم، از مجموع 279 آرای ماخوذه، علی لاریجانی 147 رای و محمدرضا عارف 123 رای کسب کردند. به این ترتیب لاریجانی برای چهاردهمین بار توانست به عنوان «رئیس» از اهالی خانه ملت رای بگیرد. این رقابت تنگاتنگ سبب شد تا او 57 رای کمتر از سال گذشته کسب کند.

در ادوار پیشین لاريجاني با کسب 237 راي برای ریاست دومین سال مجلس دهم، رکورددار کسب راي براي رياست خانه ملت در تمامي ادوار گذشته شد.  (اینجا)

در جدول زير آراي لاريجاني در انتخابات هيات رئيسه موقت سه مجلس گذشته و هيات رئيسه دائم در سه سال کاري مجلس دهم را ببينيد:

اسامي مجالس

آرا رياست موقت

آرا رياست دائم در سال اول

آرا رياست دائم در سال دوم

آرا رياست دائم در سال سوم

هشتم

232

237

216

214

نهم

173

177

213

187

دهم

173

237

204

147

2727

کد خبر 779617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • بی نام IR ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  7 0
  فامیل 40 ساله فقط توسط آزاد مرد ایران کنار گذاشته خواهد شد... این حلقه مادامیکه باشند ملت روی خوش زندگی را نخواهند دید
 • بی نام IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  5 0
  انشاا...سال بعد رای نیاره
 • بی نام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  5 0
  شد یا کردین؟
 • بی نام A1 ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  6 0
  سرقفلي ملك را به اسم طرف زده اند ..
 • امیر تبریز اوغلی IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  3 0
  مصوب 20دقیقه ای برجام بازم پابرجاست...... هرچند بازم بهتر از لیست امید هست
 • عرفان IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  6 0
  خوب که چی... الان انتظار دارید مردم هیجانی شوند و دو قطبی ایجاد بشه... نه عمو تموم شد... مردم بهشون ثابت شده این مجلس دو ریال نفعی براشون نداره... چه اصولگرایش چه لیست به اصطلاح امید و چه مستقل هایش همه دنبال نفع خودشون هستند.. فقط موقع انتخابات یاد مردم می افتند... هیچ اهمتی نداره کی رئیس شده...
 • بی نام A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  1 1
  ۹ عدد رای باطله یعنی نماینده داریم هنوز بلد نیست رای بده اف اف تی تف توف لوووبر لووور لوبیا فروش
 • بی نام A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  1 0
  حیف که تو ایران انتخابات با نظارت استصوابیه.خیلی ادم بهتر از اینا داریم که رد صلاحیت میشن .به خاطر همینه که وضع کشور اینجوریه و درامد یه کارگر به یک سکه طلا هم تو این 40 سال نرسیده.خود من به خاطر نبود الترناتیو به لیست امید رای دادم.
 • بی نام A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  5 0
  یعنی در ایران با 80 میلیون جمعیت کسی دیگه ای نیست که بشه رئیس مجلس؟
 • بی نام US ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  1 0
  این رو هم باید محدود میکردن که نشه یه نفر بالای یه تعدادخاصی رئیس بشه پشت هم
 • بی نام GB ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  0 0
  واقعا یعنی کس دیگه ای رو نداریم برای ریاست؟
 • بی نام A1 ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  1 0
  14 بار ریاست یک نفر بر مجلس این موضوع اگر عادی باشد و نشان دهنده هیچ چیزی نباشد حداقل نشان دهنده این موضوع است که در دموکراتیک ترین نهاد جامعه که محل تضارب آرا و قانون گذاری است و افراد آن با رای مستقیم ملت تعیین میشود در 14 سال قبل دچار 3 پدیده شده ایم .... 1. کمبود نفر و فکر برای ریاست مجلس ... 2. کمبود قدرت تعامل نمایندگان برای پیش برد برنامه ها و نظرات خود ...و 3. قدرت بیشتر ریاست مجلس از ریاست جمهور در اجرای برنامه های کلان کشور .
 • هاشم A1 ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  0 0
  بسه دیگه چقدر خسته شدیم.
 • بی نام IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
  0 0
  باز بدبخت شديم