۰ نفر
۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶

ایرنا نوشت: 'جان مک کین' سناتور تندروی آمریکا در اقدامی دیرهنگام، به اشتباه بودن جنگ خونین عراق اذعان کرد.

پایگاه اینترنتی 'پلتیکو' در گزارشی که روز شنبه در رسانه های عراق بازتاب یافت نوشت، مک کین در خاطرات تازه منتشر شده اش، اعتراف کرده است که جنگ عراق یک اشتباه بود و وی بخشی از سرزنش های مربوط به آن را متوجه خود می داند.

مک کین که از سرسخت ترین طرفداران جنگ عراق بود اکنون و در اوج بیماری سرطان مغزی می گوید: نمی توان به جنگ عراق، نامی جز یک اشتباه بزرگ نهاد و بطور قطع من باید بخشی از سرزنش های آن را متحمل شوم.

این سناتور جمهوری خواه آمریکا گفت: پس از خارج شدن از جنگ افغانستان خیلی زود قانع شدم که ما توانایی پیروزی در جنگ عراق را نیز داریم و بر همین اساس وارد جنگ شدیم.

نامزد ریاست جمهوری و رقیب باراک اوباما در سال 2008 افزود: در جنگ عراق به دلیل استفاده از راهبرد بکارگیری نیروی نظامی فراوان، پیروز شدیم که من هر آنچه داشتم از جمله آرزوی پست ریاست جمهوری را فدای تحقق این امر کردم.

به نوشته پلتیکو، مک کین یکی از جدی ترین طرفداران حمله به عراق بود و این حمایت حتی پس از این که نادرست بودن ادعای آمریکا مبنی بر تلاش برای برقراری دموکراسی در عراق آشکار و نیز مشخص شد که این جنگ صدها هزار قربانی خواهد داشت، نیز ادامه یافت.

درپی حمله نظامی آمریکا و کشورهای متحد آن و تغییر نظام سیاسی در این کشور، (20 فروردین 1382) سیر جدیدی از خشونت ها و درگیریهای قومی و مذهبی در عراق ریشه گرفت.

دو توجیه عمده برای آغاز این جنگ توسط جرج بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا یکی رابطه صدام حسین با القاعده و دیگری نابود کردن سلاح‌های کشتار جمعی عراق بود.

بوش همچنین بطور صریح اعلام کرد که دنبال برقراری دموکراسی در عراق است.

مقامات عراق هنگام خروج رسمی نیروهای نظامی آمریکا از این کشور در سال 2011 اعلام کردند این جنگ حدود 750 میلیار دلار و بیش از چهار و 400 کشته و 32 هزار زخمی روی دست آمریکا گذاشته است.

در همین زمان مسوولان وقت عراق آمار کشته شدگان عراقی را بیش از 100 هزار نفر اعلام کردند.

مک کین (82 ساله) از سال 1987 یک کرسی در سنای آمریکا از ایالت اریزونا را به خود اختصاص داده است.

نیروهای نظامی آمریکا در سال 2014 این بار به بهانه جنگ با گروهک تروریستی تکفیری داعش و زیر نام 'ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در عراق و سوریه' به عراق بازگشتند و این حضور همچنان با هزاران نیروی نظامی و برغم مخالفت گسترده مردم و سیاستمداران این کشور ادامه دارد.

اظهارات تازه جان مک کین در حالی است که این روزها همفکران او در کاخ سفید موج جدیدی از هراس افکنی و فضای جنگ طلبانه را بویژه در منطقه خاورمیانه به راه انداخته اند.

49311

کد خبر 779669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =