یک فیزیکدان با محاسبات جدید خود مدعی شده که جهان ما به این دلیل در حال انبساط است که خود، ‌درون یک سیاهچاله قرار گرفته است. سیاهچاله‌ای که به دنیایی کاملا متفاوت با شناخته‌های ما تعلق دارد.

بهنوش خرم‌روز: در حالی که بسیاری از دانشمندان تلاش می‌کنند انبساط سریع جهان را به انرژی تاریکی نسبت می‌دهند که به نظر می‌رسد همه چیز را پراکنده می‌کند، یکی از استادان دانشگاه ایندیانا فرضیه جدیدی را مطرح کرده است.

بر اساس گزارش پاپ‌ساینس، نیکودم پوپ‌لاوسکی با استفاده از نسخه اصلاح‌شده معادله نسبیت عمومی انیشتین، ادعا کرده که ما درون یک سیاهچاله قرار گرفته‌ایم که خود این سیاهچاله به دنیای دیگری تعلق دارد. در این فرضیه، سیاهچاله‌ای که ما درون آن قرار گرفته‌ایم مانند یک چشمه در حال جوشش و جهش است. در این فرضیه جدید، چرخش ذرات به حساب می‌آید و با در نظر گرفتن این مولفه، محاسبه پیچش، ‌یعنی بخشی از هندسه بعد چهارم (زمان) امکان‌پذیر می‌شود. همچنین این فرضیه خودش را از شر تکینگی سیاهچاله خلاص کرده که در آن، به نظر می‌رسد ابعاد فضا به سمت صفر میل می‌کند و چگالی ماده و انرژی به سمت بینهایت می‌رود. مدل‌های فیزیکی موجود مانند نظریه نسبیت عمومی و مکانیک کوانتومی تاکنون نتوانسته‌اند توضیحی برای آن ارایه دهند.

بر اساس مطالعه جدید پوپ لاوسکی، بعد چهارم یا همان زمان درون سیاهچاله‌ای که ما در آن قرار گرفته‌ایم، در هر 10 تا 46 ثانیه، به اندازه  1.4 برابر کوچک‌ترین اندازه خود، بزرگ‌تر می‌شود و به همین دلیل هم جهان ما در حال انبساط است. پوپ‌لاوسکی اوائل امسال در مقاله‌ای توضیح داده بود که وقتی غلظت ماده به نسبت خاصی می‌رسد، پیچش با گرانش مقابله می‌کند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 78022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام GB ۰۶:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۳
  1 16
  دری وری است آقا! جهانی دیگر! چرت گفته‌اند!
 • بدون نام IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۳
  8 0
  ترجه درست اصل این خبر این بوده که "ممکن است جهان ما در سیاهچاله‌ای متعلق به جهانی دیگر قرار داشته باشد"
 • بدون نام IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  6 4
  هرچند که اثباتش سخته اما این نظریه از اراجیفی مثل ماده تاریک و انرژی تاریک و ... قابل قبول تر هست
 • ررر US ۱۲:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  0 9
  من نمیفهمم این یارو چی میگه!چی میگه؟کیه؟
 • سعید IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
  11 0
  بعید نیست کل جهانی که ما میشناسیم اصلآ اتم های سازنده ی یکی از مولکول های یه جسم (مثلآ دستگیره ی یک در) تو یه دنیای دیگه باشن!!!
 • ابوطالب RO ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  3 0
  آره، هر چی رو فکر می کنیم کوچکه باز کوچکتر از اون هم پیدا می شه و هر چی رو فکر می کنیم بزرگه باز بزرگ تر از اون پیدا می شه، انگار جهان از هر دو سمت انتهایی نداره به قول حضرت حافظ: از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود // زنهار از این بیابان وین راه بی نهایت