جوان نوشت: ریتالین را دیگر همه می‌شناسند،‌به خصوص دانش‌آموزان و دانشجویانی که می‌خواهند با کمک این اکسیر،‌ ره یک ترمه را یک شبه بروند و به همین خاطر شب امتحان قرصش را می‌خورند!‌

جالب اينجاست كه ريتالين جزو داروهايي است كه فروش آن بدون نسخه پزشك ممنوع است،‌اما اين داروي ممنوعه به راحتي در دسترس نوجوانان و جوانان قرار مي‌گيرد. راه‌هاي تهيه آن هم كم نيست. از داروخانه محل كه با پول بيشتر حاضر است دارو را بدون نسخه بفروشد تا ناصر خسرو و حتي فروشندگان دوره‌گردي كه در ايام امتحانات اطراف مدارس و دانشگاه‌ها مي‌شود‌پيدايشان كرد. تا بدانجا كه رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران و عضو سازمان نظام پزشكي مي‌گويد:«‌بسياري از كساني كه در ناصرخسرو دارو‌فروشي مي‌كنند، متأسفانه در مدارس هم دارو‌فروشي مي‌كنند.»

سال 1954 وقتي داروي «متيل فنيديت» با نام تجاري «ريتالين» از سوي كمپاني داروسازي «نوارتين» به بازار دارويي دنيا عرضه شد،‌كسي فكرش را هم نمي‌كرد اين دارو در كنار كاربردهاي درماني‌اش به قرص شب امتحان معروف شود و اين همه سوء‌مصرف پيدا كند. در ابتدا قرار بود اين دارو براي درمان افسردگي، خواب‌آلودگي در طول روز و سندرم خستگي مزمن استفاده شود،‌اما به تدريج با پيشرفت علم و تجربه‌هاي گوناگون مشخص شد مي‌توان از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش‌فعالي و كم‌توجهي هستند (ADHD) هم استفاده كرد. حالا اما اين دارو به تجارتي مرگبار متصل شده و برخي داروخانه‌ها در كنار ناصر خسرو و سايت‌ها و صفحات شبكه‌هاي اجتماعي اين قرص را بدون نسخه به جوانان و نوجوانان مي‌فروشند. اين مسئله موجب شده تا مصرف اين مخدر مخصوص بيداري در شب امتحان آنچنان فراگير شود كه به گفته ايرج حريرچي سخنگوي وزارت بهداشت در روزهاي امتحانات، فروش اين دارو تا 50 درصد افزايش مي‌يابد!
وي تأكيد مي‌كند: بنا بر بررسي‌ها 5 درصد دانشجويان و 5/4 درصد دانش‌آموزان سال آخر دبيرستان ريتالين مصرف مي‌كنند.


رشد 50 درصدي مصرف ريتالين در ايام امتحانات

ريتالين محركي از خانواده آمفتامين‌هاست كه باعث ترشح دوپامين و نهايتاً افزايش سرخوشي بدون دليل مي‌شود و در ظاهر مغز فرد پس از مصرف اين دارو گزارشي مبني بر خستگي بدن و نياز به خواب درك و دريافت نمي‌كند و فرد مي‌تواند با كمبود خواب دچار مشكلي نشود. مصطفي فروتن، روانشناس درباره اين دارو مي‌گويد: مصرف ريتالين موجب مي‌شود كه فرد احساس توانمندي و بي‌نيازي به استراحت مي‌كند در حالي كه اين بي‌نيازي كاذب و بدن نتوانسته است كه نياز خود را رفع كند و همين عدم ارضاي نياز بدن باعث پرخاشگري در فرد مي‌شود. مصرف بي‌رويه ريتالين مي‌تواند زمينه مصرف شيشه و كراك را در فرد فراهم كند.
اين آسيب‌شناس درباره اثرات و علايم مصرف سوء قرص ريتالين تأكيد مي‌كند: كساني كه در مراحل اوليه مصرف ريتالين قرار دارند يا هنوز ميزان مصرف دارويي آنان حساس نشده است،‌دچار سردردهايي همچون ميگرن مي‌شوند و همچنين اختلالات گوارشي، پرخاشگري مزمن، تپش قلب از علايم و اثرات اين دارو در مصرف‌كنندگان جديد است.
وي ادامه مي‌دهد: ريتالين در افرادي كه مصرف بيشتري دارند علاوه بر افزايش ميزان اثرات گروه اول، در مراحل بعدي مبتلا به سردرد‌هاي شديد، اختلال در خواب همچون هذيان‌گويي و خواب روي و حتي در موارد خاصي خطر مرگ و شوك ناگهاني در اين گروه ديده مي‌شود.


فروش داروهاي بدون نسخه از بانسخه بيشتر است

عوارض ريتالين و چالش‌هايي كه مي‌تواند براي مصرف‌كنندگان ايجاد كند،‌موضوع تازه‌اي نيست با وجود اين،‌اما سن مصرف اين داروي اعتياد‌آور به مدارس رسيده است و در حالي كه عرضه رسمي اين دارو بدون نسخه پزشك ممنوع است،‌اما دسترسي به آن حتي براي بچه‌هاي مدرسه‌اي امكان‌پذير است !
فروتن در پاسخ به چگونگي عرضه و دسترسي به ريتالين تأكيد مي‌كند: داروي ريتالين فقط با تشخيص پزشك متخصص بايد مصرف شود و فروش اين داروها بدون نسخه پزشك مجاز نيست،‌ولي شاهد اين معضل هستيم كه در برخي از داروخانه‌ها اين دارو به عنوان دارو آزاد با قيمت بالاتري بفروش مي‌رسد.
ايرج خسرونيا، رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران هم در اين‌باره مي‌گويد: داروخانه حق ندارد هيچ دارويي را بدون نسخه بدهد،‌اما متأسفانه فروش داروهاي بدون نسخه بيشتر از داروهاي با نسخه است. اگر هم فرد دارو را در داروخانه پيدا نكرد يك سر به ناصرخسرو مي‌زند. حتي بسياري از كساني كه در ناصرخسرو دارو‌فروشي مي‌كنند، متأسفانه در مدارس هم دارو‌فروشي مي‌كنند.
وي با هشدار درباره اعتياد آور بودن ريتالين مي‌گويد: ما مدت‌هاست هشدار مصرف ريتالين در جامعه را داريم. دارويي كه به شدت روي مغز اثر مي‌گذارد. ممكن است اين دارو براي مدتي از خواب جلوگيري كند،‌اما نكته مهم كه نوجوان و جوان نمي‌داند اين است كه اين دارو هم اعتياد مي‌آورد؛يعني يا به خود دارو اعتياد پیدا مي‌كند يا زمينه‌ساز شروع سيگاري شدن فرد يا حتي روي آوردن او به مواد مخدر مي‌شود. از طرف ديگر روي مغز اثر مي‌گذارد و زمينه‌ساز آلزايمر است.

2323

کد خبر 780234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
    0 0
    دم مسئولین گرم. خدا رو شکر تو همه چی داریم پیشرفت میکنیم