تسنیم نوشت: مشاور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به احیای مجدد حساب یکپارچه مدارس گفت:‌ در مدرسه‌ای که هزار دانش‌آموز دارد به ویژه در شهرهای پرجمعیت پول قابل توجهی وجود دارد و خانواده‌ها باید بدانند این پول‌ها چگونه هزینه می‌شود.

منصور مجاوری در استودیو الفبای مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش گفت: حساب یکپارچه مدارس از سال 93 آغاز شد و با توجه به بررسی انجمن اولیا و مربیان، ذیحسابی و معاونت پشیبانی وزارت آموزش‌وپرورش شاهد بودیم هر سال در فصل ثبت‌نام دغدغه خانواده‌‌ها دریافت وجه ثبت‌نام بود و این مسئله را بررسی کردیم تا بدانیم از چه مسیری وارد شویم که مشخص شود آیا مدارس به اجبار بابت ثبت‌نام پول دریافت می‌کنند یا خیر و این پول صرف چه مسائلی می‌شود؟

او گفت: در مشورت با مدیران مدارس و کارشناسان بودجه مسئله حساب یکپارچه مدارس طرح شد و به بررسی قوانین پرداختیم که حساب مدرسه چه جایگاهی دارد و مبالغی که از خانواده‌ها اخذ می‌شود، جایگاهی دارد یا خیر؟

مشاور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش گفت: برخی مدارس برای فعالیت‌های آموزشی و تربیتی ساعات فوق برنامه دارند و باید مشخص شود هزینه‌های آن چگونه دریافت می‌شود. در نشستی که با بانک ملی به عنوان بانک عامل مدارس داشتیم طرح حساب یکپارچه مدارس آماده شد؛ این حساب بدین معنا نیست که تمام پول مدارس در یک حساب جمع شود و در این حساب تجمیع منابع مالی نداریم یعنی تماس مدارس مشمول این طرح دارای یک نوع حساب و روش پرداخت و روش هزینه یکسان هستند.

مجاوری ادامه داد:‌هر خانواده‌ای باید بداند این حساب 17 رقمی مربوط به وزارت آموزش‌وپرورش است و از هر نظر قابل پیگیری است تا خانواده‌ها بدانند بابت چه نوع فعالیتی در مدارس پول می‌پردازند و چگونه هزینه می‌شود و هر مدرسه یک کدشناسه مخصوص دارد و تمام درآمدها احصاء شده است که صرف چه فعالیتی می‌شود امیدوارم براساس هماهنگی با دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و بانک مرکزی به زودی بتوانیم حساب یکپارچه را در مدارس مشمول داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه در طرح حساب یکپارچه مدارس، قرار نیست حساب جدیدی باز شود و حساب جاری مدارس فعال خواهد بود، گفت: قرار است حساب‌های دیگری که در مدارس وجود دارند، مسدود شوند و فقط حساب جاری مدرسه فعال باشد. بنابراین نیازی نیست که مدیران مدارس حساب جدیدی باز کنند.

مشاور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش بیان کرد: مسئولان عالی استان‌ها امکان رویت حساب یکپارچه را دارند و امکان هیچگونه برداشت و مسدودسازی حساب وجود ندارد همچنین هر دانش‌آموز یک کد خواهد داشت که درآمد و هزینه او را مشخص می‌کند.

مجاوری ادامه داد: حساب یکپارچه مدارس با این هدف طراحی شده است که هیچ یک از مدیران مدارس پولی خارج از حساب مدرسه نداشته باشند و هر نوع حسابی که غیر از حساب بانک عامل ما باشد، حذف خواهد شد. تمام پول‌هایی که خانواده‌ها به مدارس پرداخت می‌کنند از طریق یک کد شناسه غیردولتی در حساب جاری مدارس با کد 415 واریز خواهد شد و دریافت هر نوع وجه نقد از سوی مدیران ممنوع است.در حساب یکپارچه مدارس، پولی که از خانواده‌ها دریافت می‌شود به طور دقیق مشخص خواهد شد که در کجاها هزینه شده است.

او گفت:‌ در مدرسه‌ای که هزار یا دو هزار دانش‌آموز دارد به ویژه در شهرهای پرجمعیت و مناطقی که خانواده‌ها استطاعت مالی دارند، پول قابل توجهی وجود دارد و اولیا و شورای معاونان مدرسه حق دارند از این پول‌ها اطلاع داشته باشند.

مجاوری در پایان گفت: به آموزش‌وپرورش بودجه واقعی پرداخت نمی‌شود همچنین به مدارس سرانه‌ کافی برای پاسخگویی به نیازهای دانش آموزان پرداخت نمی‌شود و امیدواریم وضعیت سرانه مدارس بهتر شود تا مدیران مجبور نباشند از خانواده‌ها کمک بگیرند.

۴۲۴۲

کد خبر 781352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =