۰ نفر
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۲

ایرنا به نقل از ساینس دیلی نوشت: محققان برای اولین بار توانستند یک مدل سه بعدی بسیار دقیق از هسته سلول تولید و ساختار دی ان ای یک سلول را با دقت بسیار بالایی ترسیم کنند.

هسته سلول، مرکز فرماندهی فعالیت‌های آن است اما تحلیل رفتار ژنوم حجیم موجود در هسته که ابعادی 50 بار کوچک‌تر از قطر تار موی انسان دارد، کار ساده‌ای نیست. درون هریک از سلول‌های بدن، یک‌رشته حجیم دی ان ای وجود دارد که با دی ان ای موجود در سایر سلول‌ها یکسان است. اما بخش عمده کدهای دی ان ای غیرفعال هستند. ترکیب تناوب ژنتیکی درون زنجیره دی ان ای که دائماً فعال و غیرفعال می‌شوند، نقش آن‌ها را در فعالیت هر سلول تعیین می‌کند.

نقشه سه‌بعدی جدید نحوه استفاده دی ان ای از فضای درون‌هسته سلول را به همراه روش‌های تعامل نواحی مختلف کروموزومی با ساختار مولکولی محیط را با جزئیات بی‌سابقه‌ای نمایش می‌دهد. محققان برای ساخت این نقشه از یک شیوه تحلیلی موسوم به SPRITE استفاده کردند. در این شیوه نواحی مختلف درون‌هسته با استفاده از بارکدهای مولکولی برچسب‌گذاری می‌شوند. تمام مولکول‌های موجود درون یک ساختار واحد پیچیده، برچسب یکسان دریافت می‌کنند و هریک از این ساختارهای پیچیده برچسب منحصربه‌فردی دارد.

پس از انجام فعالیت سلول، متخصصان این بارکدها را بررسی می‌کنند تا نحوه و مکان تعامل مولکول‌های مختلف را با یکدیگر بررسی کنند. تاکنون تصور می‌شد هر بخش از هسته و هر کروموزوم در محدوده مختص خود قرنطینه شده است، اما در این تحقیقات مشخص شد برخلاف تصور پیشین، مجموعه‌ای ژن‌های متعلق به کروموزوم‌های مختلف قادرند با یکدیگر ادغام شوند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell منتشرشده است.

5656

کد خبر 782575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =