وزیر راه و شهرسازی با تاکید براین نکته که قطعا اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر اطلاعات خواهد بود گفت: به اعتقاد من وقتی ما از تفاوت بین ماهیت اقتصاد جدید و قدیمی صحبت می‌کنیم، بدان معناست که باید اقتصاد جدید را به جای سرمایه فیزیکی مبتنی بر اطلاعات بنا کنیم، امری که می‌تواند در ادامه به ایجاد کسب و کارهای نوپا بیانجامد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عباس آخوندی در چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با تاکید براینکه ما همواره در وزارت راه و شهرسازی بر دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات تأکید کرده و آن را در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دادیم تا هر گونه اطلاعات به محض تولید در اختیار مردم قرار گیرد، اظهار داشت: ما همواره تلاش کردیم تا در این زمینه جزو اولین وزارت‌خانه‌ها باشیم که فکر می‌کنم در این زمینه تاکنون نسبت به سایر بخش‌ها نیز پیشتاز بوده‌ایم. درحقیقت وزارت راه و شهرسازی با اصل تولید اطلاعات و ارائه آن به مرکز آمار هیچ‌گونه مشکلی نداشته و حتی اعتقاد به ضروری بودن آن نیز دارد.

وی با تاکید براین نکته که قطعا اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر اطلاعات خواهد بود، گفت: به اعتقاد من وقتی ما از تفاوت بین ماهیت اقتصاد جدید و قدیمی صحبت می‌کنیم، بدان معناست که باید اقتصاد جدید را به جای سرمایه فیزیکی مبتنی بر اطلاعات بنا کنیم، امری که می‌تواند در ادامه به ایجاد کسب و کارهای نوپا بیانجامد.

به گفته آخوندی، اگر مردم به اطلاعات دست پیدا کرده و از آن‌ها مطلع شوند قطعا می‌توانند راه‌حل‌ها و راهکارهایی را پیدا کنند که شاید یک سیستم اداری قادر به انجام آن نباشد.

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که دسترسی آزاد به اطلاعات مقدمه‌ای برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا است، گفت: به اعتقاد من جامعه باید راه حل مناسب در امور اقتصادی را ارائه دهد و دولت به دنبال آن برود چراکه قطعا بهتر از سیستم اداری می‌تواند این کار را انجام دهد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نظام تولید و انتشار آمار با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور مغایرت دارد، عنوان کرد: مشکل ما آن جاست که سیستم همچنان بر انگاره قبلی باقی مانده و برای اطلاعات قیمت می‌گذارد؛ در حالی که این اطلاعات جزو کالای عمومی محسوب شده و باید در اختیار همگان قرار گیرد.

وی در این باره ادامه داد: ما این اقدام را از وزاتخانه شروع کردیم؛ به گونه‌ای که در حال حاضر تمامی اطلاعات هواشناسی کاربردی به طور رایگان در اختیار همگان قرار می‌گیرد. این درحالی است که هنوز برخی سازمان‌ها این اطلاعات را ابزار کار خود حساب کرده و آن را برای تأمین بخشی از منابع خود به کار می‌گیرند.

آخوندی با تاکید براینکه قطعا برای تحقق اهداف، اجرایی شدن این مساله امری ضروری است، گفت: از آنجایی که درامد حاصل از فروش اطلاعات رقم جدی برای دستگاه‌ها محسوب نمی‌شود، به نظرم اصلاح آن نیز کار ساده‌ای خواهد بود، این اقدام تنها مانع بزرگی برای مراکز دانشی و استارت‌آپ‌ها محسوب می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود پیرامون دستور کار دوم مبنی بر تشریح مدل توانمندسازی اقتصادی - اجتماعی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: بدون شک ما با اصل تأمین خرد مالی در محلات هدف موافق هستیم.

 

پرداخت یارانه تخریب کننده است

این مقام مسئول با اشاره به تجربه سایر کشورها نیز در حوزه توزیع پول به عنوان سیاست حمایت اجتماعی بیان کرد: با توجه به این سوابق باید بگوییم که ارائه پول به عنوان یارانه مانع از تلاش و کار بیشتر در سطح کشور شده و قطعا اثر معکوس و تخریب کننده دارد.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت شفاف‌سازی ماهیت نهادهای تأمین مالی خرد(به عنوان مجری اصلی مدل توانمندسازی ارائه شده از سوی وزارت تعاون) گفت: درصورتی که ماهیت این گروه‌ها به عنوان نهاد، صندوق و یا هر گونه دیگر روشن نشود در زمان حمایت دولتی دچار مشکل خواهند شد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بانک مسکن را تنها بخش دارای قانون برای ساماندهی در حوزه توسعه شهری دانست و افزود: نزدیک‌ترین قانونی که می‌تواند با این مدل در ارتباط باشد قانون بانک مسکن تحت عنوان صندوق‌های توسعه محلی است که پیشنهاد می‌کنم وارد این بحث شده و آن را بررسی کند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان تاکید کرد: قطعا پس از بررسی‌های انجام شده از نظر قانونی و چگونگی حمایت‌های بانکی از این حوزه ما نیز در وزارت راه و شهرسازی از آن حمایت کرده و آن را گسترش خواهیم داد.


223225

کد خبر 784113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • بی نام IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  24 4
  45هزار تومن رو برای ملت زیاد میدونید !!!!!
  • بدون نام ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
   17 6
   توي كشورهاي عربي به هر نفر ماهانه پانزده ميليون تومن پول ميدن
  • بی نام IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
   20 2
   آب و برق و گاز رو رایگان کنید یارانه رو قطع کنید
 • دومان A1 ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  19 2
  شما که ماشااله تو پست خودتون سنگ تمام گذاشتی ....
 • بی نام A1 ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  16 1
  به نظرم بهتره هر کس به کار خودش برسه و در مورد کار خودش نظر بده.شما در زمینه راه و شهرسازی و مسکن نظر بدی بهتره نه در مورد یارانه ها.ایشون از جمله کسایی هست که به جای اینکه از عملکرد خودش دفاع کنه سعی می کنه با عناوین مختلف خودش رو مطرح کنه.یه روز مسکن مهر یه روز نظام مهندسی یه روز یارانه ...
 • مصطفي ف IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  10 0
  اقتصاد ايران هيچ راه حل مقطعي و دستوري نداره. همه چيز مثل يك مسكن ميمونه كه براي يك مدت كوتاه فقط درد رو ساكت ميكنه ولي بعد اينكه اثر مسكن رفت با درد بيشتري بر ميگرده. البته كه ديگه مسكن هام اثر سابق رو نداره. بايد يه فكر اساسي كرد يه طرح كلي حتي شده به همه پرسي بذارن اصلاحات اقتصادي رو. همه ميدونيم همه ميدونن كه اين طرح اولين دشمنش همون مفسدان اقتصادي دلالا و افراد وابسته هستن كه نميذارن به اجرا برسه. بايد كمر همت بست نه اينكه هي بشينيم يه طرح كوتاه مدت بي اثر بديم. 8 سال پر شد بريم به سلامت فردا نوبت بعدي. حيف گوش شنوا چشم بينا دستان پرتوان تو مملكت ما وجود نداره. خب بفرماييد كجا بوديم؟؟
 • محمد A1 ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  19 1
  فكر كنم ايشون كل مشكلات حوزه راه و شهرسازي رو حل كردند كه حالا به فكر بقيه مسائل افتادند
 • بی نام DE ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  12 2
  متاسفم
 • بدون نام ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  10 1
  عجب راستي ميگي يارانه را پس بگير قيمتها هم بر گردانيد گفتيد به همه ملت در ازاي افزايش حامل هاي انرژي يارانه ميدهيد حالا حامل ها را گران كرديد هرروز دنبال قطع يارانه ايد
 • بی نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  11 1
  آقای آخوندی با این 45هزارتومان یارانه که بااین گرانی هابخصوص گرانی های در اثربالارفتن نرخ ارز هیچ ارزش دیگری ندارد،شما بازهم ناراحتین که از این همه بیت المال این 45 هزارتومان نصیب مردم بیچاره می شود؟ماشاالله همه چیز را دولت گران کرده از آب و گاز و برق و...و به تبع آن هم مالکین اجاره خانه ها و دیگر ارائه دهندگان مواد غذایی و... همه چیز گران شده است جای اینکه ایراد بگیرید اول فکری به حال این آشفتگی ها بکنید بعد بحث یارانه ها را پیش بکشید
 • بی نام IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  15 1
  آقای آخوندی با 45000 تومان یارانه و حقوق حداقلی بازنشستگان آیا شما و امثال شما میتوانید آنهم با مستاجری زندگی کنید؟ جای این که برای مردم کار بکنید فقط بهانه می آورید
 • بی نام A1 ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  4 0
  یارانه پول مبنا برای خرید نان خانه است و برای برخی واجب است. باید باشد اما برای نیازمندان
 • بی نام A1 ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  2 2
  با افزایش قیمت سکه و ارز، تا چند روز آینده این موج به مسکن هم خواهدرسید و مجددا مسکن گرانتر خواهد شد