رزمایش جنجال برانگیز آمریکا و کره جنوبی در نزدیک سواحل شرقی کره جنوبی آغاز شد.

رزمایش جنجال برانگیز آمریکا و کره جنوبی در نزدیک سواحل شرقی کره جنوبی آغاز شد. به گزارش  (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این مانور نظامی که تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت، حدود 8000 نیروی آمریکایی و کره جنوبی، 20 فروند کشتی و زیردریایی و 200 هواپیما به همراه ناو هواپیمابر غول‌پیکر هسته‌ای آمریکا شرکت می‌کنند.

این مانور چهار ماه پس از غرق شدن کشتی کره جنوبی انجام می‌شود و پیونگ یانگ اعلام کرده که این مانور ممکن است منجر به بروز جنگ هسته‌ای شود. ناو هواپیمابر جورج واشنگتن که حامل چند هزار ملوان و تعداد زیادی جنگنده است، از ژاپن عازم این رزمایش شد. این مانور مشترک اولین سری از مانورهای دو کشور است که در آب‌های نزدیک سواحل شرقی کره جنوبی برگزار می‌شود. در این مانور برای اولین مرتبه جنگنده‌های F-22 مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی اخیرا در سئول اعلام کرده بودند که دو کشور برای ارسال پیامی آشکار به کره شمالی در متوقف کردن رفتارهای خصمانه‌اش، این مانور نظامی را برگزار می‌کنند. واشنگتن و سئول،‌ پیونگ یانگ را عامل غرق شدن کشتی کره جنوبی معرفی کرده‌اند، اما کره شمالی هرگونه ایفای نقش در این حادثه را رد کرده است.

کره شمالی مانور نظامی مشترک آمریکا - کره جنوبی را یک اقدام تحریک آمیز نظامی غیر قابل بخشش توصیف کرده است. مقامات پیونگ یانگ همچنین خاطر نشان کرده‌اند که این مانور شبه جزیره کره را در آستانه جنگ پیش خواهد برد. مانور مشترک آمریکا - کره جنوبی در حالی برگزار می‌شود که آمریکا اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی اعمال می‌کند و دارایی‌های مقامات ارشد پیونگ یانگ را مسدود خواهد کرد. وزارت خارجه کره شمالی نیز اعلام کرده که پیونگ یانگ آماده مذاکره است، اما وعده داده که اگر مجبور شود از اهرم زور استفاده می‌کند

کد خبر 78412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =