همزمان با سالروز تولد 74 سالگی سهراب شهیدثالث فیلمساز فقید ایران، مستند سینمایی «سفر سهراب» به تهیه کنندگی و کارگردانی امید عبدالهی روی پرده می رود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همزمان با زادروز 74 سالگی سهراب شهیدثالث، فیلمساز فقید ایران، مستند سینمایی «سفر سهراب» که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده در گروه سینمایی هنر تجربه اکران می‌شود.

بر همین اساس قرار است برای نخستین بار چهار اثر آلمانی زبان و شاخص این فیلمساز شهیر و به همراه فیلم «یک اتفاق ساده» به عنوان یک اثر ماندگار از شهیدثالث در قالب هفته‌های فیلم در تهران و دیگر شهرهای کشور روی پرده رود.

مستند «سفر سهراب» پرتره‌ای متفاوت درباره سهراب شهیدثالث، به عنوان یکی از موثرترین آغازگران سینمای نوین ایران است، که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده و مهمترین مقاطع کار و زندگی این کارگردان، یعنی زمانی که موفق به ساخت دو فیلم «یک اتفاق ساده» و «طبیعت بی جان» شد را به تصویر می‌کشد. نخستین نمایش رسمی این مستند در دهمین جشنواره بین‌المللی مستند ایران، سینما حقیقت بوده است و از سوی هیات داوران این جشنواره، به عنوان یکی از نامزدهای دریافت تندیس هنر و تجربه برای بهترین فیلم مستند معرفی شد.

آیین افتتاحیه فیلم «سفر سهراب» در تاریخ ششم تیر، ساعت 18 و در موزه سینما برپا می‌شود. در این مراسم جمعی از بزرگان عرصه سینما و فرهنگ ایران درباره سینمای شهیدثالث صحبت می‌کنند و در ادامه عوامل مستند «سفر سهراب» درباره روند ساخته شدن این فیلم توضیح می‌دهند.

فیلم‌های بلند «درخت بید»، «آخرین تابستان گرابه»، «فرزند خوانده ویرانگر» و «هانس، جوانی از آلمان» چهار اثر آلمانی سهراب شهیدثالث هستند که قرار است با زیرنویس فارسی به نمایش گذاشته شوند.

امید عبدالهی کارگردان مستند سینمایی «سفر سهراب»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته سینما است که تاکنون فیلم‌های کوتاه و مستندی چون «بادی که می‌وزد»، «میان دو خواب»، «شیوه شاغلام»، «پانسمان»، «کورسو»، «میزبان» و «برندگان» را کارگردانی کرده است و با این آثار جوایزی چون تقدیر ویژه هیات داوران از جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه کلرمون فران در فرانسه، جایزه بزرگ بهترین فیلمساز از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ساپورو ژاپن، مدال برنز از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ملل اتریش، جایزه حمایتی صندوق بِرتا از جشنواره ایدفا هلند، جایزه ویژه هیات داوران از جشنواره بین‌المللی اسماعیلیه مصر و و... را از آن خود کرده است.

عبدالهی علاوه بر کارگردانی، پژوهش و تدوین فیلم «سفر سهراب» را هم به عهده داشته است. 

57243

کد خبر 784954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =