ایسنا نوشت: رئیس اتحادیه میوه‌فروشان کرج یکی از عوامل گرانی برخی میوه‌ها در این کلانشهر را برف و سرمای فروردین ماه و نقش آن در کاهش تولید عنوان کرد.

محمدرضا فلاح گفت: در روزهای اخیر قیمت میوه‌هایی که بار و تولید کرج و استان است مناسب محسوب می‌شود؛ به عنوان نمونه در حال حاضر زردآلو با قیمت 5500 تا 6 هزار تومان در میادین و 8 هزار تومان در میوه‌فروشی‌ها توزیع می‌شود.
فلاح افزود: اما برخی اقلام که هنوز بار کرج نیست مثل شلیل و یا صیفی‌جاتی مثل کدو که تقاضای بالایی هم دارد؛ قیمت نیز برای این تره‌بار بالا رفته است.
وی ادامه داد: به طور کلی بسیاری از محصولات سردرختی کرج به دلیل برف و سرمای فروردین ماه آسیب دیده و شاهد کاهش تولید در آنها بوده‌ایم و همین عاملی برای گرانی برخی میوه‌ها شده است.
رئیس اتحادیه میوه‌فروشان کرج در خصوص گرانی هندوانه نیز اعلام کرد: سال گذشته قیمت این محصول به 200 تا 300 تومان رسید؛ این باعث شد تا برخی کشاورزان دیگر نتوانند برای امسال هندوانه کشت کنند؛ همچنین با توجه به افزایش قیمت دلار و تمایل زیاد کشاورزان به صادرات، حجم زیادی از هندوانه به کشورهای همسایه صادر می‌شود و همین در افزایش قیمت داخلی این محصول موثر بوده است.
فلاح مشکلات صنفی کامیونداران و برخی مسائل در جابجایی بار را نیز در افزایش قیمت برخی میوه‌ها موثر دانست.
وی در خصوص گرانی بیش از حد قیمت میوه‌های سردرختی مثل هلو، آلو، گیلاس و ... در صورتی که این میوه‌ها در استان البرز و کرج تولید می‌شود گفت: این میوه‎ها هنوز در باغات کرج به دست نیامده و با فرارسیدن فصل برداشت طی روزهای آتی ارزان می‌شود.
رئیس اتحادیه میوه‌فروشان کرج تصریح کرد: سال گذشته ما واردات میوه داشتیم و همین باعث می‌شد در چنین مواقعی قیمت آنچنان بالا نرود اما امسال با توجه به افزایش تعرفه‌ها و قیمت دلار شرایط مانند پارسال نیست.
وی با بیان اینکه از فروردین ماه تا خرداد علاوه بر بار امسال، بار سال گذشته که در سردخانه‌ها ذخیره شده نیز به بازار عرضه می‌شود گفت: جبران ضایعات ناشی از انبار شدن و پرداخت هزینه سردخانه هم در گرانی برخی میوه‌های عرضه شده موثر است.
فلاح خاطرنشان کرد: به طور کلی می‌توان گفت که در 20 روز آینده با برداشت میوه‌های سردرختی، قیمت‌ها در بازار کاهش خواهد یافت.
این مسئول در خصوص قیمت موز نیز اعلام کرد: موز در بازار جهانی از سال‌های گذشته تاکنون با قیمت 1 دلار عرضه شده و هنوز هم همان قیمت است؛ از آنجایی که این محصول وارداتی است بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که بدون کاهش قیمت ارز، قیمت موز کم شود.

 

46

کد خبر 785098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =