زنان عربستانی از بامداد شنبه شروع به رانندگی کردند.

نیو صدر- افسران پلیس به آن‌ها گل هدیه دادند، پدرانشان برای آن‌ها دعای خیر خواندند و مردم محلی این لحظه‌ها را با طنز گذراندند؛ آن‌ها یعنی زنان عربستانی دیگر اجازه دارند تا با ماشین‌هایشان در خیابان‌ها تردد کنند.

با شروع نیمه‌شب شنبه، گروهی از زنان عربستانی که گواهی‌نامه رانندگی گرفته بودند خودروهای خود را روشن کردند برخی از آن‌ها با برادران و پدرانشان بودند. ده‌ها نفر با شادی فریاد شدند، ‌اشک ریختند و زنان زیادی هم از اولین رانندگی‌شان فیلم گرفتند.

البته این جشن‌ها فقط محدود به جده و ریاض دو شهر بزرگ عربستان سعودی بود، شهرهایی که در آن به زنان اندکی گواهی‌نامه رانندگی داده شده است. فدیا باسمه که برای یک شرکت رانندگی در عربستان کار می‌کند و از اولین زنان این کشور است که می‌تواند با مردان همکاری کند در این رابطه گفت: «این یک روز فوق‌العاده است که همه چیز را تغییر می‌دهد، عربستان دیگر مثل قبل نمی‌شود.»

سمر الموگرن یک مجری تلویزیون هم گفت: «من همیشه می‌دانستم که این روز می‌رسد، اما نه آن‌قدر سریع و ناگهانی. احساس می‌کنم مثل یک پرنده آزاد هستم.»

شاهزاده الوالید بن طلال یکی از ثروتمندترین اعضای خانواده سلطنتی آمریکا ساعت ۰۰:۰۱ نیمه‌شب، در فضای مجازی فیلیمی از رانندگی دخترش منتشر کرده و گفته بود: «دخترم سوار یک درشکه نیست، عربستان سعودی بالاخره وارد قرن ۲۱ شده.

عاصل الحامد زن عربستانی که در مسابقات مختلفی مثل فرمولا ۱ هم رانندگی کرده بعد از این اتفاق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من همیشه عاشق خودروهای اسباب‌بازی بودم، من همیشه این حق ویژه را داشتم تا در کشورهای مختلف سوار خودروهای مسابقه‌ای بشوم و امروز برای اولین بار در کشور عزیزم رانندگی می‌کنم، این یک لحظه بسیار خاص است.»

عکس‌هایی از افسران پلیس که به زنان راننده گل می‌دادند هم در فضای مجازی پخش شده اما در شهر، پیدا کردن زنی که در هنگام صبح در حال رانندگی بود اقدامی بسیار سخت است. تاکنون آماری از تعداد زنانی که در کل عربستان گواهی‌نامه رانندگی گرفتند منتشر نشده، اما در شهر جده حدود ۳۰ زن گواهی‌نامه رانندگی گرفته‌اند.

با این حال اکنون این باور در عربستان وجود دارد که یک تغییر کوچک درباره رانندگی زنان عربستان گسترده‌ شود، عهد نیازی یک نویسنده عربستانی در این رابطه گفت: «این برای من به معنای یک دنیا است، این نسل خیلی چیزها را تغییر می‌دهد.»

نور، زن ۲۴ ساله‌ای دیگر در این رابطه گفت: «تنها کاری که می‌خواهم انجام بدهم رانندگی در جاده‌ها است، این یک دست آورد بزرگ برای همه زنان است که قطعاً می‌تواند کلیدی برای تغییرات بزرگ‌تر باشد.»

البته گروهی از مردم عربستان هم مخالف این تغییر هستند، برای مثال یکی از رانندگان شرکت اوبر دراین‌باره عنوان کرد:‌ «من از رانندگی زنان حمایت نمی‌کنم چراکه فکر نمی‌کنم آن‌ها راننده‌های خوبی باشند، من اجازه نخواهم داد که خواهرانم گواهی‌نامه بگیرند و آن‌ها هم اصلاً درباره چنین چیزی از من سؤال نپرسیدند. آن‌ها یک راننده دارند که می‌تواند مراقب همه چیز باشد.»

از سویی در جامعه به‌شدت محافظه‌کار عربستان مقاومت کردن بسیار سخت است، سرکوب مخالفان در ماه‌های اخیر باعث شده تا بسیاری اظهار نظر نکنند بخصوص وقتی که نظرات افراد مخالف حکومت باشد. فاطیما یکی از شهروندان جدی در این رابطه گفت: «این زمان مناسبی برای ضدیت نیست، چیزی که فکر می‌کنم مهم نیست.»

منبع: گاردین/ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸

۴۲۲۳۷

 

 

 

 

کد خبر 785991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
  0 0
  الهی مبارک شون باشه .الهی بیشتر و بیشتر پیشرفت کنند .برای همین کارهاست که ولیعهد عربستان رو دوست دارم .یکی از متحجرترین نقاط دنیا داره کم کم متمدن می شه .الهی همین جور ادامه بدهند و پیروز باشند .
 • بی نام A1 ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۵
  0 1
  دنیا به کام شماست بهشت هم نصیب ما
 • بی نام IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۵
  0 2
  مبارک باشه براشون انشالا
 • میلاد حمیدی IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۵
  3 15
  به زودی حرامزادگی و فحشا و طلاق در عربستان نیز بیداد خواهد کرد.