مدیر کل اجرایی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: بیشتر مواد مخدر ورودی به کشور از طریق مرز‌های سیستان و بلوچستان توسط قاچاقچیان به کشور وارد می شوند که به دلیل همسایگی هرمزگان با این استان به شاهراه اصلی عبور مواد مخدر تبدیل شده است.

مهر نوشت: سردار مسعود زاهدیان شنبه شب در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هرمزگان عنوان کرد: به دلیل شرایط جغرافیایی و امکان ترانزیت مواد مخدر از راههای زمینی، دریایی و هوایی از هرمزگان باید مسئولان در هرمزگان با دقت و حساسیت بیشتری کار مبارزه با مواد مخدر را انجام دهند.

وی ادامه داد: امسال حدود 50 درصد از مواد مخدر مواد به علت وجود آفت در زمینهای کشت مواد مخدر از بین رفته اند که این امر باعث افزایش قیمت مواد مخدر شده و حجم مواد مخدر ورودی به کشور کاهش پیدا کرده است.

زاهدیان افزود: این اتفاق موجب تغییر الگوی مصرف مواد مخدر شده است به گونه‌ ای که مصرف مواد مخدر صنعتی و تریاک ناخالص افزایش می یابد و این امر موجب افزایش تزریق و بیماریهای عفونی و مرگ و میر معتادان می شود.

مدیرکل اجرایی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بیان کرد: با وجود این آفت اما هنوز 123 هزار کیلومتر مربع از اراضی قابل کشت افغانستان زیر کشت مواد مخدر است و شش هزار و 900 تن تریاک در سال 2010 در افغانستان تولید شده است.

وی افزود: تولید حشیش در افغانستان سالانه سه هزار و 500  تن است و امروزه به جای هروئین 15 درصد هروئین 90 درصد که همان کراک است در افغانستان تولید می شود.

زاهدیان گفت با شرایط موجود در افغانستان به نظر نمی رسد شاهد کاهش تولید مواد مخدر در این کشور باشیم و به همین دلیل مرز‌های شمال و شمال شرق کشور مسدود شده است و فقط بخش‌هایی از مرز‌های جنوب شرق کشور باز مانده است.

وی اظهار داشت: طرح جامع پیشگیری از اعتیاد در جلسه هفته گذشته ستاد مبارزه با مواد مخدر که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد به تصویب رسید.

زاهدیان ادامه داد: دیگر قوانینی که تصویب شده است عبارت اند از قانون مبارزه با مواد مخدر صنعتی و برخورد با مواد روان گردان، مجازات ترک اجباری اعتیاد به جای جریمه کردن معتادان، مجازاتهای بسیار شدید برای افراد خرده فروش، مجازات شدید برای افرادی که کودکان را مجبور به حمل مواد مخدر می کنند، ممنوعیت خروج دائمی از کشور برای افرادی که مواد مخدر را به کشورهای خارجی حمل می کنند و مکلف شدن وزارت اطلاعات برای پیگیری مجرمان مواد مخدر در خارج از مرز‌ها از مهمترین قوانین تصویب شده هستند.

کد خبر 78602

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =