ایرنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد پیشرفت های زیادی در مذاکرات سازش میان فلسطینی ها و صهیونیست ها حاصل شده است اما وی زمانی برای انتشار طرح کاخ سفید در مورد مذاکرات سازش تعیین نکرد.

به گزارش رویترز، ترامپ در جریان دیدار با عبدالله دوم پادشاه اردن که در کاخ سفید انجام شد، در ادامه ادعاهایش گفت، از زمانی که آمریکا از برجام خارج شده، اوضاع بهبود یافته است.
او اظهار داشت: از زمانی که [به حضور در برجام] پایان دادیم اوضاع بسیار متفاوت شده است.

ترامپ 18 اردیبهشت از برجام خارج شد و گفت که تحریم ها علیه ایران را بازمی گرداند. این اقدام وی با مخالفت شدید جهانی روبرو شد.

جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد ترامپ و جیسون گرینبلات نماینده ویژه ترامپ در مذاکرات بین المللی هفته گذشته سفر خود را به منطقه خاورمیانه آغاز کردند و پس از سفر به اردن، مصر، قطر، عربستان، در آخرین ایستگاه منطقه ای خود شنبه شب وارد فلسطین اشغالی شدند.

کوشنر و گرینبلت در این دیدارها، برای پیشبرد طرح موسوم به «معامله قرن» ترامپ و سازش میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی با برخی سران کشورهای عربی گفت و گو کردند.
به گزارش ایرنا، طرح دولت ترامپ برای سازش که به معامله قرن موسوم است، به طور کامل حق و حقوق فلسطینی ها در آن نادیده گرفته شده است.

این طرح شامل انضمام کامل قدس به رژیم صهیونیستی و نابودی کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و انضمام شهرک های موجود در کرانه باختری به این رژیم می شود. براساس این طرح، بخش های باقی مانده از کرانه باختری برای تشکیل حکومت خودگردان در اختیار فلسطینی ها قرار خواهد گرفت. همچنین حکومت فلسطینی ها بر غزه و بخشی از شمال سینا به رسمیت شناخته می شود.
براساس طرح معامله قرن، دولت فلسطین با مرزهای موقت شامل نیمی از کرانه باختری و نوار غزه بدون قدس اشغالی تشکیل می شود که بررسی مساله پناهندگان را نیز در بر می گیرد.

همچنین به موجب آن، فلسطینیان باید «شهر قدس جدید» را در روستاها و مجتمع های مسکونی کرانه باختری بسازند.
براساس این قرارداد، مساله امنیت و مرزهای سرزمین های اشغالی همچنان در دست رژیم صهیونیستی قرار داشته و شهرک سازی ها نیز تحت تاثیر مذاکرات دستیابی به راه حل نهایی باقی می ماند.

49311

کد خبر 786057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =