ساخت ضربان‌سازی که کنار قلب قرار می‌گیرد

ایرنا نوشت: محققان بیمارستان کودکان لس‌آنجلس و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق به ساخت یک میکرو پِیس میکر (ضربان‌ساز) شده‌اند که از طریق یک برش کوچک وارد «آب شامه» قلب می‌شود. این روش برای تمام بیماران و حتی کودکان قابل‌استفاده است و عوارض جانبی کمتری دارد.

پیس میکر (pacemaker) یا ضربان‌ساز دستگاهی است که با ایجاد ضربان، آهنگ قلب را تنظیم می‌کند. معمولاً این دستگاه از طریق عمل جراحی وارد بدن می‌شود که عوارض جانبی مختلفی به همراه دارد.

محققان بیمارستان کودکان لس‌آنجلس و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برای حل این مشکل یک میکرو پیس میکر طراحی کرده‌اند که از طریق یک برش کوچک وارد آب شامه قلب می‌شود. آب شامه یا پریکارد نوعی ساک از جنس بافتی به نام فیبروزه است که اطراف قلب و ابتدای رگ‌های بزرگ را احاطه کرده است. این روش برای تمام بیماران و حتی کودکان نیز قابل‌استفاده است.

در روش‌های سنتی سیم‌های الکترود از طریق رگ‌ها وارد بطن راست یا دهلیز قلب می‌شود که با مشکلات مختلفی همراه است. ولی در این روش جدید با ایجاد یک برش کوچک، عوارض جانبی و احتمال عفونت به حداقل کاهش می‌یابد.

این روش در 6 خوک آزمایش‌شده و نتیجه کاملاً رضایت‌بخش بوده است. محققان به دنبال تجاری‌سازی این روش هستند.نتایج این مطالعه در نشریه Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology منتشرشده است.

 

 

5656

 

کد خبر 786335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =