ایسنا نوشت: بررسی‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ میلادی هر ثانیه منطقه‌ای جنگلی به وسعت تقریبا یک زمین فوتبال در جهان از بین رفته است.

نتایج یک مطالعه ماهواره‌ای بین‌المللی حاکی از آن است که جهان در سال ۲۰۱۷ هر ثانیه منطقه‌ای جنگلی به بزرگی یک زمین فوتبال را از دست داده و در مدت یک سال منطقه‌ای از پوشش جنگلی به وسعت کل کشور ایتالیا از بین رفته است.

میزان تخریب درختان که بیشتر آن غیر قانونی انجام می‌شود تهدید بزرگی جهت مقابله با تغییرات اقلیمی و کاهش جهانی حیات وحش به حساب می‌آید. میزان از بین رفتن جنگل‌ها در سال ۲۰۱۷ میلادی ۹۴.۴ میلیون هکتار بوده که از زمان شروع کنترل‌ها از سال ۲۰۰۱ تاکنون دومین رتبه بالا را داشته است.

تخریب جهانی پوشش درختی از سال ۲۰۰۳ دو برابر شده و جنگل زدایی در جنگل‌های استوایی حیاتی از سال ۲۰۰۸ دو برابر شده است. همچنین روند کاهشی در برزیل در بحبوحه ناآرامی‌های سیاسی معکوس شده و تخریب جنگل‌ها در کلمبیا افزایش یافته است.

همچنین در جمهوری کنگو مناطق جنگلی با تخریب گسترده روبرو بوده است. هر چند در اندونزی در سال ۲۰۱۷ جنگل زدایی به دلیل اقدامات دولتی و کاهش موارد آتش سوزی جنگلی کاهش ۶۰ درصدی داشته است.

از بین رفتن جنگل‌ها عامل کمک کننده اصلی در انتشار گاز کربن است. همچنین جنگل زدایی زیستگاه حیات وحش را تخریب می‌کند و دلیل کلیدی در کاهش جمعیت حیات وحش در مدت ۴۰ سال اخیر بوده است.

بیش از یک چهارم از پوشش درختی برزیل در سال ۲۰۱۷ به دلیل آتش سوزی‌های عمدی از بین رفته است. گرمای جهانی دمای هوا را گرمتر کرده و جنگل ها را در برابر آتش سوزی‌ با عامل انسانی و طبیعی آسیب پذیرتر کرده است.

به گزارش روزنامه گاردین، کلمبیا نیز کانون اصلی تنوع زیستی است اما میزان تخریب پوشش درختی آن در سال ۲۰۱۷ افزایش ۴۶ درصدی داشته است.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 786459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 0
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
    0 0
    بر اساس مستندات فائو در سال ۲۰۱۵ مساحت کل جنگل های جهان برابر ۳۹۹۹ میلیون هکتار برابر با ۳۹۹۹۰۰۰۰۰۰۰۰۰ متر مربع بوده. یک زمین فوتبال ۷۱۴۰ متر مربع است. اگر هر ثانیه یه اندازه یک زمین فوتبال جنگل از دست بره سالی میشه ۲۲۲۰۸۲۵۶۰۰۰۰ متر مربع. حالا اولی رو بر دومی تقسیم کنیم میشه حدود ۱۸۰ سال تا نابودی کل جنگل های جهان.