تسنیم نوشت: رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه گرانی پذیرفته شده است گفت: میان گرانی و گران‌فروشی فرق وجود دارد؛ موضوع گرانی‌های اخیر ربطی به مجموعه بازار کشور ندارد.

علی فاضلی  درباره وضعیت افزایش قیمت کالاها در بازار و مشکلات تنظیم بازار در کشور اظهار کرد: ستادهای تنظیم بازار کار خودشان را می‌کنند اما دو تا سه مشکل عمده در این‌باره  وجود دارد.

وی افزود: نگاه‌هایی است که فکر می‌کند بازار در حال گران‌فروشی است. بین گرانی و گران‌فروشی فرق وجود دارد؛ موضوع گرانی کالاها در بازار ربطی به مجموعه بازار کشور ندارد.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد:  قرار بود که حامل‌های انرژی گران نشود اما اخیراً 15 درصد قیمت گاز گران شده است، سایر عوامل را نیز باید در نظر داشت.

فاضلی گفت: وقتی گرانی به نوعی پذیرفته شده است و برخی از کالاها از ارز 4200 تومانی خارج شده است و از ارز سایه استفاده می‌کند، اصناف چگونه کالاهای خود را باقیمت بالاتری به فروش نرسانند؟

وی در پاسخ به اینکه در حال حاضر چند درصد از کالاهای مصرفی مردم و موجود در بازار از ارز رسمی 4200 تومانی و چند درصد از ارز بازار آزاد استفاده می‌کنند، تصریح کرد: آمار مشخصی را در این‌باره ندارم.

فاضلی بابیان اینکه تنظیم بازار جامع تری باید داشته باشیم گفت: از همان روز اول به دولت پیشنهاد دادم که بازار آزاد ارز در سایه  را باید سازماندهی کنید.

فاضلی گفت: درصورتی‌که فعالان اقتصادی ما دستگاه را از خارج از کشور تامین کرده باشند، اکنون برای تامین و نگهداری سالیانه این دستگاه ارز مورد نیاز را باید از کجا تامین کنند؟ با این روند آنها به‌طور مستقیم به بازار ارز قاچاق هدایت می‌شوند.

وی افزود: باید در نظر داشت که تنها چند قلم کالا برای تنظیم بازار مورد نیاز نیست، بلکه باید به‌صورت جامع‌تری به این لیست نگاه شود.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: این نقیصه‌ها امروز در حال نشان دادن خود دربازار (و باعث گران شدن قیمت برخی از کالاها شده) است و باید این مشکلات رفع شود.

وی تصریح کرد: وجود همه مشکلات یادشده، دال بر این نیست که بازار امروز شاهد این تغییرات (گرانی) باشد و بیشتر این تغییرات علمی نیست و ناشی از شایعات است.

فاضلی اظهار داشت: نمی‌توانم بگویم که برخی از فعالیت‌های صنفی به حقوق مردم تعدی و تجاوز  نمی‌کنند زیرا  3 میلیون بنگاه داریم و در صورتی که وضعیت معمول دنیا را نیز در نظر بگیرم و تنها 2 درصد تخطی کنند، حجم عظیمی را شامل می‌شود.

رئیس اتاق اصناف گفت: من نمی خواهم از این افراد متخطی دفاع کنم اما بازار کشور بازاری سالم و تقریباً قابل اعتمادی است.

فاضلی اظهار کرد: مشاهده نکردم که از شعار "باید به اصناف اعتماد کنیم" استقبال صورت گرفته باشد. به بخش اصناف کشور اعتماد نمی‌شود و اعتقادی به این کار نیز وجود ندارد.
1717

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 786853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =