به نظر می‌رسد سگ‌ها خیلی خوب می‌فهمند که چه زمانی مورد مشاهده هستند و چه زمانی کسی حواسش به آن‌ها نیست. این موجودات زیرک، با دقت کامل دور از چشم افراد غذا می‌خورند و مراقبند که گیر نیافتند

بهنوش خرم‌روز: خیلی از والدین، مچ کودکان خردسال خود را در حین با دست مربا خوردن، یا به طور کل یواشکی سر ظرف‌های خوردنی رفتن گرفته‌اند. کودکان به خوبی می‌دانند چه زمانی حواس بزرگ‌ترها به رفتار آن‌ها نیست و از این زمان‌ها به عنوان فرصتی برای سرک کشیدن به یخچال و ظروف خوراکی‌های مختلف استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد، فقط کودکان این قابلیت را ندارند!

بر اساس گزارش نیوساینتیست، مطالعات جدید نشان می‌دهند که سگ‌ها ترجیح می‌دهند یواشکی به سراغ غذا بروند. ظاهرا سگ‌ها خیلی خوب متوجه می‌شوند که در ذهن افراد چه می‌گذرد، تا جایی که نیوساینتیست از این عبارت استفاده کرده است:‌ سگ‌ها می‌توانند بفهمند که افراد در مورد رفتارشان چه فکری می‌کنند.

چنان چه در این گزارش نوشته شده، محققین کالج هود واقع در مریلند، طی آزمایش خود، برای گروهی از سگ‌ها دو ظرف غذا گذاشتند. این سگ‌ها از قبل یاد گرفته بودند که برای غذا خوردن به سراغ غذای مانده در بشقاب‌ها نروند و از دو ظرف تعیین‌شده غذا بخورند. هر دو ظرف زنگوله داشتند،‌ اما زنگوله‌های یکی از ظروف بی‌صدا بود. مشاهدات نشان داده است که سگ‌ها وقتی مورد مشاهده باشند، از هر دو ظرف به یک اندازه غذا می‌خورند،‌ اما به محض این که فرد مشاهده‌گر به جای دیگری نگاه کند، ‌یا مثلا سرش را روی دست‌هایش بگذارد، سگ‌ها به سراغ ظرفی می‌روند که زنگوله‌هایش بی‌صدا است.

 به نظر می‌رسد که سگ‌ها قضاوت دیگران در مورد رفتارشان را درک می‌کنند و بر این اساس هم رفتار می‌کنند. در واقع هر روز بیشتر از قبل مشخص می‌شود که رفتارهای پیچیده تنها مختص به انسان نیست و اگر کمی بیشتر با دقت نگاه کنیم،‌ می‌بینیم که حیوانات مختلف در بسیاری از ویژگی‌ها به ما شباهت دارند، ‌فقط روش ابراز آن‌ها متفاوت از ماست و گاهی ما قادر به درک این توانایی‌ها نیستیم.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 78694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۴
    0 1
    به نظر من این عمل سگها بخاطر این هست که فکر مکنند فردی که دست روی پیشانی گذاشته خواب است نمیخواهند مزاحم استراحت فرد شوند