ایرنا نوشت: پس از ابداع خودروهای بدون راننده، نروژ اولین کشور جهان است که با امید به پایان دادن به ساخت پل‌های گران‌قیمت بر فراز رودخانه‌ها و کانال‌ها، کشتی مسافربری بدون ناخدا طراحی کرد و ساخت.

اولین نمونه این کشتی مسافربری بدون ناخدا که توسط محققان دانشگاه علوم و فناوری نروژ ساخته شد، هم‌اکنون در مرحله آزمایش، مردم و دوچرخه‌های آن‌ها را در مسیرهای آبی Trondheim جابجا می‌کند.

این کشتی مسافربری کوچک که 'آتوفری' نامیده می‌شود درواقع یک قایق برقی کوچک و کاملاً خودمختار است که به جلو حرکت می‌کند. این قایق دارای حسگرهای زیادی است که از برخورد آن با قایق‌های دیگر پیشگیری می‌کند.

طراحان این کشتی می‌گویند که استفاده از آن به‌آسانی و ایمنی استفاده از آسانسور است. بااین‌حال به خاطر بیم از هک شدن این کشتی‌ها، کار روی امنیت سایبری آن‌ها ادامه دارد.

در حال حاضر آزمایش روی یک کشتی در مقیاس نیمه در حال انجام است اما نسخه کامل این کشتی قادر به حمل دستکم 12 مسافر و دوچرخه آن‌ها است.

این کشتی به چهار حسگر مختلف یک دوربین مادون‌قرمز، یک دوربین نوری، یک حسگر تشخیص و اندازه‌گیری نور و یک اندازه‌گیری لیزر نوری مجهز شده است.

بااین‌حال یکی از چالش‌های این پروژه این است که لازم است تمامی این سیستم‌ها همه با هم کار کنند. همچنین محققان درصدد نصب حسگرهایی در خشکی هستند تا بتوانند بر مناطق کور نظارت کنند.

 

5656

 

کد خبر 786983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =