مصاحبه جنجالی سیدحسین موسویان با روزنامه همشهری پس از حدود دو هفته هنوز بازتاب و واکنش‌های مختلفی دارد.

«سیدحسین موسویان» پیشنهاد جنجالی برگزاری زودرس انتخابات را گزینه نامطلوب و از باب اکل میت عنوان کرد و گفت: مصلحت کشور در این است که با وحدت و انسجام ملی، دولت روحانی را بعنوان یک دولت مقتدر با پشتوانه حمایت ملی، درخط مقدم مقابله با تهدیدات خارجی و داخلی کمک کنیم.

موسویان: گفتم اگر وضع به همین منوال باشد
«سیدحسین موسویان» تحلیلگر مسائل بین الملل و مذاکره کننده سابق هسته ای در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اظهارات اخیر خود درخصوص استعفای دولت روحانی و برگزاری انتخابات زود هنگام افزود: تلاش های من در صحنه افکار عمومی جهانی در دوران ریاست جمهوری آقایان احمدی نژاد و روحانی دقیقا یکی و آن هم دفاع از منافع ملی کشور فرای دعواهای جناحی در داخل از طریق روشنگری در افکارعمومی جهان علیه تحریم، جنگ، فشار، تغییر رژیم در ایران و تشریح نگرانی های مشروع امنیتی و منطقه ای ایران بوده است.

بخش اصلی راه برون رفت از شرایط موجود را باید در داخل جستجو کرد
وی گفت:بعد از پیروزی های سیاسی-اقتصادی-امنیتی-منطقه ای و بین المللی که ایران بعد از برجام بدست آورد، یک ائتلاف بی سابقه ای بین اسرائیل و عربستان و امارات برای نابودی برجام و مقابله با نقش منطقه ای علیه ایران شکل گرفت.

این دیپلمات پیشین کشورمان اضافه کرد: با روی کارآمدن ترامپ و نئوکان هایی مثل جان بولتون، این ائتلاف تکمیل و عملیاتی شد و دستور کار آن علاوه بر نابودی برجام و مقابله با نقش منطقه ای ایران، ایجاد بحران در داخل به قصد تغییر رژیم و تجزیه ایران است، ضمن اینکه عربستان و اسرائیل هم به ‌دنبال کشاندن پای آمریکا به حمله نظامی به ایران هستند.

موسویان اظهار داشت: بخش اصلی راه های برون رفت را باید در داخل کشور جستجو کرد که آنهم صرفا با انسجام و وحدت ملی ممکن خواهد بود و لاغیر.

مذاکره کننده هسته ای سابق کشورمان خاطرنشان کرد: اخیرا شاهدیم هر چه تهدیدات منطقه‌ای و بین‌المللی علیه ایران سنگین تر می شود، متاسفانه اختلافات و ناهماهنگی های داخلی هم بیشتر می شود؛ با ادامه این وضع اولا: مشکلات اقتصادی فعلی مردم بیشتر می شود، ثانیا:امنیت داخلی درمعرض تهدید بیشتر قرار می گیرد و ثالثا: ائتلاف ضد ایران به افزایش فشار تشویق می شود.

تحلیلگرمسائل بین المللی یادآورشد: سقوط وحشتناک ارزش پول ملی ایران ظرف چند ماه همراه با چند تظاهرات کوچک جسته و گریخته، آنچنان نتانیاهو را به وجد آورده که مرتب پیام تشکر می فرستد.

برای شکستن بن بستها نیازمند تصمیمات بزرگ هستیم
وی تصریح کرد: تردیدی نیست که اگر جناح های سیاسی بجای دامن زدن به اختلافات داخلی جاری برای انسجام و وحدت داخلی اقدام نکنند، ائتلاف ضد ایران بدون توسل به جنگ ، به اهداف خود درمورد ایران خواهد رسید؛ لذا هر ایرانی غیرتمندی از دیدن این وضع نگران می شود.

موسویان در ادامه اضافه کرد: نکته دیگر این که برای حل مشکلات جاری کشور و شکستن بن بست ها نیازمند تصمیماتی بزرگ و سخت هستیم که آن هم بدون انسجام و وحدت ملی و همدلی ممکن نیست.

این تحلیلگر مسائل بین الملل فوری ترین موضوع و پاشنه آشیل کشور را مشکلات اقتصادی مردم دانست و گفت: همه می دانند که مشکلات اقتصادی فعلی ایران ساختاری است و حل آن هم مسئولیت مشترک همه قوای کشور می باشد.

به گفته مذاکره کننده سابق هسته ای کشورمان ریشه کن کردن فساد، عملیاتی کردن خصوصی سازی، حذف قاچاق و ایجاد اشتغال ممکن نیست مگر اینکه مجلس، دولت، قوه قضاییه، نیروهای امنیتی و نظامی همگی متحد و هماهنگ وارد عمل شوند. این ها مسایلی نیست که از عهده دولت به تنهایی بر آید، چون اختیارات و امکانات دولت محدود است.
موسویان تصریح کرد: نکته آخرهم این واقعیت است که استمرار وضع فعلی تا دو سال دیگر، موجب لطمات غیرقابل جبران خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که «اما راه حل پیشنهادی شما مبنی بر استعفای دولت آقای روحانی بحث بر انگیز شده »است،گفت: وضعیت فعلی داخلی کشور را می توان با موضوع برجام ارزیابی کرد. تجربه برجام نشان داد اگر یک تصمیم بزرگ و سرنوشت ساز مهم با تایید همه ارکان نظام یعنی مجلس، دولت، شورای امنیت و مقام معظم رهبری اتخاذ شود و یک پیروزی تاریخی در صحنه بین المللی هم برای ایران رقم زده شود، درحدی که آقای نتانیاهو و دشمنان خارجی را هم بسوزاند، اما متاسفانه می بینیم که تفرقه و اختلاف داخلی بیشتر می شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: آقای کیسینجر در جلسه ای گفته بود که این یک معجزه بود که ایران با برجام توانست از زیر آوار خاکستر سنگین تحریم ها جان سالم به در برده، از فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج شود و قدرت خود در منطقه را گسترش دهد.

موسویان اضافه کرد: این مهم بدون حمایت مقام معظم رهبری، سیاست مدبرانه روحانی، دیپلماسی حرفه ای با مدیریت آقای ظریف، تیم متخصص هسته ای آقای صالحی، پشتیبانی های مخلصانه وزارت دفاع به مسئولیت سردار دهقان و از جان گذشتن های سردار سلیمانی و مدافعین حرم، ممکن نبود.

وی یادآورشد: با وجودی که بارها مقام معظم رهبری تیم مذاکره کننده را تایید و از آنها قدردانی کردند، شما شاهد بوده اید که از ابتدای برجام تا به امروز آقای روحانی، آقای ظریف، آقای صالحی و تیم مذاکره کننده متهم به خیانت شده اند.

با ادامه فشار موازی از خارج و داخل، هم دولت زمین گیر می شود و هم کشور
این تحلیلگر مسائل بین المللی ادامه داد: تنها چند ماه بعد از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی درحالی که هنوز جوهر رای مردم خشک نشده بود که موضوع 'عدم کفایت رئیس جمهور'، 'استعفای رئیس جمهور'، 'استیضاح رئیس جمهور' را مطرح کردند درحالی که همه هم دیدند که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 92، نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، آقای روحانی را گرگی در لباس میش خواند و بدون وقفه هم آقای ظریف را مورد هجمه قرار داده است.

موسویان در توضیح بیشتر پیشنهاد اخیرش ، خاطرنشان کرد: اصل راه حل پیشنهادی من روشن بود، بارها و بارها هم در طول یکسال گذشته تکرار کرده ام و آن هم وحدت، انسجام و اجماع داخلی است که تنها با فداکاری جناح های سیاسی داخلی امکان پذیر است و برای تحقق آن بزرگان نظام باید این مهم را برنامه ریزی و مدیریت کنند.

وی تصریح کرد: مصلحت کشور در این است که دراین شرایط حساس، با وحدت و انسجام ملی، دولت روحانی را بعنوان یک دولت مقتدر با پشتوانه حمایت ملی، در خط مقدم مقابله با تهدیدات خارجی و داخلی کمک کنیم ضمن اینکه دولت هم با یک خانه تکانی، کابینه ای مقتدر و منسجم و مورد حمایت ملی شکل دهد.

موسویان اضافه کرد: اگر این گزینه تحقق یافتنی نباشد، روند تضعیف دولت ادامه یابد، متصدیان اصلی کشور قادر به ساماندهی انسجام و وحدت داخلی نباشند، ناهماهنگی ها و ضعف های داخلی و نابسامانی های اقتصادی گسترش یابد، معلوم است که با ادامه فشار موازی از خارج و داخل، هم دولت زمین گیر می شود و هم مردم و کشور فلج می شوند.

این تحلیلگر مسائل بین المللی منظور خود را درباره بحث استعفای رئیس جمهور اینگونه تکمیل کرد: اگر قرار است در سه سال آینده چنین وضعیتی داشته باشیم، بهتر است که آقای روحانی فداکاری کرده و برای حفظ کشور، انتخابات زودرس برگزار کند؛ این گزینه نامطلوب و بقول طلبه ها از باب 'اکل میت' است.

موسویان تاکید کرد: سایر راه حل هایی که در واکنش به مصاحبه دیدم مثل 'برگزاری رفراندم برای تغییر قانون اساسی' یا 'تغییر جدی درحوزه اختیارات و فلسفه حکومت کردن' در شرایط فعلی کشور از این گزینه هم بدتر هستند.

مذاکره در این شرایط یعنی مشروعیت بخشیدن به سیاست فشار
وی در پاسخ به سوالی درباره نامه 100 نفر از فعالان سیاسی برای مذاکره بدون پیش شرط با آمریکا گفت: آنهایی که من را می شناسند می دانند که من از ابتدای انقلاب و بحران گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در ایران، همیشه معتقد به کاهش تشنج و خصومت های متقابل آمریکا و ایران بوده ام. همواره هم بر این باور بوده ام که دو کشور هم دارای اختلافات اساسی و هم دارای منافع مشترک هستند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه مذاکره در سایه تهدید، توهین، تحقیر و فشار اشتباه محض است، تصریح کرد: الان در شرایطی هستیم که ترامپ به موازات بیشترین فشارها، ایران را به مذاکره مستقیم برای یک معامله بزرگتر دعوت می کند که مذاکره در این شرایط یعنی مشروعیت بخشیدن به سیاست فشار و تحریم علیه ایران ، حال آنکه آقای ترامپ باید درک کند که با ایران باید با زبان احترام حرف بزند.

وی اضافه کرد: دومین نکته این است که ما در داخل راجع به این موضوع اجماع نداریم، ضمن اینکه طبق قانون اساسی، مذاکره و هر نوع توافق با آمریکا از اختیارات رهبری نظام است و تا زمانی که مذاکره با آمریکا موجب شکاف و اختلاف داخلی باشد و مقام معظم رهبری موافق نباشند، این مذاکرات نتیجه معکوس خواهد داشت.

زمان آزمایش بزرگ فرا رسیده است
موسویان همچنین درباره فرایند بازگشت تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران گفت: بخشی از تحریم های یکجانبه آمریکا بعد از 90 روز خروج از برجام و بخشی هم بعد از 180 روز بازخواهد گشت؛ ساز و کار آمریکا هم مثل گذشته است. اکنون هم دولت آمریکا هیات هایی به کشورهای مختلف فرستاده که هم با دولت ها و حتی مستقیما با شرکت ها صحبت می کنند.

وی اضافه کرد: زمان آزمایش بزرگ از یک طرف برای 'ائتلاف جهانی حامیان برجام' به رهبری اروپا، چین، روسیه، ایران و از طرف دیگر 'ائتلاف چندجانبه ضد برجام' یعنی آمریکا، اسرائیل، عربستان و متحدانش فرا رسیده است.

به گفته تحلیلگر مسائل بین المللی آمریکا و اسراییل و عربستان به دنبال نابودی برجام هستند، چون بقای برجام یک شکست بین‌المللی برای آنها، گامی در جهت شکسته شدن ابهت رهبری بلا منازع آمریکا بر جهان، شکست سنگین برای دشمنان منطقه‌ای ایران همچون اسرائیل و عربستان و موجب تقویت چندجانبه‌گرایی جهانی در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا خواهد شد.

موسویان با بیان اینکه بقا یا نابودی برجام آثار تعیین کننده ای در معادلات منطقه ای، بین المللی و وضعیت ایران خواهد داشت، اظهار کرد: ائتلاف جهانی حامی برجام از تمام ظرفیت خود برای حفظ برجام استفاده خواهد کرد و مانع ایجاد اجماع بین المللی قبلی در تحریم های سازمان مللی و چند جانبه ای علیه ایران خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل بین المللی خاطرنشان کرد: در عین حال در غیاب آمریکا، کارکرد اقتصادی برجام بسیار ضعیف تر خواهد شد، ضمن اینکه استمرار برنامه هسته ای ایران در بخش غنی سازی و آب سنگین و سایر پروژه ها در قالب برجام مصون خواهد ماند.

صهیونیسم بین الملل پروژه نابودی برجام را رها نخواهد کرد
موسویان در پاسخ به سوال دیگری درباره تعبیر برخی مقامات سیاسی از برجام ، از جمله اظهارات سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه که گفته بود ' برجام در آی سی یو است'، گفت: واقعیت این است که اکنون که آمریکا از برجام خارج شده، بقا برجام در هاله ای از ابهام است. 

دیپلمات پیشین کشورمان افزود: در دوران مذاکرات هسته ای، اکثر قریب به اتفاق مسئولین و سیاسیون ایران در همه سطوح و از همه جناح های سیاسی در ایران حتی طرف های اروپایی و روسی و چینی باور نمی کردند که آمریکا در نهایت غنی سازی و آب سنگین در ایران را بپذیرد.

وی اضافه کرد: برای ساخت بمب هسته ای دو راه بیشتر وجود ندارد، یا از طریق غنی سازی و یا آب سنگین؛ از نظر صهیونیسم بین الملل، گناه اوباما، مشروعیت بخشیدن به برنامه غنی سازی و آب سنگین ایران است و خیانت تلقی می شود.

موسویان ادامه داد: صهیونیسم بین الملل قبل و بعد از برجام از تمام ظرفیت خود برای نابودی آن استفاده کرده و لحظه ای هم این پروسه را رها نخواهد کرد و این نخستین دلیل و اساس شکنندگی و مشکلاتی است که امروز برای برجام پیش آمده است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: از ابتدای برجام تاکنون مکرر این نکته را یادآوری کرده ام که پیروزی سیاسی بزرگ ایران این بود که بعد از دوازده سال چالش بر سرغنی سازی، نهایتا توانست تنها کشوری در تاریخ سازمان ملل باشد که نه تنها برنامه غنی سازی، بلکه آب سنگینش را با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به همه قدرت های جهانی بقبولاند و ساختار تحریم های اجماعی بین المللی و چند جانبه ای علیه ایران که مهمترین آن تحریم بانک مرکزی و نفت و روابط بانکی و نقل و انتقالات مالی و سوئیفت بود را فرو ریزد.

موسویان خاطرنشان کرد: جای تعجب نیست و نخواهد بود که صهیونیسم جهانی و متحدان عرب آن درصدد باشند تا در مورد این پیروزی تاریخی ایران، ورق را برگردانند.

وی ادامه داد: آنها سعی می کنند با نابودی برجام، 6قطعنامه شورای امنیت که در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد علیه ایران صادر شد را احیا کنند تاغنی سازی و آب سنگین ایران را از مقبولیت بین المللی خارج کنند، ایران را مجددا در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار دهند و تحریم های سازمان مللی گذشته را باز گردانند.

در غیاب برجام و اف ای تی اف نیمی از مراودات بانکی ایران منتفی می شود
این دیپلمات پیشین کشورمان درباره اینکه نپیوستن به اف ای تی اف چه پیامدهایی برای ایران دارد، گفت: در مورد «اف ای تی اف» قاعدتا برای همه کارشناسان و مسئولین ذیربط کشور روشن است که در غیاب پیوستن ایران به اف ای تی اف، روابط مالی و بانکی ایران با خارج با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

وی تصریح کرد: در غیاب هردو ، یعنی برجام و اف ای تی اف، شاید نیمی از روابط مالی و بانکی جاری دنیا با ایران منتفی شود.

موسویان در پاسخ به این سوال دیگری درباره جایگاه منطقه ای ایران گفت: بعد از موضوع غنی سازی و آب سنگین، دلیل دوم و چالش مهم فعلی در مورد برجام، به نقش و نفوذ و جایگاه ایران در منطقه بر می گردد.

وی با بیان اینکه درک اهمیت این موضوع قبل و بعد از برجام مهم است، افزود: قبل از برجام ایران در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل و براساس 6قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به عنوان تهدید صلح و امنیت جهان تعیین شده بود و بعد از برجام ایران از این چارچوب خارج شد.

به گفته موسویان از بعد سیاسی، امنیتی و حقوق بین المللی، تفاوت نقش و حضور ایران در کشورهای منطقه به عنوان کشوری که به اجماع قدرت های جهانی و طبق قطعنامه های شورای امنیت تهدید صلح و امنیت جهان باشد یا نباشد، فاحش است؛ توجه به این نکته هم مهم است که شورای امنیت سازمان ملل عالی ترین مرجع سیاسی و امنیتی جهان است.

این تحلیلگر مسائل بین المللی افزود: علاوه بر موضوع غنی سازی و آب سنگین ایران، دلیل مهم دوم تلاش نئوکان های آمریکا ، اسرائیل و اعراب ضدایرانی برای نابودی برجام و بازگرداندن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل هم همین است، زیرا در وضعیتی که ایران درقالب فصل هفت منشورسازمان ملل، موضوع تهدید صلح و امنیت جهان باشد، تقابل و صدور قطعنامه های سنگین علیه نقش منطقه ای ایران بسیار ساده تر خواهد بود.

645252

کد خبر 787216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  15 11
  دولت برا ادامه کشش نداره و باید استراحت کنه
 • شمس تبریزی RU ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
  7 14
  دارم فکر میکنم که اگر از برجام خارج شویم، تکلیف سوریه چی میشه؟ تا الان هم که این برجام را تحمل کردیم به خاطر مشخص شدن وضعیت سوریه بود. این کودک 3 ساله و ناقص الخلقه برجام الان در آی سی یو هست و من اگر خاطرم از سوریه جمع بود، شبانه میرفتم توی بیمارستان و برجام را خفه میکردم. حیف که فکرم به سوریه مشغوله. هنوز امید دارم که مردار برجام هم در تعیین تکلیف سوریه به کارمان بیاد پس به دکتر ظریف بگویید فعلا با دستگاه نگهش داره تا ببینیم بعدا چی پیش میاد.
  • بی نام IR ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
   2 0
   به جای سوریه فکر خرمشهر باش
  • بی نام IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
   2 0
   خیلی نگران سوریه هستی آستین و پاچه هات رو بالا بزن بیل دستت بگیر برو بجنگ
  • شمس تبریزی به بی نام RU ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
   0 0
   برجام استفاده داخلی برای ما نداشت. هر چند که به دو طریق در عرصه خارجی به ما کمک کرد. 1 احساس تحقیر شدن در برجام موجب شد تا در منطقه با انگیزه بیشتری عمل کنیم تا احساس شکست در برجام را تخفیف دهیم. ما در وین از آمریکا سیلی خوردیم و در منطقه به او سیلی زدیم. 2 روحانی خواسته یا ناخواسته سر آمریکا را با مذاکره گرم کرد تا ما با طیب خاطر بیشتری در منطقه منافع آمریکا را مورد هدف قرار دهیم. هر چند که غصه اراک و فردو و نطنز داشت مرا میکشت اما خدا در عوض دل مرا با لبنان و سوریه و عراق شاد کرد. این سه مهمتر از سلاح هسته ای برای ما هستند. اگر سوریه از دست برود یعنی لبنان هم رفته و در اینصورت غصه من تخفیف نمی یابد جز با داشتن بمب اتمی و هیدروژنی. پس فعلا از برجام خارج نشوید تا عیش ما در سوریه کامل شود
  • بی نام DE ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
   2 0
   اقاي شمس متاسفانه شجاعت بيان واقعيات رو نداريد اما از پاسخي كه داديد مشخصه اعترافي است به اينكه برجام به نفعتون تموم شده ، اما اين خيلي زشته كه حقايق رو صرفا بخاطر اينكه توسط حزب مخالف شما رقم خورده با بازي با كلمات و شلوغ كردن كتمان كنيد..البته بزرگترهاي شما بهتر واقفند ، خيلي هم خود خواسته سر امريكا رو گرم كردند تا شما به اهدافت در سوريه و لبنان برسي، ضمن اينكه تو چطور در برجام تحقير شدي كه عينا نتانياهو و ترامپ مي گن در برجام تحقير شدند؟
 • میلاد A1 ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
  3 0
  سلام،اول باید به طور جدی نه شعاری به فکر اصلاح کابینه باشن،اگرجواب نداد ،مسئولیت ریاست جمهوری را به فرد اصلح واگذار کنن