وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با وزیر دفاع روسیه درباره اوضاع سوریه و حضور ایران گفتگوی تلفنی کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه درباره اوضاع سوریه به ویژه رخدادهای نظامی در جنوب این کشور صحبت کرد.

لیبرمن بار دیگر تأکید کرد که اسرائیل هرگز حضور نظامی ایران و حزب‌الله در خاک سوریه را نخواهد پذیرفت و اگر شاهد تلاش آن‌ها برای تقویت حضورشان در سوریه باشد فورا وارد عمل خواهد شد.

لیبرمن گفت که اسرائیل برای بیرون کردن نیروهای ایران و حزب‌الله از سوریه تلاش می‌کند.

این گفتگوی تلفنی در پی درگیری‌های میان نیروهای دولتی سوریه با شورشیان در مناطق هم‌مرز با اراضی اشغالی و اردن انجام شد.


جزئیات یک دیدار

در همین حال به دنبال پیشروی اخیر ارتش سوریه در درعا، رژیم صهیونیستی به دنبال تحرکات خود، از طریق روسیه و آمریکا به دمشق اطلاع داده که به جز ارتش سوریه حضور هیچ نیروی نظامی دیگری را در منطقه مرزی در بلندی‌های جولان نمی‌پذیرد.

به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از روزنامه هاآرتص نوشت، گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش اسرائیل طی دیدار با جوزف دانفورد، همتای آمریکایی خود درباره عملیات ارتش سوریه در منطقه درعا در جنوب سوریه "خطوط قرمز اسرائیل" را برای نظام سوریه مشخص کرده است.

منابعی که نامشان را فاش نکرده‌اند به این روزنامه گفتند، تل‌آویو از "خطوط قرمز" خود خصوصا در رابطه با حضور نظامی در بلندی‌های جولان کوتاه نمی‌آید و همچنین حضور نیروهای ایران و حزب الله لبنان در این منطقه را نمی‌پذیرد.

هاآرتص نوشت: ارتش اسرائیل پاسخ تحرکات سوریه در مناطق مختلف را نخواهد داد اما این انتظار را دارد که سوریه به توافقنامه پایان درگیری‌های میان اسرائیل و سوریه که در سال ۱۹۷۴ به امضا رسید، پایبند باشد. اسرائیل از سوریه می‌خواهد به بندهایی پایبند بماند که ماهیت انواع سلاح‌ها و نیروهای سوری را که می‌توانند وارد این منطقه مرزی شوند، مشخص می‌کنند.

این روزنامه ادامه داد: ارتش اسرائیل اوضاع بلندی‌های جولان را زیر نظر دارد و به دنبال کشف هویت نیروهایی است که به اسم ارتش سوریه در این منطقه حضور دارند و هرگز حضور نیروهای غیرسوری را در جریان درگیری‌ها یا بعد از تسلط بر منطقه نخواهد پذیرفت.

اردن، آمریکا و روسیه در ژوئیه ۲۰۱۷ بر سر ایجاد کاهش تنش در جنوب غربی سوریه توافق کردند اما ارتش سوریه از دو هفته پیش عملیاتی را علیه مقرهای شورشیان در این منطقه آغاز کرده است.

این روزنامه در ادامه نوشت که آیزنکوت همچنین در این دیدار بر ضرورت عقب نشینی نیروهای ایرانی از خاک سوریه، عدم ایجاد پایگاه‌های نظامی و همچنین ممانعت از ورود ایرانی‌ها به مناطق آزاد شده توسط ارتش سوریه، تاکید کرد.

وی همچنین در این دیدار بر هماهنگی آمریکا و اسرائیل برای انجام حملات به سوریه، ممانعت از حضور نیروهای ایرانی در این کشور و شکست تلاش‌های بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای بازپس گیری ارتفاعات جولان تاکید کرد.

در همین راستا، روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارنوت نوشت که آیزنکوت در جریان دیدار با همتای آمریکایی خود از بد شدن اوضاع در جنوب غربی سوریه، نزدیک شدن هزاران آواره سوری به نزدیکی بلندی‌های جولان و همچنین تسلط سوریه بر مناطق وسیعی در نزدیکی این بلندی‌ها، ابراز نگرانی کرد.

52310

کد خبر 787262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =