۱ نفر
۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۷

ایسنا نوشت: پزشکان دانمارکی برای کمک به بچه‌دار شدن زنان بعد از درمان سرطان و سایر درمان‌هایی که به باروری آنها آسیب می‌زند، یک تخمدان مصنوعی از بافت و تخمک انسان ساختند.

گروهی از محققان در کپنهاگ دانمارک در جریان مطالعه‌ای، نشان دادند که این تخمدان ساخته‌شده در آزمایشگاه می‌تواند تخمک‌های انسان را برای هفته‌ها زنده نگاه دارد. این موضوع موجب برانگیخته شدن امیدهایی می‌شود مبنی بر این‌که این رویکرد روزی می‌تواند به زنان بعد از درمان‌های سخت مانند شیمی‌درمانی و رادیوتراپی کمک کند تا صاحب فرزند شوند.

همچنین کاشت تخمدان‌های مصنوعی می‌تواند به بچه‌دار شدن زنان مبتلابه وضعیت‌هایی مانند 'مالتیپل اسکلروزیس' (ام اس) و اختلال خونی 'تالاسمی بتا' (اختلالی که باعث کاهش تولید هموگلوبین می‌شود) که به درمانی تهاجمی نیاز دارند و به قدرت باروری آسیب می‌زنند و نیز زنانی که اوایل دوره یائسگی را سپری می‌کنند، کمک کند.

زنانی که به سرطان مبتلا می‌شوند در حال حاضر می‌توانند قبل از شروع درمان‌هایی که به باروری آسیب می‌زند، بافت تخمدان خود را طی عمل جراحی برداشته و فریز کنند. سپس زمانی که این بیماری در آن‌ها کاملاً از بین رفت، این بافت به بدن آن‌ها بازگردانده می‌شود و این زنان می‌توانند به‌طور طبیعی بچه‌دار شوند.

این رویه برای بیشتر بیماران بی‌خطر است اما برخی سرطان‌ها مانند سرطان تخمدان و سرطان خون می‌تواند به بافت خود تخمدان حمله کنند؛ این بدان معنی است که زمانی که بافت فریز شده از انجماد بیرون آورده شده و دوباره به بدن فرد پیوند زده می‌شود، خطر عود بیماری وجود دارد. به همین دلیل است که برای بیماران با ریسک بالا به‌ندرت انجماد بافت تخمدان ارائه می‌شود.

محققان دانمارکی معتقدند که تخمدان‌های مصنوعی می‌توانند گزینه بی‌خطرتری باشند. آن‌ها برای ساخت تخمدان مصنوعی، تمام سلول‌های بافت یک تخمدان اهدایی ازجمله هرگونه سلول سرطانی را با استفاده از مواد شیمیایی تخلیه کردند.

این کار باعث برجای ماندن یک 'داربست' عاری از بافت شد که به‌اندازه زیادی از کلاژن ساخته‌شده بود؛ کلاژن پروتئینی است که استحکام پوست را ناشی می‌شود. سپس پزشکان صدها فولیکول انسانی را در این داربست کشت دادند؛ فولیکول‌ها ساک‌های کوچکی هستند که تخمک‌های نابالغ را نگاه می‌دارند.

محققان در جریان یک مطالعه، یک تخمدان مصنوعی حاوی 20 فولیکول انسانی را به بدن یک موش پیوند زدند و متوجه شدند که یک‌چهارم این فولیکول‌ها برای دست‌کم سه هفته زنده ماندند. در آن زمان رگ‌های خونی اطراف تخمدان شروع به رشد کردند تا این ارگان را در بدن موش تغذیه کنند. نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن اروپایی تولیدمثل انسان و جنین‌شناسی در بارسلون در اسپانیا ارائه می‌شود.

 

5656

کد خبر 787326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =