خبرگزاری صدا و سیا نوشت: برخی کارشناسان معتقدند گزارش ها در خصوص تدوین لایحه پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا برای نادیده گرفتن اصول سازمان تجارت جهانی، بیشتر جنبه تبلیغات و هیاهو دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پایگاه خبری اکسیوس اواخر روز یکشنبه گزارش داد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دستور لازم برای تهیه پیش نویس لایحه ای را داده که به معنای کناره گیری از اصول مهمی است که در سازمان تجارت جهانی بر سر آن توافق وجود دارد. اکسیوس پیش از این در روز جمعه گزارش داده بود، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد این کشور را از سازمان تجارت جهانی خارج کند که استیو منوچنین وزیر خزانه داری آمریکا، این گزارش را «اشتباه» و «اغراق آمیز» دانست.

اکسیوس روز یکشنبه این هفته پیش نویس لایحه ای تحت عنوان «قانون تعرفه عادلانه و متقابل آمریکا» منتشر کرد که به اختصار «فارت» FART نام گرفته است. طبق گزارش اکسیوس، این قانون به ترامپ اجازه می دهد یکی از اصول سازمان تجارت جهانی را نادیده بگیرد که کشورها را از قرار دادن شروط متفاوت برای شرکای تجاری مختلف، مگر در قالب توافق تجاری رسمی، منع کرده است. این لایحه همچنین امکان وضع تعرفه های متقابل را فراهم می کند تا ترامپ بتواند برای واردات کالاها به آمریکا، همان میزان تعرفه قرار دهد که سایر کشورها برای واردات کالای مشابه از آمریکا قرار داده اند.

در پیش نویس لایحه منتشر شده در پایگاه اکسیوس، به نام سازمان تجارت جهانی اشاره نشده است، اما طبق این گزارش، قانون جدید به آمریکا اجازه می دهد، محدودیت های مربوط به وضع تعرفه را که از سال 1995 میلادی تاکنون در سازمان تجارت جهانی وجود دارد، نادیده بگیرد. بر اساس گزارش اکسیوس، یک منبع آگاه نیز لایحه پیشنهادی ترامپ را جنون آمیز دانست و گفت کنگره هرگز با تصویب آن موافقت نخواهد کرد.

ترامپ اواخر ماه مه امسال از جزئیات پیش نویس لایحه مطلع شد و غیر از «پیتر ناوارو» مشاور تجاری ترامپ، اکثر مقامات کاخ سفید معتقدند این لایحه واقع بینانه و عملی نیست. سیمون لستر، مدیر مرکز سیاست تجاری در مؤسسه کیتو با انتشار مقاله ای در وبلاگ «سیاست و قانون اقتصاد بین الملل» نوشت من، این لایحه را چندان جدی نمی گیرم. وی افزود اگر هدف، کاهش تعرفه برای کالاهای صادراتی آمریکا است، ترامپ می تواند با مذاکره بر سر توافق تجاری به خواسته اش برسد.

49311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 787424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =