خبرگزاری صدا و سیما نوشت: نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به نیروهای مسلح کشورش هشدار داد مراقب توطئه های دونالد ترامپ برای حمله به ونزوئلا باشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به نیروهای مسلح کشورش هشدار داد مراقب توطئه های دونالد ترامپ برای حمله به ونزوئلا باشند.

پس از انتشار برخی اخبار و گزارشها در آمریکا مبنی بر این که دونالد ترامپ تابستان گذشته امکان اشغال ونزوئلا را مد نظر قرار داده بود، رئیس جمهور سوسیالیست ونزوئلا روز چهارشنبه از نیروهای مسلح کشورش خواست آمادگی خود را برای مقابله با تهاجم احتمالی آمریکا حفظ کنند.

مادورو که در مراسمی نظامی سخن می گفت، خطاب به نیروهای مسلح کشورش خاطر نشان کرد:" شما حتی برای یک لحظه هم نمی توانید موضع تدافعی خود را رها کنید چرا که ما و شما از اساسی ترین حقی که ملت در مبارزات تاریخی خود به آن دست یافته است یعنی حق زندگی در صلح، دفاع می کنیم."

مادورو به اخبار پخش شده از شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا اشاره کرد که در آن به نقل از یک مسئول بلند پایه دولت آمریکا گفته شد، ترامپ اوت سال دو هزار و هفده در نشستی درباره تحریمهای آمریکا بر ضد ونزوئلا ،‌با برخی از مشاوران سیاست خارجی خود درباره امکان اشغال ونزوئلا گفتگو و رایزنی کرده است.

گفته می شود مشاوران ترامپ در آن جلسه اندیشه حمله به ونزوئلا را به شدت رد کردند. همچنین طبق اعلام سی ان ان، برخی مسئولان آمریکای لاتین نیز که ترامپ در این باره با آنها گفتگو کرده بود، با چنین طرحی مخالفت کرده بودند.

مادورو تاکید کرد:" درست پیش از آن که دونالد ترامپ با مشاورانش گفتگو کند، شماری از مسئولان جناح مخالف ونزوئلا به کاخ سفید رفته بودند. آیا این را باید یک اتفاق تلقی کرد؟ قطعا نه."

مادورو ادامه داد اطلاعات منتشر شده در رسانه های آمریکا باور وی را مبنی بر این که واشنگتن به دنبال حمله نظامی به ونزوئلا به منظور دست یافتن به ذخایر نفت این کشور است، تایید می کند.

رئیس جمهور ونزوئلا ادامه داد مداخله آمریکا در ونزوئلا به هیچ وجه به حل مشکلات ونزوئلا کمک نخواهد کرد و نیروهای مسلح ونزوئلا وظیفه دارند پیوسته برای دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت کشور کاملا آماده باشند.

دیوسدادو کابلو رئیس مجمع ملی موسسان ونزوئلا نیز که از اوت سال دو هزار و هفده به این سمت منصوب شد، اعلام کرد آن دسته از مسئولان جناح مخالف ونزوئلا که خواستار مداخله نظامی آمریکا در کشور شده اند، به خیانت به وطن متهم هستند و به زودی تحقیقاتی درباره آنها آغاز خواهد شد.

مجلس موسسان ونزوئلا کسال گذشته به رغم همه اعتراضات داخلی به ابتکار نیکلاس مادورو تاسیس شد و اوت گذشته نیز فعالیت خود را آغاز کرد.

یازدهم اوت سال گذشته نیز دونالد ترامپ در گفتگو با روزنامه نگاران در زمین گلف خود در بدمینستر واقع در نیوجرسی از امکان مداخله نظامی در ونزوئلا صحبت کرد و با این کار خشم مقامات کاراکاس و اعتراض بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین را برانگیخت.

کاخ سفید نیز در آن زمان برای آرام کردن اوضاع تاکید کرد هیچ اقدام نظامی در آینده نزدیک مد نظر نیست.

نیکلاس مادورو که از سال دو هزار و سیزده قدرت را در ونزوئلا در دست دارد در انتخابات اخیر نیز که به شدت مورد انتقاد و اعتراض سازمانها و کشورهای خارجی قرار گرفت، در سمت خود ابقا شد و تا سال دو هزار و بیست و پنج در قدرت باقی خواهد ماند. در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ونزوئلا نیکلاس مادورو با شصت و هشت درصد آرا در برابر رقیب خود هانری فالکون که بیست و یک درصد آرا را به دست آورد به پیروزی رسید.­

49311

کد خبر 788053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =