ایرنا نوشت: محققان آمریکایی برای تشخیص عفونت‌های کشنده باکتریایی خون روشی را ابداع کردند که سبب تسریع درمان و در عین حال پیش‌گیری از بروز مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌شود.

این فناوری که متشکل از یک بیوپرینتر و یک روش پیشرفته غربالگری و تشخیص باکتری است، می‌تواند علاوه بر تسریع سرعت تشخیص عفونت‌های باکتریایی خون موجب کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک‌های نامناسب نیز بشود.


این پرینتر با پرتاب پالس‌های صوتی به نمونه خون بیمار، قطرات خون فرد را بر یک صفحه کاغذ قرار می‌دهد. سپس این چاپ را با یک لیزر می‌توان اسکن کرد و رنگ‌های نور بازتاب شده از این صفحه، هر نوع سلول موجود در این قطرات را نشان می‌دهد. به گفته محققان الگوریتم‌های فراگیری ماشینی که این نور را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند می‌توانند در عرض چند دقیقه وجود باکتری و نحوه واکنش آن به آنتی‌بیوتیک‌ها را تشخیص دهند.


محققان در آزمایش الگوریتم‌های خود بر 31 گونه باکتری که در محیط آزمایشگاه پرورش‌یافته بودند، متوجه شدند که این الگوریتم‌ها می‌توانند درمان مناسب را به‌طور متوسط با یک دقت 98 درصدی توصیه کنند. آن‌ها می‌گویند، با انجام برخی تنظیمات بر روی این سیستم می‌توان از آن برای آزمایش سایر مایعات بدن مانند بزاق، ادرار نیز مورداستفاده قرار گیرد و سایر نشانگرهای بیولوژیکی بیماری را تشخیص دهد.

 

5656

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 788370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =