صادق زیباکلام در روزنامه ایران نوشت: جریان تندروتر اصولگرا خیلی موافق آتش‎بس با دولت روحانی نیست. دلیل آن هم واضح است. این گروه از اصولگرایان به هر حال می‎خواهند مصادف با مشکلات اساسی کشور و بحران اقتصادی به وجود آمده این گونه به مردم القا ‎کنند که همه این اتفاق‌ها به واسطه ناکارآمدی دولت است.

 در مقابل بخش‎های پخته‎تر، عاقل‎تر، معتدل‎تر و واقع‎بین‌‏تر اصولگرا، می‎دانند ریشه‎ مشکلات و مسائلی که به وجود آمده عمیق‎تر از آن است که بگوییم برخی از اعضای دولت آقای روحانی اصلاً خوب کار نکردند؛ مثلاً بگویند که کرباسیان به عنوان وزیر اقتصاد خیلی خوب کار نکرده یا آقای نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه خیلی نتوانسته از پس وظایف خود بربیاید.

آنها به مسائل خارجی، هجمه‎ای که ترامپ علیه جمهوری اسلامی آغاز کرده و خروج شرکت‎هایی که در دوران پسابرجام به ایران آمده بودند از کشور ما، واقف هستند و بخوبی می‌دانند که امریکا مشتریان نفتی ما را خیلی جدی زیر فشار می‎گذارد که نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری نکنند.

عقلای اصولگرا می‎دانند که نقش دولت روحانی خیلی کمتر از آن چیزی است که تندروها آن را در جامعه منعکس می‎کنند. تندروها به مشکلات و مسائل واقعی نمی‎پردازند، بلکه سعی دارند در افکار عمومی به نوعی مسأله را عنوان کنند که همه مشکلات به ناکارآمدی دولتمردان دوازدهم و علی‎الخصوص تیم اقتصادی بازمی‌گردد. بنابراین این دوگانگی در بین اصولگرایان وجود دارد که تندروهای‌شان می‎خواهند بهره‎برداری سیاسی کنند و همه مشکلات را بر سر آقای روحانی بریزند. اما اصولگرایان پخته‎تر و آگاه‎تر می‌دانند که این گونه نیست. نه اینکه نمره تیم اقتصادی دولت 20 باشد بلکه واقع مطلب این است که آنها معتقدند هر فرد دیگری هم اگر جای آقای روحانی ‎بود با توجه به رویارویی همه‌جانبه‌ای که دولت امریکا علیه جمهوری اسلامی گرفته، ایجاد چنین وضعیتی اجتناب‎ناپذیر بوده است.

23302

کد خبر 788892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 10
 • بی نام RO ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  21 7
  تحلیل کاملا درستی است، اصولگرایان عزیز لطفا مردم را ... فرض نکنید.
 • بی نام US ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  7 19
  کمتر حرف زدن و بیشتر فکر کردن نشانه شخصیت شماست
 • بی نام GB ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  5 1
  کاملا با این نظر که روحانی در خیلی موارد بی تقصیر است موافقم اما در مورد حیف و میل ذخایر ارزی و پیش فروش سکه های طلا که اخیرا اتفاق افتاد او را مقصر میدانم یا اینکه فردی مثل سیف با کاهش سود بانکی در این شرایط بحرانی تورم لجام گسیخته رو دامن زد اورا مقصر میدانم... در اینکه با مردم صحبت نمیکند و مشکلات را نمیگوید او را مقصر میدانم ...بودجه صدا و سیما و... رو بی رویه افزایش میدهد و حقوق کارمندان رو با خساست افزایش میدهد او را مقصر میدانم
 • بی نام A1 ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  1 1
  آقای زیبا کلام لطفا از دنیای دو قطبی که در آن هستی بیرون بیا
 • بی نام IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
  0 0
  چرا در زمان احمدی نژاد همه تقصیرها تقصیر او بود