ایسنا نوشت: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: شوری آب خرمشهر و آبادان هیچ ارتباطی به آب رهاشده از سد گتوند ندارد و کیفیت آب خروجی این سد امسال مطلوب بوده است.

محمد حاج رسولی‌ها امروز در نشست خبری با بیان اینکه در حال حاضر کیفیت خروجی از این سد بسیار ایده‌آل است و EC آب خروجی از این سازه به ۶۰۰ میکرموس کاهش یافته است، اظهار کرد:کیفیت آب خروجی سد گتوند در حالی است که EC آب پایین دست کارون به دلیل رهاسازی پساب صنایع، تخلیه فاضلاب و... به مراتب بیش از آب رها شده از این سد است.

وی با تاکید به اینکه شوری آب خرمشهر و آبادان به هیچ عنوان ارتباطی به آب رهاشده از سد گتوند ندارد، عنوان کرد:پیش از این اثربخشی سد گتوند در شوری آب کارون حداکثر ۲۵ درصد بوده که در سال جاری به دلیل افزایش کیفیت آب خروجی از سازه، میزان اثربخشی سد گتوند در شوری آب کارون به مراتب کمتر از گذشته شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه ورودی آب به سدهای کشور امسال نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد کاهش یافته است، اظهار کرد:ورودی آب به سدهای کشور امسال معادل ۲۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب ثبت شده ایت.

حاج‌رسولی‌ها با تاکید به این مساله که سال گذشته ۳۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب میزان ورودی اب به سدها کشور بوده است، عنوان کرد:حجم مخازن سدهای کشور در سال گذشته ۲۵ میلیارد و ۸۲۰ میلیون متر مکعب بوده که این رقم نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشته است.

به گفته وی طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است تا پایان سال آبی امسا ل آب شرب از طریق این سدها انجام شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران درخصوص شرایط بحرانی سدهای کشور گفت: در بین تمامی سدهای کشور سدهای استان تهران شرایط نسبتا مطلوبی دارند و افت ورودی و شرایط آن نسبت به سال گذشته تقریبا کمتر بوده است.

حاج‌ رسولی‌ها افزود: برای سدهای تهران دغدغه جدی وجود ندارد اما در برخی از نقاط کشور سدها شرایط ویژه ای را تجربه می کنند.

وی با اشاره به سد دورودزن در استان فارس که شهرهایی نظیر شیراز، مرودشت و تعداد زیادی از روستاها را تامین آب می کند، تصریح کرد: حجم قابل بهره برداری در این سد تقریبا زیاد بوده به این ترتیب می توان گفت ورودی این سد نسبت به پارسال ۵۳ درصد کاهش داشته است.

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران علاوه بر این موجودی حجم سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد ة ۲۴۴ میلیون متر مکعب تخمین زده شده که ورودی آن ۴۲ درصد کاهش داشته است.

حاج رسولی‌ها در خصوص وضعیت سد دوستی در خراسان رضوی نیز گفت: حجم این سد ۲۲۵ میلیون متر مکعب است که ورودی آن با کاهش ۷۴ درصدی روبرو بوده است. سد زاینده رود نیز دارای ذخیره ۳۲۰ میلیون متر مکعبی بوده که ورودی آن ۵۶ درصد کاهش داشته است.

وی افزود:سد استقلال در استان هرمزگان نیز دارای ذخیره ۲۰ میلیون متر مکعبی است که متاسفانه در سال جاری ورودی آب به آن تقریبا معادل صفر بوده، این در حالی است که سال گذشته ۱۰۰ میلیون متر مکعب ورودی آب در این سد را تجربه کردیم.

این مقام مسوول ماه‌های تیر و مرداد را حساس‌ترین مقاطع زمانی برای تامین آب شرب دانست و افزود: بارندگی‌های سال آبی تاکنون به ۱۶۷ میلیمتر رسیده است که در نهایت تا انتهای شهریورماه به ۱۷۵ میلیمتر می رسد.

وی با بیان اینکه این میزان بارش رتبه ۴۷ نیم قرن اخیر را به خود اختصاص داده است، گفت:این میزان نسبت به سال آبی گذشته ۲۶ درصد و در مقایسه با مدت متوسط درازمدت ۳۰ درصد کاهش یافته است.

حاج‌ رسولی‌ها با بیان اینکه هشت استان بارندگی‌های به مراتب بهتری را نسبت به سال گذشته تجربه می کنند و مابقی استان‌ها نسبت به دراز مدت با کاهش بارندگی مواجه هستند، اظهار مرد: پنج استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر و فارس دارای وضعیت بحرانی هستند و بیش از ۵۰ درصد کمبود بارش داشته‌اند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره کاهش چشمگیر روان‌آب‌های کشور گفت: در زمان حاضر نسبت به متوسط درازمدت کاهش ۷۰ درصدی تغییر نوع بارش از جامد به مایع داشته‌ایم و آثار این تغییر در استان‌های مختلف موجب شده تا آورد رودخانه به یکباره از یک متر مکعب در ثانیه به ۲۰۰ لیتر تبدیل شود و منشا تغذیه رودخانه از بین برود.

وی با تاکید به این مَساله که دلیل اصلی این امر کاهش جدی بارش برف در سال آبی جاری است، گفت:منشا جریانات سطحی برف است و کمبود بارش برف موجب شده تا در تابستان با کمبود شدید روان‌آب مواجه شویم.

حاج رسولی‌ها با بیان اینکه جریانات سطحی ناشی از بارندگی و ذوب برف در پشت سدها موجب شده تا ورودی به سدها ۳۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد، ادامه داد: حجم مخازن نیز نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد کاهش یافته است، ولی با این وجود پیش‌بینی می‌شود تامین آب شرب از طریق این سدها با برنامه‌ریزی مناسب امکان‌پذیر باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه سال گذشته حدود ۱۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است، عنوان  کرد: در سال جاری به دلیل کاهش شدید بارندگی‌ها و افت منابع سطحی معیشت بخش‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته و برای امسال تاکنون هزار و ۴۰۰ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است.

حاج رسولی‌ها تصریح کرد: در مناطقی که تامین آب شرب از طریق سدها صورت می‌گیرد به هیچ عنوان با محدودیت مواجه نیستیم و قرار نیست که نوبت‌بندی در این مناطق صورت گیرد، اما در برخی مناطق که تامین آب از طریق چاه‌ها صورت می‌گیرد ممکن است محدودیت‌هایی وجود داشته باشد که شرکت آب و فاضلاب کشور متولی آن است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به موضوع کشت غیرمجاز برنج در برخی از استان‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر در هفت استان به صورت وسیع کشت برنج صورت می‌گیرد که تغییر سیاست‌گذاری در این زمینه کار آسانی نیست، اما لازم است تا راهکارهایی را که کمترین تنش را وارد می‌کند و بحث معیشت را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد اتخاذ کرد.

وی درباره احداث نادرست برخی سدها و صحبت‌هایی که در این میان زده می‌شود، عنوان کرد: به اعتقاد من تنها پنج درصد ممکن است جانمایی نادرست برای ایجاد سدها صورت گرفته باشد، اما به طور کلی باید گفت که پایداری آب در اکثر نقاط کشور به دلیل وجود همین سدها است.

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در حال حاضر ۱۷۲ سد بزرگ ملی را در مدار بهره‌برداری داریم که بیش از ۹۵ درصد این سدها احداث‌شان ضرورت داشته است، چرا که بیش از ۵۰ درصد تامین آب شرب برعهده این سدها است.

وی با اشاره به موضوع مطرح شده از سوی عراق در خصوص قطع آب ورودی به عراق، گفت: دفتر مهندسی رودخانه‌های مرزی کشور در وزارت نیرو تمام اقدامات را در راستای پروتکل‌ها انجام می‌دهد و تقسیم‌بندی رودها تماما براساس این پروتکل‌ها صورت گرفته و تمامی تفاهم‌نامه‌ها نیز در این خصوص مورد توجه است.

۴۲۲۳۷

کد خبر 789273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =