ایرنا نوشت: ترامپ پیش از حضور در بروکسل گفت: تلاش های او دیگر کشورهای عضو (ناتو) را به سمت مشارکت بیشتر با این ائتلاف دفاعی سوق داد اما این مشارکت برای جبران باری که به دوش مالیات دهندگان آمریکایی است، کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ امروز چهارشنبه پیش از عزیمت به بروکسل برای شرکت در نشست ناتو، در گفت وگو با خبرنگاران افزود: طی سال گذشته، سایر کشورها حدود 40 میلیارد دلار به ناتو کمک کردند اما، این کافی نیست.

وی اضافه کرد: آمریکا بسیار بیشتر هزینه کرده است. هزینه صورت گرفته از سوی کشورها کافی نیست.

رئیس جمهوری آمریکا خاطر نشان کرد: از دهه ها پیش وضع به همین منوال است و این برای مالیات دهندگان آمریکایی عادلانه و منصفانه نیست. ما تصمیم داریم این روند را منصفانه کنیم.

وی همچنین از تلاش های دبیرکل ناتو در رابطه با این مساله تقدیر کرد.

ترامپ روز سه شنبه نیز در توئیتی اعلام کرد، کشورهای عضو ناتو باید بدهی های معوقه خود را به آمریکا بپردازند.

وی کشورهای عضو ناتو را متهم کرد از سال ها پیش هزینه های نظامی خود را پرداخت نکرده اند.

ترامپ گفت: 'تعدادی از کشورهای ناتو که ما باید از آنها دفاع کنیم، نه تنها به تعهد 2 درصدی خود (که بسیار پایین است) عمل نمی کنند، بلکه از سال ها پیش از پرداخت سهم خود امتناع می کنند. آیا این کشورها بدهی های خود را به آمریکا پرداخت خواهند کرد؟'.

ترامپ به طور بی وقفه از کشورهای اروپایی می خواهد به منظور رعایت تعهدات شان برای رساندن هزینه های نظامی به دو درصد تولید ناخالص خود در سال 2024 (1403) ، هزینه های نظامی خود را افزایش دهند.

49311

کد خبر 789291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =