مگردیچ تومانیان، پیشکسوت علم ریاضیات و عضو فرهنگستان علوم و گیتی خامنه، مجری پیشکسوت تلویزیون، امشب مهمان برنامه «چرخ» می‌شوند تا از زوایای مختلف به جایگاه علوم در جامعه امروز بپردازند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجله علمی‌ و فرهنگی «چرخ» شبکه چهار سیما، امشب ۲۳ تیر، با حضور مگردیچ تومانیان، عضو فرهنگستان علوم به مناسبت سالگرد درگذشت مریم میرزاخانی به بررسی وضعیت علوم پایه در ایران و نقش و اهمیت آن در کشور می‌پردازد.

همچنین یاسمن فرزان، دکترای فیزیک و پژوهشگر ذرات بنیادی از دیگر مهمانان برنامه است که به صورتی تلفنی با برنامه ارتباط برقرار می‌کند.

مریم میرزاخانی، متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. او در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار روی دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. او نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است. این نابغه ریاضی ایران از چهار سال قبل به سرطان مبتلا شد و در نهایت ۲۴ تیر سال گذشته دار فانی را وداع گفت.

بخش صندلی علم سنج برنامه «چرخ» به سراغ سلبریتی‌ها و هنرمندان شاخص می‌‎رود. گیتی خامنه از مجریان محبوب و قدیمی‌ تلویزیون مهمان این بخش از برنامه است و به درستی یا نادرستی هفت باور رایج علمی‌ بین مردم پاسخ می‌دهد.

در بخش اتاق دانشمند که مخاطبان با سبک زندگی دانشمندان آشنا می‌شوند، امشب رضا ندرلو استاد داشنگاه تهران از زندگی و کتابش با عنوان اطلس خرچنگ‌های خلیج فارس با مخاطبان سخن می‌گوید.

سری جدید مجله علمی‌ شبکه چهار سیما با عنوان «چرخ» از شنبه ۱۶ تیر به تهیه کنندگی الهه بهبودی و سردبیری محمد جباری کار خود را آغاز کرده و به صورت هفتگی شنبه‌ها ساعت ۲۱ با اجرای محمدرضا مقدسیان و حسین فروتن از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

57243

کد خبر 789810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =