حضور مدیران سازمان سینمایی در حوزه هنری/ تاکید بر لزوم همفکری و تعامل

مدیران سازمان سینمایی که برای دیدار با مدیران حوزه هنری به این نهاد فرهنگی رفته بودند، درباره لزوم تعامل و همفکری میان هر دو سازمان و تولیدات آثار سینمایی گفت وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز گذشته ۲۳ تیرماه محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی و جمعی از مدیران این سازمان با حضور در حوزه هنری با مدیران این نهاد انقلابی دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری گفت: در هر دو سازمان دغدغه‌های مشترک زیادی داریم و این نشان می‌دهد که باید راه را با یکدیگر پیش ببریم. در سال‌های اخیر کمتر پیش آمده با هم مشکل داشته باشیم زیرا دغدغه همه ما سینمایی متناسب با شان انقلاب، فرهنگ و تمدن‌مان است.

وی ادامه داد: افکار ما در قالب ایده پردازی بسیار کامل است اما همیشه در اجرا موانعی وجود دارد که نمی‌توان آنطور که مدنظرمان است ایده‌ها اجرایی و عملیاتی شوند. مردم دوست دارند خودشان را روی پرده سینما ببینند و این دقیقا همان کاری است که فوتبال انجام داد.

رییس حوزه هنری عنوان کرد: در مسابقات اخیر تک تک ملی پوشان زحمت شان دیده شد و اگرچه نتیجه خوب نبود اما مردم امیدوار و خوشحال بودند چون متوجه این زحمت‌ها شدند و همین موضوع آنها را به آینده امیدوار کرد. برای رسیدن به هر راهی تلاش و سختی فراوان وجود دارد و ما هم قبول کردیم که تمام توان مان را به کار ببریم تا سینما همانی شود که اکثریت مردم دوست دارند.

مومنی شریف همچنین گفت: قطعا در بحث مدیریتی برخی مسایل شکل دیگری به خود می‌گیرد به همین دلیل گاهی نقدهایی مطرح می‌شود. مدیران فرهنگی بر حَسب وظیفه ای که دارند نمی‌توانند نسبت به اینکه همه چیز در اختیار مخاطب باشد، بی تفاوت باشند زیرا خود را در قبال مردم مسئول می‌دانند. پیشنهاد ما در حوزه هنری پرداختن به سینمای خانواده است چراکه بارها به خاطر فیلم‌هایی که روی پرده سینماها رفته، نقد صورت گرفته است.

رییس حوزه هنری عنوان کرد: اگر همه چیز به سمت اهمیت دادن به خانواده پیش برود، سینما خود به خود مسیرش را پیدا خواهد کرد. خوشبختانه طی سال‌های گذشته بین ما و سازمان سینمایی تعارضی وجود نداشته و در شرایط امروز کشور، اولویت ما کمک به امیدواری مردم است که سعی داریم با همفکری و همکاری، سینمایمان روز به روز به جایگاه واقعی خود نزدیک‌تر شود.

هیچ کجا به اندازه حوزه هنری ابزار بیان تصویری محتوای دین و انقلاب را ندارد

در این دیدار، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی اظهار کرد: صنعت تصویر و انتقال محتوا با بیان تصویری به سرعت با ابزارها و امکانات شخصی منتقل شده و ما همچنان همه تلاشمان مصروف سالن سازی است لذا باید به این تغییر تکنولوژی بیشتر توجه کنیم. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند «نهضت تولید محتوا را باید هدف عملیاتی قرار دهیم» باید چند و چون رسیدن به اهداف مان را درست بررسی کنیم و یادمان باشد شرط تحقق این اهداف کار جمعی است. سیر حرکت مولدان به عنوان تولیدکننده شخصی‌تر و هرچه جلوتر برویم کنترل‌های سنتی بی‌خاصیت‌تر خواهد شد.

رییس سازمان سینمایی عنوان کرد: امروز شرط حیات در هر شکلش این است که تولیدکننده موثری باشیم. می‌دانم برخی دغدغه‌های تولیدکننده‌ها با ما یکی نیست. تریبون سینما موثر و فراگیر است پس باید آن را در حوزه منافع ملی تعریف و با فهم مشترک نسبت به آن حرکت کنیم.

حیدریان با بیان اینکه مدیران باید با شناخت به روز از جامعه پیش بروند، افزود: حوزه هنری متولد شده است چراکه دین و انقلاب ما حرف‌هایی دارد که باید گفته شود. تولید محتوا و بیان تصویری ارزش‌های دین و انقلاب مهمترین وظیفه این نهاد است و هیچ کجا به اندازه حوزه هنری ابزار فهم و بیان تصویری این محتوا را ندارد. باید قبل از تولید فکر کنیم که چگونه حرف‌هایمان را با زبان تصویر بیان کنیم. چشم مان را به شرایط نبندیم، نقد مشفقانه کنیم و از یاد نبریم که هنرمندان از دل همین جامعه بیرون آمده اند اما با کسی که منافع خودش را از جای دیگر تامین می‌کند، نمی‌توان به مقصد مشترک رسید. باید رسیدن به منافع مادی را در چارچوب توجه به مفاهیم معرفتی و فرهنگی، حمایت کنیم.

رییس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه باید درباره همه چیز گفتگو کرد، اظهار کرد: خوشبختانه اختلاف نظری هم بین ما وجود ندارد. در مورد بخش‌های اجرایی نیاز به جلساتی تفکیک شده داریم تا بتوانیم درباره هر یک از مسایل جامع و کامل صحبت کنیم.

وی با بیان اینکه می‌توان نقد کرد اما از مسئولیت نمی‌توان فرار کرد، گفت: یادمان باشد که ما با انسان‌ها سر و کار داریم و حوزه ما فرهنگ است. باید با اشتیاق مواظب یکدیگر باشیم و بدانیم که با تخریب دیگری خودمان را تضعیف می‌کنیم. ما وارث وضعیت منفعلانه ای هستیم که فراگیر شده است و اگر بپذیریم همه با هم مسئول وضع موجود هستیم، کار راحت‌تر می‌شود.

رییس سازمان سینمایی همچنین گفت: این حوزه مسئولیت دارد و باید با تمام توان برای آن زحمت بکشیم. اگر در نقطه نظر، نگاه، اصول و کلیات هم افق باشیم و لوازمش را با همکاری هم فراهم کنیم بقیه تفاوت‌ها طبیعی و لازمه کار است.

وی با اشاره به تحولات تکنولوژیکی پیش آمده و تسلط فضای سایبری به جوامع ادامه داد: تحول فعلی تحولی است که مجددنویسی بنیان‌های فلسفه اجتماعی را می‌طلبد. امروز روابط به شکل دیگری معنا می‌شود و در دنیای جدید باید بدانیم جامعه به کدام سمت پیش می‌رود. این نکته بسیار مهمی است زیرا عدم فهم آن و اتخاذ روش‌های حاشیه ای ما را به نتیجه نمی‌رساند بنابراین هر روز باید شیوه مدیریت مناسب با اقتضائات همان زمان را انتخاب کنیم.

بازدید رییس سازمان سینمایی از حوزه هنری

حیدریان گفت: اگر هنوز فیلمی وجود دارد که کسی با خانواده نمی‌تواند برود و آن را ببیند، ما مقصر هستیم و نباید اینگونه باشد اما برای برخی تغییرات و جایگزینی مفاهیم عمیق و متفاوت باید زمان بگذرد تا کم کم شرایط آن مهیا شود ضمن اینکه نباید با زور وارد شویم زیرا در این صورت پاسخ نمی‌گیریم. همه بخش‌های سینما به هم متصل است و یک ساختار مهندسی نیاز دارد تا این مجموعه اهداف و برنامه‌ها شرایط تحقق پیدا کند و بشود در چارچوب اصول نظام، تولیداتی قابل قبول در اختیار مخاطب قرار گیرد. یکی از اصلی‌ترین دلایل ماندن در سینما را نقد می‌دانم و به نظرم ما منتقد جامع نداریم زیرا منتقد جامع است که سینما را جامع می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تولید متن، فقر وجود دارد، اظهار کرد: فیلمنامه سرچشمه تامین اصولی تولیدات مبتنی بر اعتقادات و نیازهای جامعه در سینماست. هر فردی که طرحی برای تامین محتوا دارد و به خوبی از عهده تبدیل آن به یک ساختار سینمایی برآمده باشد از آن استقبال می‌کنیم. اگر برنامه درست باشد، هزینه اش هم تامین می‌شود. قدم‌های بزرگی برداشته شده اما تا رسیدن به اهداف برنامه و استقرار جریان تولید فیلم شایسته ایران اسلامی راه زیادی در پیش داریم.

حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی نیز گفت: هم افزایی و گفت و گو فاصله نهادهای حاکمیتی را کم می‌کند. بنیاد سینمایی فارابی جایی است که همه انتظار حمایت دارند اما سازمان‌هایی مانند حوزه هنری و سازمان اوج خودشان انتخاب می‌کنند و هرچه بسازند کسی هم از آنها مطالبه ندارد. این نشست‌ها کمک می‌کند نهادها کنار هم کامل شوند نه اینکه هر فردی راه خود را برود چون در این صورت نتیجه خوبی نخواهیم گرفت.

حوزه هنری باید ۳۰ درصد تولید داشته باشد

ابراهیم داروغه زاده مدیر نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی نیز با بیان اینکه اگر به آرمان مان باور داریم بدون توجه به اینکه دیگران چه نقشی بازی می‌کنند باید به اعتقادات مان پایبند باشیم، عنوان کرد: حوزه هنری ۳۰ درصد ظرفیت نمایش دارد پس باید ۳۰ درصد تولید هم داشته باشد. درباره ریتینگ هم اقداماتی شده اما چون ممنوعیت‌های سنی تاکنون نبوده وقتی استفاده اش می‌کنیم بیشتر تبلیغ فیلم می‌شود بنابراین نیاز به زمان داریم تا عباراتی چون مثبت ۱۸ در نظر افکار عمومی عادی‌تر شود.

همچنین در این دیدار محمد حمزه زاده رییس سازمان سینمایی حوزه هنری بخشی از فعالیت‌های سال ۹۶ را بازگو کرد و به ترتیب مدیران بخش‌های مختلف حوزه هنری نیز به طرح مسایل و دغدغه‌های شان پرداختند.

محمدرضا رضاپور سردبیر مجله نقد سینما نیز بیان کرد : سینما سبک زندگی می‌سازد و نباید این هنر درگیر مباحث سیاسی و جناحی شود.

وی همچنین به موضوع VOD پرداخت و از فیلم‌هایی صحبت کرد که رهبری آنها را نقد کرده اما در فضای رسانه پیشنهاد ویژه می‌شود. ریتینگ و گروه «هنر و تجربه» که گاها، فیلم‌هایی اکران می‌کند که مشکل محتوایی دارند.

در این نشست، سهیل جهان بیگلری رییس هیات مدیره موسسه بهمن سبز، علی قربانی معاون اجرایی سازمان سینمایی حوزه هنری، مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی، احسان کریمخانی مشاور فن آوری‌های نوین سینمایی حوزه، جعفرحسنی مدیر امور استان‌های سوره نیز حضور داشتند.

241243

کد خبر 789980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =