روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: دولت این روزها به هر دری می‌زند تا از مخارج ارزی کشور کم کند تا برای روزهای حساس آینده در تامین نیازها ضروری کمتر دچار مشکل شود با این حال ادامه روال عجیب و غیرمنطقی پرداخت ارز 4200 تومانی به مسافران خارجی همچنان ادامه دارد .

در چند سال اخیر، پرداخت یارانه ارزی به مسافران کشورهای خارجی باعث شد تا تقاضا برای سفر به کشورهای خارجی و روند خروج ارز از کشور افزایش یابد. دولت برای اصلاح این وضعیت، عوارض خروج از کشور و میزان ارز مسافرتی را کاهش داد اما گویا با وجود این راهکارها هنوز هم سفر به برخی کشورهای خارجی مانند تایلند و... نه تنها هزینه‌ای ندارد بلکه به برکت تخصیص ارز دولتی سودی چند میلیون تومانی هم به همراه دارد!

در چند سال اخیر، پرداخت ارز مسافرتی و ارزان تمام شدن تورهای خارجی برای مسافران باعث شد تا روند مسافرت‌های خارج از کشور صعودی باشد و این روند صعودی باعث خروج ارزهای فراوانی از کشور شود. دولت از ابتدای سال جاری برای کنترل این وضعیت، دو تصمیم مهم را اجرایی کرد: یکی از این تصمیمات، افزایش عوارض خروجی هر نفر از کشور بود.

طبق قانون بودجه سال 97 کشور، وجوه خروج از کشور، موضوع ماده 45 قانون مالیات بر ارزش افزوده برای هر مسافر از تمامی مرزهای کشور برای بار اول 2 میلیون و 200 هزار ریال، بار دوم 3 میلیون و 300 هزار ریال و برای بار سوم به بعد 4 میلیون و 400 هزار ریال و برای هر مسافر حج تمتع و عمره برای بار اول یک میلیون و 100 هزار ریال، بار دوم یک میلیون و 650 هزار ریال و بار سوم به بعد 2 میلیون و 200 هزار ریال و عتبات عالیات از مرزهای هوایی 375 هزار ریال و از مرزهای زمینی و دریایی 125 هزار ریال تعیین شد.

تصمیم دوم دولت کاهش میزان ارز مسافرتی پرداختی به هر مسافر بود. طبق اطلاعیه شماره 2 مورخه 22 فروردین 1397 بانک مرکزی 1397 نحوه تامین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی بدین شرح اعلام شد: ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست.

سفر خارجی رایگان با ارز دولتی
شواهد نشان می‌دهد که این تصمیمات دولت راه به جایی نخواهد برد، چون میزان و قیمت ارز مسافرتی، همچنان به گونه‌ای است که سفر به برخی کشورها، نه تنها هزینه‌ای در پی نخواهد داشت بلکه سودآور است.

به عنوان مثال دولت برای سفر به تایلند به هر مسافر 1000 یورو ارز مسافرتی پرداخت می‌کند. قیمت هر یورو دولتی حدود 5 هزار تومان می‌باشد بنابراین هر فرد مسافر برای دریافت 1000 یورو 5 میلیون تومان پرداخت می‌کند. اگر فرد مسافر هزار یورو خود را به بازار آزاد عرضه کند، از آنجا که قیمت هر یورو در بازار آزاد حدود ده هزار تومان می‌باشد، 10 میلیون تومان عاید فرد خواهد شد. یعنی دولت برای هر مسافر تایلند 5 میلیون تومان یارانه ارزی پرداخت می‌کند.

استعلام از آژانس‌های مسافرتی نشان‌می‌دهد قیمت هر تور ترکیبی بانکوک پاتایا و بانکوک پوکت به ترتیب 2640000 و 3200000 می‌باشد. همچنین قیمت تور پاتایا 13 شب و 7 شب به ترتیب 2650000 و 2510000 تومان است.

حالا اگر هر مسافر تایلند، هزار یورو خود را در بازگشت در بازار آزاد به فروش برساند، در مجموع با کسر هزینه‌های دریافت ارز مسافرتی (5 میلیون تومان) و هزینه‌های تور (حدود 3 میلیون تومان)، مبلغی حدود 2 میلیون تومان سود خواهد کرد.

این وضعیت برای تورهای مالزی نیز برقرار است. با جستجو در اینترنت مشخص می‌شود، هزینه تورهای مالزی نیز تا حدودی مشابه هزینه تورهای تایلند است. در زیر یک نمونه از هزینه تورهای مالزی را مشاهده می‌کنید.

نتیجه آنکه با تفاوت‌های بسیار قیمت ارز در بازار آزاد و قیمت ارز دولتی، سفرهای خارجی به صرفه‌تر از سال گذشته شده است و دولت باید چاره‌ای برای قیمت ارز دولتی و یا میزان ارزهای مسافرتی بیندیشد، وگرنه تعداد مسافرت‌های خارجی و میزان ارزهای خروجی از کشور نسبت به سال گذشته بیشتر هم خواهد شد.

دلال‌ها در کمین!

این رانت آشکار، پای دلال‌ها را نیز به بازار سیاه خرید و فروش ارز مسافرتی باز کرده‌است؛ طی ماه‌های اخیر و با افزایش قیمت ارز در بازار سیاه، دلال‌ها با تعریف سفرهای ارزان به مقصد هند، مالزی، چین، تایلند و... حواله ارز مسافران را می‌گیرند تا از مابه‌التفاوت قیمت ارز دولتی با آزاد به رانتی قابل توجه برسند.

هومر برقانی، نماینده نهاد گردشگری تایلند (TAT) در ایران درباره سفر رایگان به تایلند با حواله ارز مسافرتی می‌گوید"این سفرها تنها به مقصد تایلند نیست بلکه کسانی مسافران را رایگان به مالزی، هند و چین هم می‌برند. در فرودگاه گفته می‌شود که در پرواز تایلند آژانس‌های درجه 3 برای به دست آوردن حواله ارز مسافری، مسافر را صبح به مالزی، چین و هند می‌برند و شب برمی‌گردانند؟ یعنی حتی پولی برای هتل و اقامت مسافر هم پرداخت نمی‌کنند. ایرانی‌ها برای رفتن به تایلند، هند، مالزی و... نیازی به ویزا ندارند، بنابراین هزینه‌ای از این بابت به آژانس‌ها تحمیل نمی‌شود!

وی می‌افزاید: مساله دیگر اینکه مخارج ایرانی‌ها در این کشور به دلار محاسبه نمی‌شود بنابراین تفاوت قیمت ایجادشده از ارز دولتی با ارز کشورهای مقصد و میزبان، شرایط و سود بیشتری را نصیب آژانس‌هایی می‌کند که یورو می‌گیرند اما مثلاً بلیت یا هتل را با ارز «رینگیت مالزی»، «بات تایلند»، «لیر ترکیه»، «روپیه هند» و... پرداخت می‌کنند.

نماینده نهاد گردشگری تایلند (TAT) در ایران درباره مسافرت‌های رایگان برای رسیدن آژانس‌دارها به ارز مسافرتی می‌گوید: این مسافران، توریست و مسافران واقعی نیستند، بنابراین کمکی هم به گردشگری و توریسم نمی‌کنند.

45302

کد خبر 790166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • بی نام A1 ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  49 7
  این جوری که محاسبه کردین مسافر که به این کشورها مسافرت می کنه در طول سفر علف می خوره
 • بی نام A1 ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  45 2
  چطوره فقط به شما ارز بدن
  • بی نام AT ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
   9 5
   چطوره فقط به زائران ارز بدن؟
 • مهدی A1 ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  10 43
  ارز مسافرتی بدید یه عده برن دوبی ساندویچ 120 هزارتومنی و کباب 500 هزارتومنی بخورن.
  • بی نام US ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
   21 2
   عربستان و عراق از این بدتر هست
  • بی نام A1 ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
   4 2
   واسه اماراتی ها که متوسط درامد ماهیانشون 3000 دلار در ماهه این پولا چیزی نیست . واسه تو تعجب اوره
 • بی نام IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  41 2
  یه جا هم که به مردم یه چیزی تعلق میگیره یه عده کاسه از آش داغ تر میخوان مردمو محروم کنن. حالا تکلیف اون ارزهای 4200 تومنی که به یه سری تجار و شرکت ها دادید رو معلوم کردید که اومدید سراغ مردم
 • بی نام IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  31 0
  این قیمت های توری که الان زدی همه دوبله سوبله شده اند
 • بی نام IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  26 3
  چند نکته: اول اینکه ارز از دست رفته ممکنه یه روزی دوباره به کشور برگرده، اما اعتبار و قول و اعتماد از رفته نسبت به دولت دیگه بر نمی‌گرده. وقتی دولت تعهد کرده ارز به مسافران می‌ده، زدن زیر قولش و برهم زدن قرارش با مردم جز افزودن بر دیوار بی‌اعتمادی نسبت به مردم نتیجه دیگه‌ای نداره. دوم اینکه تا زمانی که ممنوعیت خرید و فروش ارز از صرافی‌ها هست و این کار قاچاق محسوب می‌شه، حذف ارز مسافرتی یعنی تشویق مردم به انجام کار غیرقانونی و قاچاق. آیا چنین چیزی خواسته حاکمیته؟ سوم اینکه اطلاعات و محاسبات نویسنده اشتباهات فراوانی داره.مثلا قیمت خرید یورو ذر بازار یانادیده گرفتن هزینه‌های ارزی در سفرهای خارجی و یا ادعای ویزا لازم نداشتن هند و تایلند و یا عبارت بی‌معنای مابه‌التفاوت دلار با پول کشورهای دیگه
 • بی نام A1 ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  27 0
  مخصوصا حج تمتع را که از نام این حج پیدا حاجی داره و برخوردار است
 • امید A1 ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  34 2
  من یک سوال از نویسنده این مطلب دارم: کسی که یک هفته میره تایلند خرج رفت وآمد داخل شهر، خورد و خوراک، تفریح و ... نداره آیا؟ هر نفر به طور میانگین در تایلند در یک هفته چیزی حدود 300 تا 500 دلار هزینه داره که در محاسبات انجام شده در مطلب بالا این موضوع در نظر گرفته نشده. در ضمن اگر مسافر ارز مسافرتی نگیره پلن دیگه ای هم نداره برای سفر. چرا که خرید ارز آزاد به گفته دولت قاچاق به حساب میاد. بهتره یه ذره منطقی باشیم تو این موارد انقدر هم نگران سفر کردن مردم نباشیم. مشکلات مملکت خیلی بزرگتر از این مسایل هست.
 • بی نام IR ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  27 2
  آخه این چه استدلالی بجای اینکه ارز مسافرتی را حذف کنید قیمت یورو رو درست کنید که انقدر اختلاف بین بازار غیر رسمی و رسمی نباشه. در ضمن کسی که سفر میره هوا نمیخوره و حداقل نصف پولی که میگیره خرج میشه. در نهایت اینکه ارزش پول ملی در کمتر از 8 سال به 1/10 گذشته رسیده نشون میده این مردم بدبخت پول همه این دلارا و یورو ها رو چندین بار داده اند
 • بی نام A1 ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  30 1
  یعنی کسی که یکهفته تایلند و مالزی میره هیچ خرجی نداره؟ بجای ناهارشام فوتوسنتز میکنه؟ همه جا پیاده میره و تاکسی و اتوبوس سوار نمیشه؟ هیچ تور گردشی ثبت نام نمیکنه؟ هیچ خریدی از بازارها و مراکز خرید نمیکنه؟ این چه استدلالیه چرا اینقدر مردم را احمق فرض میکنید؟ ارز مسافرتی هم حق مسافران مقاصد تفریحی هم زیارتی هیچ تبعیضی نباید قائل شد.
 • حمید IR ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  30 3
  خیلی بیجا میکنی با این درخواستت.... بابت چی متوقف کنه ؟؟؟ چرا نمیگی گرانی ارز و طلا رو متوقف کنه ؟؟ شما نرخ دلار رو برسون قیمت قبل 3700 اونوقت اینم متوقف کن. این همه سرمایه مملکت و فروش نفت و .... حالا با سالی یه بار 500 یا 1000 یورو زیاده و مملکت ورشکست میشه ؟؟؟ از طرف دیگه به گفته معاون اول محترم نرخ دلار 4200 تومانه و غیر از این قاچاق محسوب میشه ، شما نرخ مجاز ارز آزاد رو اعلام بفرما تا مسافرها برن بخرن. با تشکر
 • بی نام A1 ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  31 0
  از آقایان بپرسید کسیکه میخواهد خارج برود و هم اخلاقا و هم قانونا نمیخواهد از قاچاقچیان ارز بخرد از کجا ارز تهیه کند؟ بهتر نیست اول چاه را بکنید بعدا منار را بدزدید؟
 • بی نام IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  6 31
  در این اوضاع اسفبار چرا باید ارز مسافرتی و زیارتی داده بشه ؟؟؟ هر کس امکانات مالی داره خب با پول خودش بره سفر چه لزومی داره کمک مالی از دولت بگیره ؟؟
 • علی IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  22 1
  با سلام من با گفته این روزنامه کاملا مخالف هستم ، وقتی از تور تایلند مثال می زنه و میگه 1000 یورو میگیری ، پس میری تایلند باید هبچ چیزی نخوری ، هیچ چیزی خرید نکنی . به فرض ارز مسافرتی قطع بشه کسی که می خواد بره سفر ارز از کجا تهیه کنه صرافی ارز میفروشه اصلا صرافی کار می کنه . این همه بدبحتی در این مملکت هست برید اونها رو حل کنید به جای اینکه به ارز مسافرتی بپردازید . هر روز که میشه متوجه میشی قسمتی از دارایی و ثروت داره کم میشه برید دنبال تثبیت اقتصاد برید دنبال دزدی های کلان برید دنبال بدهکاران بانکی این همه کار ناتمام دارید .
 • بی نام A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  14 0
  ارز مسافرتي رو قطع كنيد بجاش ارز دولتي رو بدين به همون نور چشمها و آقازاده ها تا برن خودرو وارد كنند.
 • داوود A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  11 0
  کلا خارج رفتن هم مثل تلگرام فیلتر کنید همه تکلیفشون روشن بشه
 • بی نام A1 ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  12 0
  کلا فشار بیشتر روی مردم و راحتی بیشتر برای مسوولین و اقوامشون.استراتژی عبور از بحران
 • بی نام A1 ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  4 21
  دولت بایدپرداخت ارزمسافرتی رومتوقف کنه چون درشرایط اضطراری هستیم اولویت باارزاق ودارو هستش مردم هم بایدسفرهاشون روبه تاخیربیاندازن دراینده انشاء اله فرجی حاصل خواهدشدومیتونن دوباره برن عشق حال
 • بی نام RO ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  15 1
  خلاصه راه حل هایتان به عقل جن هم نمی رسه چهل سال است با همین تفکر مملکت را به این روز در آوردید . راحت ترین کسانی که می توانید به انها زور بگویید مردم عادی هستنند یکی مقایسه با ترکیه می کند ودستور گرانی بنزین می دهد که خود یکی از عوامل گرفتاری های کشور است شما هم که ........مملکت به حال خود رها شده . بنظر می رسد دولار کم آوردید.
 • بی نام A1 ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  11 0
  دولت بجای اینکه ارز مسافرتی رو قطع کنه بیشتر مراقب وناظر باشه که شرکتها و اشخاصی که ارز ۴۲۰۰ تومنی میگیرند جنس وارداتی رو چند به دست مردم میرسونند واقعا تو بد دوره زمونه ای و بد موقعیتی به دنیا اومدیم به قول شاعر که میگه گله دارم گله دارم من از دست خدا هم گله دارم
 • سمندون RO ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  16 0
  به حجاج ارز ندهید ریال عربستان بدهید خیلی کم یا اصلا هیچی ندهید
  • بی نام US ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
   13 0
   حجاج وقتی حج می روند نباید دین به کسی داشته باشند ولی وقتی ارز با دلار 3900 تومنی می خرند به 80 میلیون ایرانی مدیون می شوند
 • بی نام IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  7 0
  چی می گی داداش؟
 • بی نام IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  6 0
  باشه