روزنامه شرق نوشت: پرونده مؤسسه ثامن‌الحجج به‌عنوان اولین پرونده رسیدگی به تخلفات مؤسسات مالی و اعتباری، نزدیک به ۹ جلسه است در دادگاه به جریان افتاده و در حال بررسی است. در این پرونده، سه متهم تعیین شده‌اند؛ ابوالفضل میرعلی متهم ردیف اول، ربابه ابراهیمی، همسر ابوالفضل میرعلی متهم ردیف دوم که به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره جزء امضاکنندگان اصلی فعالیت‌های این تعاونی بوده است و مهدی رمضانیان متهم ردیف سوم است که تاکنون در هیچ‌کدام از جلسات دادگاه شرکت نکرده و معلوم نیست در ایران حضور دارد یا خیر.

ابوالفضل میرعلی، عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل مؤسسه ثامن‌الحجج، تا قبل از اینکه به این مؤسسه وارد شود، کارمند دادگستری مشهد در دادگاه ویژه روحانیت بوده است و در سال ۱۳۸۰ شرکت تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج دانش‌آموختگان سبزوار را تأسیس می‌کند.

طبق اساسنامه این تعاونی، قرار بوده محدوده فعالیت شرکت در سبزوار و با استخدام کارمندان با حداقل مدرک کاردانی باشد؛ هرچند این اساسنامه اجرائی نمی‌شود و در ۱۴ سال، مؤسسه ثامن‌الحجج بالغ بر ۴۸۰ شعبه در سراسر کشور تأسیس می‌کند و خود ابولفضل میرعلی دارای مدرک دیپلم متوسطه در سمت بالای مدیریتی مشغول می‌شود. میرعلی از همان سال ابتدایی تأسیس این مؤسسه تا سال ۱۳۸۵، به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره در این تعاونی مشغول به کار می‌شود و بعد از خروج دوساله از مؤسسه، در سال ۱۳۸۷ دوباره به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره به ثامن‌الحجج بازمی‌گردد. میرعلی در سال ۸۹ تا پایان کار این مؤسسه؛ یعنی سال ۹۴، به‌طور مشترک هم در سمت رئیس هیئت‌مدیره و هم مدیرعامل منصوب بوده است. طبق اقرار خود میرعلی در جلسه ششم دادگاه، او مدرک دیپلم دارد و وکیل ایشان میرعلی را به‌عنوان باغدار و دامدار نمونه معرفی کرده است و این‌گونه نتیجه‌گیری کردند که کسی که باغدار و دامدار نمونه بوده، صلاحیت بانکداری هم دارد. به‌جز سابقه تحصیلی میرعلی، سوابق مالی او نیز چندان روشن نبوده، به‌طوری‌که قبل از اینکه وارد مؤسسه ثامن‌الحجج شود، ۱۱۹ فقره چک برگشتی داشته است.

مؤسسه ثامن‌الحجج ۱۴ سال به فعالیت خود ادامه می‌دهد و سرمایه شش میلیون تومانی ابتدایی خود را به ۱۲هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تبدیل می‌کند؛ سرمایه‌ای که تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد آن به صورت ریالی موجود است. بالاخره بعد از بالارفتن حجم مطالبات معوق و اعتراض سپرده‌گذاران، مؤسسه ثامن‌الحجج در سال ۹۴ به دستور قضائی منحل می‌شود و حالا پرونده بررسی تخلفات آن به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی و حیف‌و‌میل اموال مردم» به جریان افتاده است.

گذشت ۹ جلسه از دادگاه بررسی این پرونده مصادیق این اتهام را تا حدی روشن کرده؛ مصادیقی که گویای تخلف‌های عجیبی است که البته سهم‌بران آن فقط اعضای هیئت‌مدیره نبودند. طبق محاسبات انجام‌شده بانک مرکزی، مؤسسه ثامن‌الحجج دارای کسری سه‌ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان است؛ ۱۳۰ میلیارد تومان زیان انباشت‌شده، ۱۱۰۰ میلیارد تومان فروش ملکی که انجام نشده و در صورت‌های مالی آن فروخته‌شده اعلام شده است، ۱۱۲ میلیارد تومان مطالبات واهی از بانک مرکزی، ۹۰۰ میلیارد تومان دین مالیاتی. اگر کمی به عقب بازگردیم، اطلاعات نشان می‌دهد مؤسسه ثامن‌الحجج در سال۸۰ کار خود را با سرمایه ۶ میلیون تومان شروع می‌کند و در سال ۸۸، این رقم به ۸۷ میلیارد تومان می‌رسد. ۶ سال حدفاصل سال ۸۸ تا ۹۴ را باید نقطه اوج جذب سرمایه ثامن‌الحجج دانست؛ به‌طوری‌که این مؤسسه در این مدت ۱۲هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان سپرده جمع‌آوری می‌کند و سرمایه خود را به ۱۲هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رساند.

در سال ۹۲ برای اولین‌بار وزارت اطلاعات صلاحیت مدیریتی ثامن‌الحجج را استعلام می‌کند و صلاحیت ابوالفضل میرعلی به‌عنوان مدیرعامل تأیید نمی‌شود با این‌حال میرعلی به فعالیت مدیریتی خود ادامه می‌دهد. این مؤسسه برخلاف ماهیت تعاونی خود که فقط باید به اعضای خود تسهیلات پرداخت کند و فعالیتش در محدوده سبزوار باشد، در سراسر کشور ۴۸۹ شعبه افتتاح و سودهای بالاتر از سود معین در بانک مرکزی پرداخت می‌کند.

سودهای نامتعارف برای افراد خاص
اما در مصادیق ذکرشده برای پرونده تخلف مالی مؤسسه ثامن‌الحجج به موردهایی مانند سوءاستفاده از عبارت تحت‌نظارت بانک مرکزی، پرداخت سودهای نامتعارف به سپرده‌ها و تسهیلات کلان با نرخ سودهای اندک، پرداخت وام‌های کلان به افراد خاص در نهادهای خاص و پرداخت تسهیلات بدون وثیقه می‌رسیم.

آن‌چنان که جزئیات پرونده ثامن‌الحجج نشان می‌دهد، این مؤسسه در سال‌های فعالیت خود حدود ۲۵۵ فقره تسهیلات با کف یک‌ میلیارد و سقف ۲۰۰‌ میلیارد تومان آن هم با نرخ سود ۳ تا ۴ درصد ارائه کرده است. نمونه‌هایی از این فقره‌ها شامل تسهیلات دریافتی فردی به نام آقای «س.ش» به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان است که سود در نظر گرفته‌شده برای این وام کلان تنها ۳ درصد بوده و خانم «ط.م» ۴۳ میلیارد تومان وام با سود ۴ درصد از مؤسسه دریافت کرده است. در این بین چهره‌های شاخصی هم دیده می‌شوند؛ یکی از وزرای سابق دولت دهم که سمت مشاور امور بین‌الملل در این مؤسسه برای او ثبت شده، مبلغ ۱۲۴ میلیارد تومان تسهیلات از ثامن‌الحجج دریافت کرده و ردپای یک خانواده رده‌بالای اجرایی کشور را هم می‌توان در گزارش‌های مالی این مؤسسه دید. این خانواده در ۳ مصداق تخلفی ثامن‌الحجج حضور داشته؛ پرداخت سود نامتعارف، پرداخت حقوق نامتعارف و خرید اموال غیرمنقول نامتعارف. در پرداخت‌های حقوقی این مؤسسه موردی ذکر شده که نشان می‌دهد ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب فردي واریز شده است و در توضیح گفته شده این رقم در ازای حقوق۳۰ سال این کارمند به صورت پیشاپیش و یک‌جا اکنون پرداخت شده است.

پدر این خانواده که یکی از افراد رده‌بالای... است، حکم مشاور از این مؤسسه برای او صادر شده و ماهانه رقم ۵ میلیون‌و ۱۰۰ هزار تومان از این مؤسسه به‌عنوان حقوق دریافت می‌کرده است. این اولین تخلف درخصوص این فرد (ح.‌ص) است؛ دریافت حقوق از ۲ منبع. اما حضور این خانواده در ثامن‌الحجج به همین‌جا ختم نمی‌شود. همسر «ح.ص» خانم «ف.‌پ» حدود یک‌ میلیارد و ۱۸ میلیون تومان تسهیلات از این مؤسسه دریافت کرده و دختر ایشان «م.ص» به‌عنوان کارمند در این مؤسسه استخدام شده و اکنون بیش از ۲ میلیارد تومان در ازای پرداخت تسهیلات معوق به این مؤسسه بدهکار است. ثامن‌الحجج از این مادر و دختر ۲ فقره ملک هم خریداری کرده‌اند؛ یکی در یزد و دیگری در اصفهان. تعاونی ثامن‌الحجج یک قطعه زمین در یزد به متراژ ۲۱۰ متر، دارای ۲ سند مجزا به نام همسر و فرزند دختر «ح.ص» به ارزش ۵۰ میلیارد تومان و یک آپارتمان هم در اصفهان به نام «ف.‌پ» همسر «ح.ص» به قیمت یک میلیارد تومان خریداری کرده و پول آن هم به تمامی پرداخت شده است. البته رقم ذکرشده برای ملک یزد با توجه به متوسط قیمت زمین در شهر یزد جای تأمل دارد. مراودات مالی ثامن‌الحجج با این خانواده در موردهای دیگری هم در جریان بوده؛ مجموع حقوق ماهانه پنج‌میلیون‌و صد هزار تومانی که برای «ح.ص» از طریق ثامن‌الحجج و تا تاریخ ۹/۹/۹۴ پرداخت می‌شده، به حساب همسر ایشان منتقل و به‌عنوان اقساط تسهیلات دریافتی «ف.پ» برداشت می‌شده است. در واقع بخش عمده اقساط تسهیلات بیش از یک‌میلیاردتومانی همسر «ح.ص» از محل حقوق واریزی به او مستهلک می‌شده است. در جزئیات تخلفات موردهای دیگر این مؤسسه بازهم به نام همسر «ح.ص» می‌رسیم، سال ۹۴ فردی به نام «م.ا» با دستور شفاهی رئیس شعبه ثامن‌الحجج، پنج فقره تسهیلات دریافت می‌کند که در وجه شرکتی است که رئیس هیئت‌مدیره آن همان همسر فرد یادشده یعنی «ح.ص» است.

رد پای سلبریتی‌ها در تخلفات ثامن‌الحجج
اما موارد تخلف پرونده مالی ثامن‌الحجج موردهای عجیب دیگری نیز دارد؛ هزینه‌های ‌میلیاردی به نام تبلیغات برای دو مجری تلویزیون. در تاریخ ۱۴/۱۲/۹۱ و ۴/۷/۹۲، مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است. «م.م» از مؤسسه ثامن‌الحجج یک وام ۲ میلیارد‌و ۹۰۰ میلیون‌تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (۵۸۰ میلیون تومان) کم کنیم، به عدد ۲۲۰ میلیون تومان می‌رسیم که در واقع از جیب «م.م» خرج شده و در مقابل دومیلیارد‌و ۷۸۰ میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن‌الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم ۳ میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.

واردات برنج و خریدوفروش بازیکن هندبال
در بررسی دیگر تخلفات مؤسسه ثامن‌الحجج به مواردی مانند واردات برنج و خریدوفروش بازیکن ورزشی هم می‌رسیم. این مؤسسه در سال ۹۱ به نمایندگی فردی به نام «ع» مقدار ۶۹۰ تُن برنج با ارز مرجع وارد کرده که برخلاف ماهیت قانونی مؤسسه بوده است. این مؤسسه وارد تیم‌داری هم شده بوده و بازیکن هندبال خریدوفروش می‌کرده تا‌جایی‌که فدراسیون هندبال در این ماجرا ورود کرده و اعتراض خود را اعلام می‌کند.

پرداخت سود به صورت دستی از دیگر ترفندهای غیرقانونی این مؤسسه بوده؛ به‌این‌صورت که هیچ نرخ سود سپرده و تسهیلاتی به صورت عام و فراگیر معنایی نداشته و از‌آنجا‌که شعبه‌های ثامن‌الحجج سیستم مرکزی نداشته‌اند، در هر شعبه رئیس شعبه می‌توانسته به صورت دستی و شفاهی نرخ سود را تعیین کند. در همین روند هم بوده که ۲۴۴ مورد تسهیلات با نرخ سه تا چهار درصد از بانک مرکزی پرداخت شده و برخی از سپرده‌گذاران می‌توانستند حتی سودی تقریبا برابر با پول خود دریافت کنند. به‌عنوان مثال فردی به نام «ف.ا» که از بستگان همسر ابوالفضل میرعلی است، رقم ۲۶۰ میلیارد تومان سپرده داشته و به طور متوسط سودی برابر با ۴۰ تا ۸۹ درصد دریافت می‌کرده است.

تخلف بعدی ثامن‌الحجج مربوط به پرداخت تسهیلات بدون وثیقه است. یک شرکت به نام «ل.خ» با زمینه فعالیت تولید لنت و صفحه‌کلاژ خودرو در دو مورد وام ‌میلیاردی از این مؤسسه دریافت کرده؛ بدون اینکه وثیقه‌ای را به ضمانت بگذارد. مورد اول دریافت تسهیلات ۳۶ میلیارد‌تومانی و مورد دوم دریافت۲۶‌میلیارد تومان است. این شرکت در حالی در مجموع ۶۲ میلیارد تومان وام از ثامن‌الحجج گرفته که نه پرونده‌ای در این تعاونی دارد، نه وثیقه.

موردهای دیگر ارائه تسهیلات بدون وثیقه به افراد بوده مانند «م.ش» دریافت‌کننده ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات، «ع.ف» ۱۲‌میلیارد تومان، «م.ب» ۱۰ میلیارد تومان؛ اما کانون مرکزی سرمایه‌گذاری ثامن‌الحجج در حوزه مستغلات بوده تا حدی که اگر طبق قانون بانک‌ها می‌توانند ۲۰ درصد سرمایه خود را صرف خرید املاک کنند و مابقی آن را باید صرف ارائه تسهیلات کنند، این مؤسسه ۳۰ تا ۳۵ درصد اموالش را تسهیلات داده و حداکثر سرمایه خود را به خرید املاک اختصاص داده است. این مؤسسه ۴ ملک اصلی در مجموع دارایی‌های خود دارد که یکی از آنها تحت شراکت با بانک انصار در مشهد است. این‌طور که یک منبع آگاه به ما خبر داده، املاک این مؤسسه با بیش‌برآوردی قیمتی از سمت مدیریت ثامن‌الحجج همراه بوده و بعد از کارشناسی قیمت مشخص شده به‌هیچ‌عنوان دارایی‌های غیرمنقول این مؤسسه کفاف بازپرداخت مطالبات معوقش را نمی‌دهد. هرچند همه این دارایی‌ها به‌ طور کامل هنوز شناسایی نشده‌اند. آن‌چنان که خبرگزاری میزان نوشته است، بازرس بانک مرکزی در آخرین جلسه دادگاه این پرونده با اشاره به همین موضوع گفته: «حتما در ذهن خیلی از افراد این موضوع وجود دارد که با وجود این‌همه املاک چرا تعاونی زیان‌ده شده است؟» او فهرستی از املاک را نشان داده که از منابع تعاونی خریداری شده است؛ اما به نام تعاونی نیستند.
۱۷۳۰۲

کد خبر 790674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 69
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 96
 • مهربانی A1 ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  314 2
  از جیب باباشون این بذل و بخششاشو رو کردند؟؟
  • بی نام A1 ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   107 1
   امان از دست کردن در جیب مردم
  • بی نام IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   112 1
   نه، از جیب باباهامون این بذل و بخشش ها رو کردن
  • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   110 1
   دستت درد نکنه داشتم با تصویه های اخلاقی این مجری های عزیز به راه راست هدایت می شدم که دیدم چون به خلوت می روند !!!!
  • بی نام IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   133 2
   چرا اسم مجری ها رو نمیگید همونای که مردم میگریونند
  • UA ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   79 3
   م م یعنی آقای م م
  • A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   91 2
   چشم صدا و سیما روشن با این مجری هاشون
  • بی نام IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   94 3
   دم خروس زد بیرون اقای م م
  • حسینی دولت آبادی از قزوین A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
   1 1
   آقا لطفا موضوع رو با حاشیه نبرید. در حقیقت شما الان وارد بازی شدید که برایتان طراحی شده. ۱۲۰۰ میلیارد کل پوله. چه فرقی میکنه شش میلیارد کمتر یا بیشتر ؟ دو روز دیگه مشخص میشه این شش میلیاردی که دو مجری گرفته اند به حساب صدا و سیما واریز شده و همه سر و صداها میخوابه و اصل موضوع هم لوث میشه. دنبال اصل پول و رقمهای بالا باشید.
 • بی نام A1 ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  108 2
  الان مجری های تلویزیون برای حمایت ز جیثیت خودشون باید فشار بیارن اسامی این ها منتشر بشه
  • بی نام RO ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   9 0
   من یکی که دیگه به آقای م.م نمی خندم. هر دفعه ببینمش گریه ام میگیره.
  • بی نام AT ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   8 1
   حالا خود مجری میشه تو ماه عسل بشینه و گریه کنه
 • بی نام A1 ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  117 3
  اون وقت ما رو نصیحت هم می کردند
 • بی نام A1 ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  225 1
  چقدر دردناک برای همین که سیستم پولی ما شفاف نیست هر روز داریم بدبخت ترمیشیم خوبه مثلا مسلمون هستن
 • بی نام RO ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  224 3
  سر درد شدم.من تو افکارم به ده میلیون و تهش به صد میلیون فکر میکنم.اینجا مثل آب خوردن 260 میلیارد و 25 میلیارد و ... اونم حدود ده سال قبل
  • بی نام IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   71 3
   سردرد گرفتم.
 • بی نام RO ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  86 1
  دلم برای اون مجری های روشنفکر می سوزه
 • بی نام A1 ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  86 1
  دلم سوخت . چه محری های عزیزی رو از دست دادیم!!! خجالت بکشید . اسم ها رو بگین همه بدونن دو رویی یعنی چی ؟
 • حسن DE ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  145 1
  همین که اسم مجری رو نمیگید یعنی همه در این فساد نقش دارند
  • A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   68 1
   بسه دیگه اسم بدین
 • بی نام A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  73 1
  حالم از خودم به هم خورد .گلاب به روتون خوانندگان عزیز
 • بی نام A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  98 1
  حالا اونا که دادن به درک، الان اینا رو دولت باید از جیب بیت المال پرداخت کنه. خب دولت چطوری پرداخت میکنه ؟ با افزایش قیمت دلار و سکه و نوسان گیری پی در پی تو این بازار ها. یعنی بخاطر منافع تعداد محدودی آدم، کل جامعه ضرر میکنه. دولت به هیچ وجه نباید جور این موسسات رو بکشه. آقایون سلبریتی م م و ا ع، کلاهتون رو بزارید بالاتر.
 • بی نام BE ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  10 0
  ا.ع همون احسان علیخانیه؟
 • بی نام A1 ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  65 1
  شفاف بگین . حق مردمه بدونند
 • بی نام A1 ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  46 1
  چقدر بخیلین . بابا این ها مگه چقدر خوردند؟
 • بی نام A1 ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  10 0
  مهران مدیری واحسان علیخانی؟
 • علی A1 ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  71 1
  مجری‌ها گرفتند و خوردند و راستراست راه می‌روند و به مردم هم پز روشنفکری می‌دن. من به جاشون بودم از خجالت می‌مردم
 • بی نام IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  48 2
  واقعا که . دم مجری و بانکدار و متخلف و ... گرم
 • بی نام IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  8 0
  تبلیغ این موسسه چند سال پیش در برنامه پربیننده ماه رمضان رو یادمون هست. حالا معلوم میشه 3 میلیارد به جیب زده آقای مجری بعد اونجا نشسته گلریزان درست می کنه برای آزادی زندانیان.
 • بی نام IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  61 2
  بارک الله . واقعا که . روسیاه تاریخ شدین آقایان مجری
 • اشکان A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  65 2
  من میخوام ی وام بگیرم گفتن حتما 2 تا ضامن کسر حقوق دولتی باید باشه .تازه کلی برو بیا داره و 18 درصد سود و 4.5 درصد کارمزد نقدی و کلی شرایط که قطعا نتونی وام بگیری..اونوقت اینا میلیارد میلیارد بین خودشون تقسیم کردن بدون ضمانت و وثیقه.جالب اینجاست که بعد از این همه سال تازه یادشون افتاده ببین مدرک طرف چی بوده.مگه ممکنه این حجم از پول انقدر راحت جابجا بشه و هیچ نهاد نظارتیبانک مرکزی و وزارت مربوطه کار اینارو بررسی نکنه؟مگه اینا حسابرس ندارن؟اگه حسابرس دارن چطور انقدر زیرآبی رفتن؟باور نکردنیه توی این همه سال یقشونو نگرفته باشن تا الآن.
 • بی نام A1 ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  47 1
  حتما برای هر برنامه شون میلیاردی هم به جیب می زدند
 • A1 ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  43 1
  راستی از خانواده طرف بنویسین
 • داوود A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  39 1
  یا خدااا نتیجه این میشه از بیت المال که مال همه از جمله این بنده فقیر است پول سپرده گذاران را پرداخت میکنن تا قضیه بخوابه که نتیجه این میشه که از پول امثال من پول وامها و هدیه های میلیاردی یه عده ای پرداخت شده
 • مازیار RO ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  64 2
  خواهشا این اسم م.م یا هر اسم دیگه رو درست بگید الان دقیقا دارید از چی محافظت میکنید بسه تو رو قران
 • بی نام A1 ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  43 0
  باعث تعجب و تاسفه این حجم از فساد.نهادهای نظارتی کجا هستند؟
 • بی نام A1 ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  26 1
  مجریا کی بودن حالا
  • بی نام IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   8 0
   مهران مدیری احسان علیخانی
 • بی نام A1 ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  104 1
  اشک " ا ع" رو درآوردی با این خبر
 • بی نام A1 ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  28 1
  خیلی وحشتناکه.
 • بی نام A1 ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  21 1
  خدا .................................ااااااا
 • فرهاد A1 ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  109 1
  برای همین نباید به ای اف تی اف بپیوندیم
 • بی نام IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  42 1
  جالبه پول مردم رو می گرفتن وام میلیاردی 4 درصد و هدیه می دادن به آشناهاشون .خودشون که پول نداشتن واقعا چی میشه گفت
 • امیر IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  63 1
  م و ع و الف و ب و... یعنی چی ؟؟؟ جمع کنید بابا... حال آدم بهم می خوره
 • بنده شاکر خدا KW ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  41 1
  اين سوال هست كه چرا تا پدر همسر وشریک ایشان زنده بود هیچکدام ازین مطالب را ننوشتند؟ چطور یک متهم را برای تخیه وثیقه آزاد میگذارند؟ مگر نه باید اول وثیقه گذاشت وبعدا ٌ زاد شد؟
 • بی نام A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  17 2
  ا.ع شاید....
 • بی نام A1 ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  29 2
  اسامي كه به حروف الفبا ذكر ميشه چقدر رو اعصابه...
 • مهدی IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  56 2
  چقدر این سلبریتی ها م.م و ا.ع ادای روشنفکری برامون در آوردن و ماهم براشون کف و سوت زدیم.
 • بی نام DE ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  35 1
  اسرار ازل را نه تو دانی و نه من وین حرف معما نه تو خوانی و نه من هست از پس پرده گفتگوی من و تو چون پرده در افتد نه تو مانی و نه من ابوسعيد ابوالخير
 • ح.د EE ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  34 2
  عجب . م م
 • بی نام A1 ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  73 1
  ای بابا . پس خنده هاشون همچین الکی نبوده تو تلویزیون ها
  • بی نام A1 ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   79 1
   و البته گریه هاشون
 • هانی A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  40 2
  اگر می خواهید خبر بگذارید خیر سرتان درست باشد ح ص و ف ص اینها یعنی چه مثل آدم با عکس رسوایشان کنید
 • بی نام IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  35 1
  بیچاره ملت فقط همین
 • بی نام IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  51 2
  آقای مجری واقعا از اینکه دستت رو شده چه احساسی داری؟ کاش می شد من با تو مصاحبه می کردم
  • علی GB ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   9 1
   تا حالا عاشق شدی؟
 • بی نام A1 ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  45 2
  توی این مملکت چه خبره؟ دارم دیوونه میشم
 • US ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  37 2
  واقعا که . دلم برای خودمون می سوزه با این سلبریتی ها
 • بی نام A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  43 2
  هه هه پربیننده ترین برنامه ها هم مال این هاست
 • بی نام A1 ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  37 1
  م م اسمشون را ببرین .
 • مهدی A1 ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  63 1
  س. ش ..... ط.م.............چیه..کامل اسم این ها رو بنویسین..از چی میترسین؟؟؟/ مسخره کردین ملتو............
  • بی نام RO ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
   8 1
   آخه اینا کاری نکردن که فقط پول مردم رو بالا کشیدن این که مهم نیست بابتش آبروشون بره . گناهکار م ه دختر 17 ساله ای هست که فیلمش رو رو اینترنت گذاشته
 • نهنگ عنبر IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  13 1
  به جاي كش دادن داستان دوباره مائده رو دستگير كنيد :
 • بی نام A1 ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  10 1
  خب تلویزیون بیاد در زمینه شفاف سازی جلوداری کنه و دقیقا مثل همون مستندی که از مائده ساختند از مجریهای خودش بسازه و بیارتشون تو تلویزیون گریه کنن
 • بی نام A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  6 1
  خدایا ما برای ۱۰ میلیون وام چندماه باید دوندگی کنیم دوتا ضامن و چک و هزار تا سنگ جلوی پامون اونموقع اینا الهی نخورن
 • بی نام DE ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  9 1
  تقریباً تمام حروف الفبا پاشون گیره
 • بی نام GB ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  6 1
  احسان ع و مهران م و علی پ
 • بی نام A1 ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  6 2
  موضوع رو کششش ندید
 • امین الدین IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
  1 1
  یک سال است که در انتظار یک وام 25 میلیون تومانی به سر می برم. ولی شکایتی نیست. امسال در ماه عسل دیدم که افراد بسیار زیادی در وضعیتی بدتر از من به سر می بند. به قول "قیمت" برنامه دورهمی؛ این همه استعداد که هدر نمیره