حسین علایی در نشست «خروج آمریکا از برجام و گزینه‎های روی میز ایران» که به همت انجمن اندیشه و قلم و با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد،سخنرانی کرد.

به گزارش شفقنا، دکتر حسین علایی که به عنوان میهمان افتخاری در مراسم حضور داشت، اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام علامت این است که برجام به نفع ایران بوده است. این که آیا ما در برجام خوب عمل کردیم یا نه موضوع این جلسه نیست. باید ببینیم که بحث امریکا خروج از برجام است یا پلن بزرگ‌تری دارد. به نظر من برجام خاک‌ریز اول جلوی برنامه‌های آمریکا بود و آن این است که جمع‌بندی اقدامات امریکا بعد از پیروزی انقلاب علیه ایران است و ترامپ می‌خواهد آن را اجرا کند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی، عربستان و دشمنان ایران به کمک آمریکا رفتند. آن‌ها بنا دارند با فشار روی اقتصاد ایران، نظام اقتصاد ایران را دچار بی‌ثباتی کنند و این بی‌ثباتی باعث نگرانی عمیقی بین مردم شود و مردم دست به فشار اجتماعی علیه دولت بزنند.


علایی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه «هدف آمریکا سرنگونی نظام ایران است»، گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند روی فشار اجتماعی در داخل کشور سوار شوند و حرکتی را به‌وجود آورند که حداقل باعث تغییر رفتار ایران یا تغییر حکومت ایران شود. ازنظر آمریکایی‌ها این حکومت چند ویژگی دارد که آمریکا نمی‌تواند با آن کنار بیاید. آن‌ها معتقدند نظام جهانی را آمریکا باید مدیریت کند. دوم اینکه پایگاه‌های ارتش امریکا در همه جای دنیاست و بزرگ‌ترین بودجه نظامی را در سال می‌گیرد. آن‌ها تحمل اینکه کشوری مخالف اعمال برنامه‌های آن‌ها در جهان باشند را ندارند.

او ادامه داد: آمریکایی‌ها، ایران را در بهترین موقعیت ژئوپولیتیکی خاورمیانه برای خود مزاحم می‌دانند. ایران مزاحم بقای رژیمی است که آمریکایی‌ها متضمن بقای آن‌اند. در ایران جو غالب معتقد به نابودی رژیم صهیونیستی است. بنابراین آن‌ها این مسأله برایشان اهمیت فراوان دارد. امروز از دید آمریکایی‌ها شرایط ایران در منطقه قابل‌ قبول نیست. ترامپ می‌گوید من فشار می‌آورم تا آن‌ها مذاکره کنند.

علایی در پایان سخنان خود اظهار داشت: اوباما می‌خواست ما در برجام سازوکاری را بپذیریم که سراغ سلاح هسته‌ای نرویم. ترامپ  از ما سه چیز می خواهد:اول اینکه نیروی هسته‌ای اصلاً نداشته باشیم؛ چه صلح‌آمیز چه غیرصلح‌آمیز. دوم اینکه آن‌ها قدرت موشکی را از ما نمی‌پذیرند ،به‌طور مشخص در ارتباط با رژیم صهیونیستی. سوم اینکه در منطقه حضوری که باعث شود دولت‌های عراق، لبنان و غیره را همسو قرار دهد نمی‌خواهد. ترامپ می‌خواهد ما از ترس مرگ، خودکشی کنیم. من معتقدم ما می‌توانیم بایستیم و جلو برویم. ایستادن به معنای از بین رفتن نیست. البته راهکارهایی وجود دارد که موضوع این جلسه نیست. باید ببینیم ما چه می‌توانیم بکنیم که با خروج ترامپ، آن‌ها به اهداف خودشان نرسند و ما با اقتدار ایران را سربلند کنیم.

1717

کد خبر 790997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی مقدم A1 ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
  18 5
  تحلیل بسیار خوبی بود ولی ایکاش در خصوص راهکار های برون رفت از وضع کنونی و انچه که نیاز کشور هم هست صحبت میکردند.ما منتظر مصاحبه های بیشتر با ایشان هستیم.
 • بی نام A1 ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
  2 2
  "خروج آمریکا از برجام علامت این است که برجام به نفع ایران بوده است" ؟؟؟ یعنی نابودی میلیاردها دلار زیر ساخت هسته بجز تعهدات فرا بین المللی ایران در گذشتن از حقوق هسته ای و پذیرش وحشتناکترین رژیم بازرسیها که تازگی دسته گل بارزسی در مکانهای علمی رو شاهدیم در قبال wave تحریم های ثانویه هسته ای بجز uturn که تحریم چرخه دلار جز تحریمهای ثانویه هسته ایه و خروج بدون هزینه از این توافق و بعد گفتن اینکه "خروج آمریکا از برجام علامت این است که برجام به نفع ایران بوده است"
 • ايرانى A1 ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
  0 0
  شما به چه حقى اظهار ميكنيد كه جو غالب كشور معتقد به نابودى رژيم صهيونيستى است؟؟؟؟ نظر شخصى و گروهى معدود كه منفعت حزبى و حاكميتى خودتون در اون هست رو بسط به كل نكنيد ما مردم با هيچ كشورى مشكل نداريم ... تنها مشكل ما مسوولان رانت خوار هستن