مراد راهداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام نور به پرسش حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در یک برنامه تلویزیونی که پرسیده بود "اقتصاددانان کجایند" پاسخ داد.

در این پاسخ آمده است:

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی، مدرس اخلاق و مفسر آیات قرآن، در برنامه «سمت خدا»ی سیما، چهارشنبه 27 تیر در اعتراض به وضعیت اقتصاد کشور و توجه‌نکردن اقتصاددانان به درمان آن، سؤال کردند: این اقتصاددانان کجا هستند؟ نگارنده به‌عنوان یک اقتصادخوانده و عضو علمی دانشگاه، این سؤال را بی‌جواب نمی‌گذارد و در ادامه به اختصار به آن می‌پردازد. ابتدا می‌توان گفت نوع نگاه به موضوع، خطای معرفت‌شناسانه دارد؛ برای آسان‌سازی مثالی می‌آوریم؛ آمار بزهکاری و بداخلاقی در جامعه کم نیست؛ آمار طلاق، اعتیاد، فحشا، سرقت، اختلاس و...؛ در این‌صورت می‌توان پرسید که دستگاه‌های تربیتی از جمله نهادهای تبلیغ دینی و کارشناسان آنها کجا هستند؟ چه کارايی‌ای دارند؟ جالب است که آمار رسمی بی‌سوادی مطلق در ایران فعلی بیش از 11 درصد است، (هشت‌میلیون‌و 800 هزار نفر)، از آمار رسمی تورم و بی‌کاری بیشتر است!

دستگاهی که جناب استاد خود در آن ایفای نقش داشته، چنین نتیجه‌ای داده است! البته این غیر از آفت تولید مدرک بی‌پشتوانه علمی است که از هنرهای رشد بی‌رویه مراکز دانشگاهی انتفاعی است. مع‌الاسف از این زاویه به نقد سؤال نمی‌پردازد و به همین اشاره اکتفا می‌شود.

سؤال در شرایطی صادق است که در امور اجتماعی میان تخصص و تصدی مسئولیت‌ها در جامعه ما رابطه وجود داشته باشد؛ آیا در سپردن مسئولیت‌ها رابطه منطقی قابل ملاحظه بوده است؟ برای مثال آیا می‌دانید مدیرعامل اسبق بانک ملی یعنی بزرگ‌ترین بانک کشور که کاناداست، کارشناس ارشد حقوق بوده است؟! هم‌زمان با او، مدیرعامل بانک صادرات چه کسی با چه سابقه‌ای بوده و چه تخصصی داشته است؟ مانند اینها زیاد هستند. بحران امروز بانکی بی‌دلیل نیست، ریشه در امور انسانی دارد. این بی‌ارتباطی فقط به حوزه اقتصاد محدود نمی‌شود. لازم نیست به سفارتخانه‌ها یا شرکت‌داری‌های بزرگ پرداخته شود. می‌دانیم عمدتا رابطه معناداری با توانايی‌ها دیده نمی‌شود و ارتباطات نقش تعیین‌کننده دارند. این‌گونه اصلح به کناری نشسته است.

چرا اسباب و مؤلفه‌های انتخاب مسئولان با ادبیات قرآنی سازگار نبوده است؟ آیه 58 نساء می‌فرماید این سمت‌ها را به اهلش بسپارید، آیه 5 نساء می‌فرماید که اقتصاد خود را به دست ضعیفان نسپارید، در آیه 55 یوسف آمده است که مسئولان اقتصادی جامعه باید متعهد و متخصص باشند. چرا پس از دفاع مقدس، باوجود توصیه بنیان‌گذار فقید ج.ا. ایران، نسبت به این مهم بی‌توجهی شد؟ چرا در مدیریت جنگ به فرزندان مردم اعتماد شد، چرا در محیط‌های بی‌پول مثل آموزش‌وپرورش یا دانشگاه به بدنه مردمی اعتماد می‌شود؟ اما در مدیریت‌های دلاری و پرپول و پروپیمان به آنها اعتماد نمی‌شود؟ چرا تصدی این حوزه‌ها به وابستگان و اعضای تیم به‌اصطلاح محارم سپرده می‌شود؟! مگر نه این است که هرجا زحمت و دلدادگی است، پروانه می‌رود و هرجا شیرین است، مگس می‌نشیند! پس جناب استاد، تعجب چرا؟ از شما می‌پرسم؛ چرا در جامعه ما، با علم و آگاهی از سوابق نامطلوب و فسادآلود بعضی افراد، کماکان به‌عنوان متصدی حوزه اقتصادی و صنعتی به‌کار گمارده می‌شوند؟! مگر پرونده سنگین در سازمان‌های نظارتی ندارند؟ مگر مکرر عملکرد آنها گزارش نشده است؟ چرا اداره متغیرهای اقتصادی بر پایه سودجويی و استفاده از فرصت‌های نامشروع می‌چرخد و سکوت استمرار دارد؟! مثلا چرا قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه بی‌منطق و به عمد بالا و پايین می‌شود و عده‌ای فقیر و عده‌ای با قصد مرفه می‌شوند؟! صحنه‌سازی می‌کنند و عرضه و تقاضای کاذب شکل می‌دهند و کار خود را توجیه می‌کنند و چیزی نمی‌گویند؟! چرا اینها را به بحث گذاشتم؟ می‌خواهم برسیم به نقش رانت برای کسب سود بی‌محابا، در تصدی مسئولیت‌ها و جایابی‌ها!

از سمت‌ها و مسئولیت‌ها با تخصص‌ها بی‌ارتباط است! مثل این می‌ماند که بیماری به غیرمتخصص سپرده شود! حتما می‌دانید که وزارت‌ها، استانداری‌ها، حتی کمیسیون‌های تخصصی مجلس و مانند اینها توسط خواص و حتی توسط مردم و با جهت‌دهی گروه‌ها، به چه کسانی سپرده شده است؟ آیا ظرفیت ملی احصا شده است؟ یا ظرفیت دوستان فقط ملاحظه شده است؟ چرا اکثر مدیران، معاونان خود را از متخصصان مجرب و بهتر از خود نمی‌گمارند؟! چرا حل‌وفصل مشکلات مردم هدف قرار نمی‌گیرد؟ در این میان حفظ منافع فردی هدف قرار گرفته است یا اجتماعی؟ به نظر جناب‌عالی کار تربیتی شما جواب داده است؟

فکر کنم جناب استاد پی برده باشند که مشکل در امور اولیه است. جاری‌سازی حسن و قبح‌های اخلاقی در جامعه ما با موانعی جدی مواجه است. اخلاق انسانی و دلسوزی اجتماعی آفت دیده که مانند سیاست و اقتصاد بیمارند. فرهنگ ما مفاد گمشده دارد که چرخه سیاست و اقتصاد بر مدار صواب نمی‌چرخد. هر آنچه دنیا در اقتصاد می‌خواند، ما نیز خوانده‌ایم؛ اما فضا و بستر اجتماعی ما متفاوت است. تا دروغ و نیرنگ جاری، رشوه و... در کار است، دیده‌بان سرمایه اجتماعی کور است و اقتصاد به بیراهه می‌رود. دارايی‌های اخلاقی که نباشد، دارايی‌های معدنی مثل نفت و گاز و حتی معادلات و محاسبات اقتصادی (علم) جواب نمی‌دهند، ادبیات علمی در محیط فاسد نتیجه نمی‌دهد. کجا به ایثارگران و باسوادان جامعه کار سپردید و اختلاس دیدید؟ بی‌تدبیری تجربه کردید؟ و خسارت وارد شد؟

اجازه دهید شفاف‌تر مطرح شود. گفتیم که بسیاری حتی احزاب و گروه‌های به ظاهر فرهیخته نیز بنا به محدودیت‌هايی که دارند...

در پشتیبانی‌های خود از افراد، توانايی‌ها را در نظر نمی‌گیرند و بیشتر به تبعیت‌کردن، صاحب‌نظرنبودن! و آورده‌های نقدی توجه دارند! اینها همه نشان از عمق آسیب‌دیدگی و اضمحلال توسعه‌یافتگی دارد. جناب استاد، اقتصاددانان متعهد جايی نرفته‌اند، همین‌جا با مردم و درون آنها هستند. همان‌طور که در طول پرورش خویش، نوک پیکان جبهه‌های دفاع مقدس نیز بودند و برای جامعه از جان مایه گذاشتند و تا مرز شهادت رفتند؛ اما بعد از آن برهه، جايی که اقتصاد پرپیمان بود را به دست اینها نداده‌اند، مگر حوزه‌های پرزحمت، ارزان و کارگری آن را! آیا اکثریت سفارتخانه‌های اروپايی، بانک‌ها، بیمه، پالایشگاه و کلا صنایع بزرگ، وزارت، وکالت، استان‌ها و... به متخصص جبهه‌رفته سپرده شده است؟! مگر در تصدی مدیریت‌های آن حوزه‌ها مبنا علم و تعهد بوده است؟! آیا نظام بانکي اطلاعاتی از سرمایه‌های انسانی خود در سطح ملی، بدون دخالت روابط، دارد؟ کافی است مروری بر سوابق متصدیان مسندهای مهم حداقل در 30 سال گذشته که نظام جا افتاده است، داشته باشید. سؤال کردید: چرا مطالعات داشگاه‌ها، فرضا پایان‌نامه‌های دانشجویان ما، به درد جامعه نمی‌خورد؟ بسیاری از اینها کاربردی و پرفایده هستند، اما بپرسید که چرا در کتابخانه محصور می‌مانند؟ ما که آنها را می‌خوانیم، چرا مدعیان حاکمیت نمی‌خوانند؟! چرا بعضی از همین محارم، پایان‌نامه‌های خود را خریداری می‌کنند و باوجود کم‌سوادی به تصدی امور می‌نشینند؟! چرا بنگاه‌های تولید مقاله و رساله‌دزدی، رصد نمی‌شوند؟! حتی خانه‌های فساد نیز رها شده‌اند، بیشتر به شناسايی آسیب‌های سیاسی رو آورده‌ایم تا فرهنگی و اعتقادی که انواع رفتارهای غلط ما از آن نشئت می‌گیرد. ببینید بی‌تفاوتی به مشکلات مردم و فساد تا کجا که نرفته است! جناب استاد، چرا زمانی که اقتصاد ایران سرما خورده بود و تب و لرز داشت، این سؤال را پیش نکشیدید؟ حالا که سرطان بدخیم گرفته است، یاد ما کردید؟! حالا که نسل انقلاب‌کرده و جبهه‌رفته در شرف بازنشستگی است، چرا؟ به‌قول شاعر شهیر معاصر، جناب شهریار: آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟/ بى‌وفا حالا که من افتاده‌ام از پا چرا؟/ نوش‌دارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی/ سنگدل این زودتر مى‌خواستی، حالا چرا؟

17302

کد خبر 791183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 43
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهمن AU ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  455 8
  احسنت حرف دل ما رو زدی
  • بی نام IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   به شما بی سوادها نیومده که درباره کسی مثل حضرت حجت الاسلام قرائتی نظر بدید. ایشون در همه زمینه ها صاحبنظر هستند و همه باید از ایشون و دیگر علما تبعیت کنند. همانا راه سعادت دنیا و آخرت شما در این است.
  • بی نام A1 ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   294 8
   چطور ممکنه کسی در همه زمینه ها صاحبنظر باشه؟؟؟
  • بی نام IR ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   138 3
   عزیزم فکر کردی این حرفا تاثیری هم داره؟
  • بی نام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   62 2
   فکر کنم تا اخر نخوندی
  • بی نام A1 ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   102 5
   بی نام اول کسی که مدعی باشد در همه زمینه ها صاحب نظر است یعنی بی سواد بی سواد است زیرا که کسی بتواند در یک رشته صاحب نظر شود باید سالها دودچراغ بخورد ان وقت چطور ممکنه در عرض 70 سال عمر مفید ادم برای دانش اندوزی صاحب نظر درتمام مسائل شود ایشان در همان رشته خودش صاحب نظر بشود کلی هنر کرده
  • بی نام IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   41 4
   فکر کنم بی نام شوخی داره می کنه ها
 • بی نام A1 ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  221 5
  احسنت
 • بی نام IR ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  323 6
  آقا جان دست و پای اقتصاد ما در زنجیر سیاست است . بیهوده بار بر دوش اقتصاددانان نگذارید . با عزل و نصب مسئولان اقتصادی چیزی عوض نمی شود . سیاست خارجه را معقول کنید . با دزدان و مختلسین برخورد شفاف و بدون تبعیض کنید . عمده مشکلات حل می شود . همه چیز در جای خود می نشینند .
 • بی نام IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  249 5
  نرود میخ آهنین در سنگ. کسانی که به ناحق در پست و مقام‌ها نشستند با این حرف‌ها از میدون به در نمی‌رن و اونهایی هم که قدرت برخورد با اینها رو دارند در خواب عمیق به سر می‌برن و کلا وجود مشکلات رو انکار می‌کنن.
 • ........ IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  212 5
  بدبختی ما همین هست که کسانی را میگذترند در پست های مدیریتی که سواد که ندارند اخلاق هم ندارند و بازرسی فقط دنبال عقیدتی هست. این نقطه ضعف است که میخواهند بدانند کسی نماز میخواند یا نه. بدانید که شمر و امثالهم هم نماز میخواندند پس نماز را ملاک قرار ندهید چون بسیار میتواند جایگاه ریاکارانه ای داشته باشد.
 • بی نام A1 ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  178 6
  عجب متنی. عالی نوشته.
 • بی نام GB ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  216 6
  40 سال تریبون داشتید و حرف تان ثمری نداشت
 • بی نام IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  219 5
  فساد تقصیر اقتصاد دانان نیست، تقصیر سیاستمدران و کسانی است که بدون تخصص در همه امور سیاسی اجتماعی و اقتصادی نظر می دهند
 • بی نام IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  192 2
  جناب استاد مطمئن باشید فقط نسل جبهه رفته شایستگی ندارند در بین سایر فرزندان این مرزو بوم هم افراد باسواد، دلسوز ، باهوش و توانا وجود دارند که در شرف بازنشستگی هم نیستند فقط باید شرایط را فراهم نمود تا آنان بجای مهاجرت به خارج از کشور و یا سرخوردگی در داخل کشور، در جای مناسب و شایسته خویش قرار بگیرند.
 • بی نام IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  130 6
  جناب راهداری عزیز انصافا حرف دل همه متخصصان کنار گذاشته را به خوبی تبیین کردید. آنها که زبان تملق و چاپلوسی ندارند و کسانی که اهل معامله و تظاهر و ریا و حقه بازی نیستند ...
 • بی نام A1 ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  88 2
  احسنت
 • سعید IR ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  82 2
  دمت گرم، امیدوارم ، گوش شنوا داشته باشند
 • بی نام IR ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  99 4
  استا خوب جوابش رو دادی احسنت. البته اگر بخواند
 • بی نام GB ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  124 3
  کافی است در اسامی هیات مدیره شرکتهای بورسی دقت کنید اسامی آشنا نظیر برادر وزیر و وکیل و معاون وزیر و سردار و... چقدر زیاد است .افرادی که با یکبار شرکت در جلسات ماهانه ، پاداشهای کلان در هر سال میگیرند.
 • ناشناس A1 ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  90 3
  بسیار عالی
 • بی نام A1 ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  69 2
  زدوبند و رابطه این گرفتاری ما هست
 • بی نام IR ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  74 4
  روزگار ما از زمانی به فنا رفت که اخلاصمون جاشونو به اختلاص داد
 • بی نام IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  4 147
  حالا این دوست اقتصاددان چرا اینقدر ناراحت شدن؟
  • بی نام IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   77 2
   چون تو چیزی متوجه نشدی
 • بی نام DE ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  5 110
  اقتصاددان مراقب باش چی میگی
 • بی نام A1 ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  12 63
  این دولت که دولت ژنرالهای اقتصادی بود په چی شد؟
 • بی نام A1 ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  98 0
  جالب تر اینکه در این 30 سال پس از جنگ همه مدیران فعلی ثابت بودند و فقط نقش و میز آنها عوض شده است و حتی از بازنشسته ها کما فی السابق استفاده میشود ....
 • پرهام مهندسی IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  75 0
  تا اقتصاد رانتی و در دست باند و گروههای خاص باشد شرایط تغییر نمی کند.
 • بی نام A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  52 0
  چرا تصدی این حوزه‌ها به وابستگان و اعضای تیم به‌اصطلاح محارم سپرده می‌شود؟
 • سمندون A1 ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  69 2
  حرف دل 80درصد مردم را زدی دستت را می بوسم اخر اقازاده ها ووابستگانش که در داخل کشور هستند شغل می خواهند کمتر از مدیر کل نباید باشند جاهای باید سر کار باشند بوی پول ودلار بیاید
 • بی نام IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  25 9
  بابا خود این اقتصاد دانها هم مثل بقیه ما را وارد چاه عمیقتری کرده اند شما به پیشنهادات جمشید پژویان در زمان احمدی نژا نکاه کنید همین هدفمدی و مالیات بر ارزش افزوده را اقتصادانها پیشنهاد دادند همه چیز ما اشکال داره اقتصادان ما از سیایون ما بدتر هستن ساسیون از بقیه بدتر هستند جای تعحب که اقای قرائتی تازه ار خواب بیدار شده
 • بی نام IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  47 1
  سخنان آقای قرائتی یاد یک مجری انداخت که در ماجرای ثامن الحجج اسمش نقل محافل است . این مجری در برنامه اش راجب اختلاس و کلاه برداری و گرفتن وام میلیاردی و پس ندادنش داد سخن میداد اما الان خودش جزو متهمان قضیه هست
 • سعيد DE ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  30 0
  احسنت
 • بی نام IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  41 1
  چه عجب یکی جواب داد آفرین
 • بی نام A1 ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  41 2
  سير از گرسنه خبر نداره حاجي
 • بی نام A1 ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  27 1
  همون بحث دمكراسي و شايسته سالاري است كه در ايران اتفاق نمي افتد
 • ن IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  6 38
  قرائتی پرسیده اقتصاد دانان کجایند؟؟؟ بعد یه نفر تو دانشگاه پیام نور جوابشو داده: آدام اسمیت خودشو اقتصاددان نمیدونست داداش:
  • بی نام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   17 3
   الان شما فکر می کنید اقتصاددانان مملکت در دانشگاه علامه و شهید بهشتی و دانشگاه تهران جمع شده اند؟ اتفاقا مملکت در دست به اصطلاح اقتصاددانان همین سه دانشگاه بوده که الان وضعش این است و تازه کااملا معلوم از دانشگاه پیام نور را در حد حرف می شناسی و از سر بی خبری این جوور مسخره جواب دادی. در پیام نور هم استادان و دانشجویان برجسته ای حضور دارند که به دلیل ویژگی این دانشگاه شاید فراوانی شان به اندازه دانشگاه اسم و رسم دار دولتی نباشد. دست کم با توجه به شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم این دانشگاه به سبک کنکور سراسری نمره های دانشجویان آن نسبت به دانشگاه های دولتی که دست استاد است، استانداردتر است چون مثل کنکور سیستم متمرکز است و کسی بعد از امتحان نمی تواند در نمره ها دست ببرد
  • بی نام EU ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
   14 1
   آدام اسمیت خودش اینو به تو گفت؟
  • بی نام A1 ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
   0 5
   بینام دوم به شخصه کسی رو میشناسم که تنها شانسی یه امتحانش رو قبول شد. فقط با چهار تا تست نمیتونی بقیه رو زیر سوال ببری می فهمی؟؟
 • مهدی DE ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  13 48
  من کاری به این اظهار نظرها ندارم. اما آقای قرائتی نعمتی برای کشور در حوزه تفسیر قران هستند. خدا عمر طولانی و با عزت به ایشون بده بخاطر خدمتش به اسلام و قرآن.
  • میثم A1 ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
   0 9
   خدا آقای قرائتی رو حفظ کنه. فرد با اخلاق و با دانشی هستند و با زبان ساده مباحث قرآن رو برای جامعه توضیح میدهند.آقای قرائتی به عنوان یک شهروند اقتصاد رو نقد کردند و گفتن که اقتصاددان ها کجایند.این سئوالی هستش که بسیاری از مردم می پرسند که چرا اقتصاد افتاده دست اقتصاددان های ضعیف . خب این سئوال مردم هم هستش که آقای قرائتی هم مطرح کردن.