ایسنا نوشت: سعیدجلیلی گفت: امروز دشمن اعتراف می‌کند که می‌خواهد یک جنگ اقتصادی سنگین را به ایران تحمیل کند و مقام معظم رهبری نیز بارها فرمودند که ما درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم و به تبع آن یک جنگ روانی هم شکل گرفته است.

سعید جلیلی در چهارمین دوره اردوی معرفتی تشکیلاتی «اسلام ناب» در آبعلی حاضر، اظهار کرد: اگر می‌گوییم امروز یک جنگ واقعی شکل گرفته است، هر فرد، هر تشکل، هر دانشجو، هر طلبه باید وظیفه خودش را در این جنگ پیدا کند. باید مشخص بشود که قرار است در این جنگ چه نقشی ایفاء کند؟ نمی‌شود گفت جنگ است اما این جنگ مسئول دارد و مسئولین به تنهایی بروند جنگ را پیش ببرند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در زمان دفاع مقدس کسی نمی‌گفت نیروهای مسلح وظیفه دارند به تنهایی بروند و جنگ را اداره کنند بلکه هر فردی متناسب با استعداد، توانمندی‌ها و امکاناتی که داشت برای خودش وظیفه‌ای تعریف می‌کرد. مثلاً یک پیرزنی در یک روستا برای خودش وظیفه می دانست که برای رزمندگان نان بپزد و دیگری وظیفه خود می دانست که به عنوان رزمنده به جبهه ها برود و در خط مقدم آر پی جی زن بشود، هر دوی آنها هم مأجور بودند. از آن پیرزن روستایی تا فرمانده لشکر و آر پی جی زن تا راننده و بیسیمچی و امدادگر، همه با هم یک عملیات موفق را رقم می زدند و جنگ را به پیش می بردند.

اهم اظهارات جلیلی به شرح زیر است:
* گاهی اوقات افراد مختلف سوال می کنند که در شرایط فعلی و در این جنگ اقتصادی و روانی دشمن، چه کاری از ما برمی آید و ما چه کمکی می توانیم انجام دهیم؟ اما وقتی در جواب گفته می‌شود مثلا در حوزه تخصصی و استعداد و توانایی‌هایی که دارید می توانید این کارها را انجام بدهید، می‌گویند مگر با این کار ما مشکلات مملکت حل می‌شود؟ حالا این کار ما چه فایده ای دارد؟ این یکی از خطاهایی است که بر مبنای آن افراد را دچار بی‌عملی و ناامیدی می کنند. در جنگ هم قرار نبود که مثلاً با یک آر پی جی که یک رزمنده شلیک می کرد، تمام مشکلات جبهه حل بشود.

* امروز 30 سال از پایان جنگ می‌گذرد. نسل آن زمان وظیفه‌شان را به گونه‌ای ایفا کردند که بعد از 30 سال دیگر کسی جرأت نمی‌کند صحبت از اقدام نظامی بکند. همین رئیس رژیم آمریکا دیگر بحث از گزینه نظامی نمی‌کند و اگر هم بحث کند خودش می داند که موفقیتی نصیبش نمی شود. آیا امریکا از شورای امنیت می‌ترسد؟ از این که چند نفر او را محکوم بکنند می‌ترسد؟ یا این که مثلاً تجهیزات نظامی ندارد؟ چرا اینها صحبت از اقدام نظامی نمی‌کنند؟ چون نسل انقلاب در جبهه‌ها مقاومتی نشان داد که آنها را برای همیشه از اقدام نظامی پشیمان کرد.

* وظیفه نسل امروز این است به گونه ای اقدام کند که دشمن را برای همیشه از گزینه اقتصادی و فشار اقتصادی ناامید کند، این به معنی عملیات موثر علیه دشمن در جنگ اقتصادی است. این عملیات تعریف، نقشه و طراحی می خواهد. هر کس باید سهم خودش را در این جنگ تعریف کند. اگر می‌بینید دشمن 30 سال است به سراغ گزینه نظامی نمی‌آید، به دلیل این است که در دفاع مقدس جانفشانی ها شد تا دشمن در عمل به این نتیجه رسید که گزینه ی نظامی جواب نمی‌دهد.*دشمن در تحلیل‌ها به این نتیجه‌ رسیده است که نقطه ی قوت جمهوری اسلامی ایران حمایت مردم از نظام است. از همین رو مهمترین هدفش را این قرار داده که بین مردم و نظام فاصله بیندازد. به همین خاطر است که به موازات زرادخانه جنگ اقتصادی، زرادخانه های جنگ رسانه‌ای و روانی او هم کار می‌کنند.

*دولت سایه ترجمان وظیفه دینی و انقلابی یک فرد است و منحصر به هیچ کس نیست. وقتی ما از امر به معروف و نهی از منکر و اصل 8 قانون اساسی صحبت می کنیم و می گوییم امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه دینی است، یعنی هر فردی در یک جامعه دینی نمی‌تواند نسبت به روند امور بی‌تفاوت باشد و نسبت به تمامی مسائل جامعه وظیفه دارد.دولت سایه یعنی هر فرد و مجموعه ضمن رصد دقیق مسائل کشور اگر می بیند یک کار خوب و درستی انجام می‌گیرد و حتی این کار درست را رقیبش انجام می دهد؛ باید آن کار و عمل درست را تقویت کند. در سطح ملی و محلی اگر کسی کار خوبی انجام می‌دهد، وظیفه ما این است که به او کمک بکنیم. هم چنان که وظیفه داریم اگر کسی کار خطایی انجام می دهد، آن خطا را متذکر بشویم و برای تصحیح کار غلط به شکل قانونی، اخلاقی و مبتنی بر تقوا اقدام کنیم.

* اگر هنر نسل انقلاب و دوران دفاع مقدس این بود که ما را از مشکلات اول انقلاب و جنگ عبور دهد، هنر نسل فعلی این است که ما را از مشکلات اقتصادی عبور بدهد. نسل انقلابی امروز باید بتواند با نقش‌آفرینی صحیح و به موقع موانعی را که دشمنان در این مقطع بر سر راه انقلاب قرار می‌دهند، از سر راه بردارد و به بهترین شکل ممکن نقش خودش را ایفا کند.

حمایت محسن رضایی از رئیس جمهور

محسن رضایی، عصر روز یکشنبه 31 تیرماه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: ترامپ به نماد نفرت بین المللی ازچین تا اروپا و کانادا ومکزیک تبدیل شده است.راه مهار ترامپ، برخورد انقلابی وقاطعانه بااوست.مواضع اخیر آقای روحانی در این باره قابل تقدیر است.

214214

کد خبر 791640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
  31 1
  در این جنگ اول باید خیانت کاران داخلی که از فرصت جنگ اقتصادی پیش امده تا حالا و از محل ارز 4200 تومانی و ... هزاران میلیارد به کشور و مردم ضرر رسانده اند باید دادگاهی شوند تا شاید اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی برگردد
 • محمد A1 ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
  7 46
  جلیلی یکی از افراد سالم سیاست ایران هم از نظر اقتصادی هم از نظر سیاسی و اخلاقی است
 • بی نام A1 ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
  19 2
  خاک بر سر ما که ادعای تشیع داریم قرآن کتاب ماست ولی کشور پر است از فیاد و رانتو اختلاس