۰ نفر
۶ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۲

ویراست دوم «درخشش ابن‌رشد در حکمت مشاء» تألیف غلامحسین ابراهیمی دینانی در 668 صفحه از سوی نشر علم منتشر شده است.

به گزارش خبرآنلاین کتاب حاضر، نخستین اثری است که آرای فلسفی ابن‌رشد، فیلسوف مسلمان در قرن ششم هجری در اندلس، را به تفصیل برای خوانندگان فارسی زبان ارائه می‌کند.

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در این اثر کوشیده است تا اندیشه‌های ابن‌رشد را در پرتوی رویارویی وی با آرای اندیشمندانی نظیر ابونصر فارابی، ابن‌سینا، ابوحامد غزالی، ابن باجه، ابن خلدون و ابواسحاق شاطبی تبیین کند.

همانطور که می‌دانیم ابن‌رشد، مفسر کبیر ارسطو، شناخته شده است و آثارش بیش از جهان اسلام، در مغرب‌زمین مورد توجه قرار گرفته است.توجه به ابن‌رشد در مغرب‌زمین تا آنجا پیش رفته است که از گروهی به‌نام ابن‌رشدیان لاتینی به سرپرستی سیژر بارابانتی یاد شده است.

برخی از مباحثی که در این کتاب بررسی شده‌اند عبارتند از: حقیقت دوگانه یا دوگونه برداشت از حقیقت یگانه؟، ابن‌رشد در مقام جمع و توفیق میان فقه و فلسفه، جنجالی‌ترین مسئلۀ مورد اختلاف میان ابن‌سینا و ابن‌رشد، ابن‌رشد و اثبات صانع در دو دلیل عنایت و اختراع، آیا کلی طبیعی در جهان خارج به‌طور بالقوه موجود است؟، ابن‌رشد از شناخت مقصد شارع سخن می‌گوید، جایگاه ابن‌رشد در باب عقل و ویژگی روش ابن‌رشد در تفسیر فلسفۀ ارسطو.

نویسندۀ کتاب، مقدمه‌ای جدید برای ویراست دوم نوشته است و دکتر محمدجواد اسماعیلی "ویراستار کتاب" ضمن اصلاح اغلاط چاپ پیشین، کوشیده است ارجاع به منابع را بر پایۀ چاپ جدید آنها صورت دهد.

کد خبر 79211

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =