هاشمی‌مقدم: به جهانبخش گفتم ماجراجویی‌ات تازه آغاز شده است/۱۲ تا ۱۴ پیشنهاد برای علیرضا دریافت کردیم

مدیر برنامه‌های جهانبخش اعلام کرد ستاره تیم ملی فوتبال ایران در تابستان ۱۲ تا ۱۴ پیشنهاد داشته است.

به گزارش تسنیم، امیر هاشمی‌مقدم که از پنج سال و نیم قبل مدیر برنامه‌های علیرضا جهانبخش بوده و او را از ایران به اروپا برد و پس از حضور در تیم‌های اِن‌ای‌سی نایمخن و AZ آلکمار او را در نهایت با قراردادی پنج ساله به ارزش 17 میلیون پوند به برایتون انگلیس منتقل کرد، به سایت «theargus.co.uk» انگلیس گفت: جهانبخش را از زمانی که برای تیم زیر 21 سال ایران بازی می‌کرد، می‌شناسم، اما شناخت شخصی از او نداشتم و نمی‌دانستم که چه شخصیتی و ذهنیتی دارد. من بازیکنی باشخصیت و همیشه دنبال پیروزی بودم. علیرضا هم فوتبالیست خیلی خیلی خوبی بود و این را می‌توانستید در فوتبالش ببینید. جهانبخش 17 ساله بود که برای اولین تیم باشگاهی‌اش (داماش گیلان) بازی کرد و در اولین فصل هم 9 گل به ثمر رساند. تنها بحث گلزنی علیرضا نیست، بلکه او فاکتور ایکس (استعداد ذاتی) هم دارد. شما در برخی بازیکنان چیزی می‌بینید که نمی‌توانید توصیفش کنید.

وی افزود: چند بازی علیرضا را در ایران دیدم. می‌خواستم ببینم که آیا او می‌تواند موفق باشد، برای همین با پدرش ملاقات کردم. می‌خواستم مطمئن شوم که آنها پشت تصمیمی که پسرشان گرفته، هستند یا خیر چون او تنها 18 سال سن داشت. تغییر بزرگی بود. چیزی که در اولین برخورد دیدم، شگفت‌انگیز بود و حس خیلی خوبی بین ما وجود داشت. پدر جهانبخش دست من را فشرد و گفت که پسرم را به تو می‌سپارم و فکر کن پسر خودت است. حدود پنج و نیم سال پیش بود. وقتی علیرضا به اِن‌ای‌سی نایمخن آمد، او را در آپارتمانی کاملاً نزدیک خودمان مستقرش کردیم. پسر من هم دروازه‌بان و تقریباً همسن جهانبخش است که دوستان خیلی خوبی هم شدند. ترکیب این دو فوق‌العاده بود. اکنون گفتن اینکه جهانبخش پتانسیل خوبی دارد، آسان است، اما من به پتانسیل او واقف بودم. به غیر از پسرم و جهانبخش مدیر برنامه‌های بازیکن دیگری نبودم و تمامی انرژی‌مان را روی علیرضا معطوف کردیم، چون به او اعتقاد داشتیم.

 

مدیر برنامه‌های ستاره جدید برایتون تصریح کرد: همان روزهای اول به علیرضا گفتم که تو می‌توانی کاری کنی که تا کنون کسی در ایران انجام نداده است، اما باید پاهایت حرف بزنند و ما این راه را برای تو آماده می‌کنیم و حواس‌مان به چیزهای دیگر هست. رابطه ما طوری بود که جهانبخش هیچگاه من را مدیر برنامه‌هایش خطاب نکرد. او خانواده‌ای فوق‌العاده دارد، پدر و مادری دوست‌داشتنی، برادر جوانی که او هم فوتبالیست خیلی خوبی است و یک خواهر بزرگتر هم دارد. ما خانواده دوم جهانبخش هستیم. نمی‌توانم دیگر به موبایلم نگاه کنم، باورنکردنی است و انتقال جهانبخش به برایتون در ایران مثل بمب صدا کرد.

مدیربرنامه‌های جهانبخش 24 ساله خاطرنشان کرد: خیلی از کسانی که علیرضا را در پنج و نیم سال گذشته دنبال کرده‌اند، می‌دانستند که او می‌تواند فوتبالیست خوبی شود. جهانبخش با اِن‌ای‌سی نایمخن در ژوپیلرلیگ هلند به عنوان بهترین بازیکن دست یافت و جایزه بهترین بازیکن فوتبال هلند را به خود اختصاص داد که موجی از شادی را در ایران به وجود آورد. همه نسبت به مقصد بعدی جهانبخش کنجکاو بودند. او با تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2014 برزیل رفت و مقابل آرژانتین و لیونل مسی هم بازی کرد.

 

وی ادامه داد: در همان زمان اِن‌ای‌سی نایمخن به ژوپیلر لیگ (لیگ دسته دوم هلند) سقوط کرده بود و همه با خود فکر می‌کردند که علیرضا در این تیم نخواهد ماند، اما او گفت که چرا نباید در نایمخن بمانم؟ علیرضا همین است، او به چیزی که دنبالش است، خیلی فکر می‌کند. پس از آن نوبت به رفتن به آلکمار رسید و درست در همان زمان برایتون و یک تیم بوندس‌لیگایی هم نسبت به جذب جهانبخش از خود علاقه نشان دادند. در همان مقطع پیش از علیرضا، من به برایتون آمدم و امکانات و شخصیت‌های فوق‌العاده این باشگاه را دیدم. جهانبخش هم تحت‌تأثیر این باشگاه قرار و تقریباً تصمیمش را برای بازی در این تیم گرفته بود، اما زمان مناسبی برای این انتقال نبود. جهانبخش می‌خواست پیشرفت کند و انسان و فوتبالیست بهتری شود و بتواند چیزهای بیشتری ارائه کند.

هاشمی‌مقدم تأکید کرد: هرگز تردید نداشتم که علیرضا روزی به برایتون خواهد آمد. بین 12 تا 14 پیشنهاد از بوندس‌لیگا، ایتالیا، انگلیس، روسیه، هلند، آژاکس و پی‌اس‌وی آیندهوون برای جهانبخش دریافت کردیم. می‌دانستم که جهانبخش برایتون را به خاطر ذهنیتی که از این باشگاه داشت و شناختی که من از او داشتم، انتخاب خواهد کرد. علیرضا در این مورد با ما گفت‌وگو کرده بود و ما همه چیز را آنالیر کردیم. کسی نمی‌دانست که چند بار برای دیدن بازی‌های برایتون به انگلیس آمده‌ایم تا ببینیم آنها چطور بازی می‌کنند، واکنش هواداران به بازیکنان چطور است و تاکتیک‌ها به چه شکل است تا تصمیم بگیریم که آیا انتقال برای علیرضا مناسب و خوب است یا خیر؟ از طریق تلویزیون هم می‌شد بازی‌ها را دید، اما در ورزشگاه می‌توان هواداران را از نزدیک مشاهده کرد. آیا علیرضا با باشگاه برایتون وفق پیدا کرده است؟ استقبال گرمی از ما صورت گرفت. مسئولان باشگاه برایتون هر کاری که لازم بود برای به خدمت گرفتن جهانبخش انجام دادند که هم خود علیرضا می‌داند و هم من.

 

وی در مورد اینکه علیرضا اکنون به لحاظ بازی و شخصیتی تغییر زیادی نسبت به سه سال پیش که برایتون نسبت به جذب او علاقه‌مند بود، کرده است، اظهار داشت: جهانبخش رهبر آلکمار در رختکن این تیم و در زمین شده بود و سرمربی همه چیز را با او در میان می‌گذاشت. آمدن به لیگ برتر انگلیس گام خیلی بزرگی برای هر بازیکنی است. علیرضا شخصیت و توانایی داشته و همه را از صمیم قلب دوست دارد. او می‌تواند بازیکن خلاقی باشد. وقتی علیرضا صاحب توپ می‌شود نمی‌دانید که قرار است چه کار کند و این مشکل ما نیست و مشکل رقباست. در هلند هم حریفان این مشکل را داشتند و نمی‌توانستند مقابل جهانبخش دفاع کنند. آنها نمی‌دانستند که چه چیزی انتظارشان را می‌کشد. این چیزی است که از علیرضا دوست دارم و این باعث می‌شود که او بدون انجام دادن کار اضافه‌ای، هیجان‌انگیز و خلاق باشد.

مدیر برنامه‌های جهانبخش درباره بهترین پستی که علیرضا می‌تواند بازی کند، یادآور شد: به نظر من بهترین پست برای جهانبخش پست بال راست با آزادی زدن به عمق دفاع حریف است چون او پای چپ خیلی قوی دارد و از این پایش هم می‌تواند استفاده کند. علیرضا البته در پست بال چپ و حتی پست 10 (هافبک نفوذی) هم می‌تواند بازی کند و پاس گل هم بدهد. او حتی می‌‌تواند با ضربه سر هم گلزنی کند و پرش‌های خیلی بلندی دارد.

 

هاشمی‌مقدم گفت: دو سال پیش با یکدیگر صحبت کردیم تا قراردادمان را تمدید کنیم. پیش از امضای قرارداد جهانبخش گفت باید کاری کنیم که پیش از این کسی موفق به انجامش نشده و حالا او به عنوان یک فوتبالیست ایرانی و آسیایی این کار را کرده است، اما علیرضا همیشه هدفی دارد. من او را در سطح بالایی از فوتبال اروپا می‌بینم. به جهانبخش گفتم که ماجراجویی تازه آغاز شده و اتفاقاتی که در گذشته افتاده را فراموش کن. چیزی که هر روز در موردش صحبت می‌کنیم این است که تو باید از روز گذشته بهتر شوی و همیشه به دنبال پیشرفت باشی. اگر او همانند پنج ساله گذشته تلاش کند، -می‌تواند بازیکن بهتری شود- چرا که نه؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: جهانبخش حالا پل بزرگی دارد. او پل کوچکی از ایران به اِن‌ای‌سی نایمخن داشت، سپس پل بزرگتری در AZ آلکمار داشت و اکنون واقعاً پل بزرگتری دارد که از آن طریق می‌تواند به آن طرف رودخانه برود. از آنجایی که او را می‌شناسم و شناختی که از او دارم، فکر می‌کنم این اتفاق خواهد افتاد.
43 43

 

کد خبر 792666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =